מלחמות ומבצעים

מלחמת ששת-הימים

תגיות: מלחמת ששת הימים

ב-7 באפריל 1967 הפילו מטוסי חיל-האוויר בקרבות אוויר שישה מטוסי מיג סוריים

היה זה שיאה של הידרדרות ביחסים בין סוריה וישראל, שהתבטאה בפעולות חבלה נגד ישראל ובהפגזה מתמדת של יישובי הצפון. ב-14 במאי הורה נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, להזרים כוחות גדולים לסיני, ומספר ימים לאחר מכן הורה על סגירת מצרי טיראן. מכאן לא היתה רחוקה הדרך לפרוץ מלחמת ששת הימים.


ב-5 ביוני 1967 תקף חיל-האוויר, על-פי פקודת מבצע "מוקד", את שדות התעופה המצריים. מטוסי חיל-האוויר השמידו את חיל-האוויר המצרי על הקרקע בתוך שלוש שעות, ובהמשך תקפו את חילות-האוויר של סוריה, ירדן ועיראק. כוחן האווירי של צבאות אלה נפגע קשה.
במחצית היום הראשון למלחמה השיג חיל-האוויר עליונות אווירית ללא עוררין בכל זירות המלחמה. בשלב זה פנו המטוסים לסייע לכוחות היבשה של צה"ל, ותקפו שיירות צבאיות של האויב בשלוש החזיתות: בסיני, משני עברי הירדן וברמת הגולן.


בד בבד הופעלו מטוסי תובלה ומסוקים להובלת כוחות, הצנחת ציוד, הנחתת כוחות מעבר לקווי האויב בסיני וברמת הגולן ופינוי וחילוץ נפגעים. המטוסים הקלים ביצעו סיורים וטיווחו תותחים. בתקיפות מהאוויר הושמדו עשרות טנקים, מאות כלי רכב, סוללות תותחים וארטילריה, מוצבים, מחנות ובסיסים.
60 מטוסי אויב הופלו בקרבות אוויר. שלושה מטוסים נוספים הופלו על-ידי כוחות הנ"מ. 469 מטוסי אויב אבדו במהלך הלחימה, ו-65 טייסי אויב נפגעו.
24 טייסי חיל-האוויר נהרגו במהלך הקרבות. 69 ממטוסי חיל-האוויר נפגעו, מהם 46 אבדו כליל.