מלחמות ומבצעים

מלחמת סיני (מבצע "קדש")

מלחמת סיני פרצה ב-29 באוקטובר 1956.
תגיות: מבצע קדש

פעילות המסתננים בגבול, סגירת מצרי טיראן והתעצמותה של מצרים בחסות ברית-המועצות היו הסיבות לפתיחת המערכה נגד מצרים. המבצע התקיים בתיאום מדיני וצבאי עם צרפת ובריטניה, שניהלו באותה עת את מבצע "מוסקאטיר" במטרה להשתלט על תעלת סואץ, שהולאמה על-ידי נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, ב-26 ביולי 1956. על-פי דרישת דוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, הוצבו ברמת-דוד ובלוד ערב המבצע שלוש טייסות צרפתיות להגנת שמי המדינה.


במבצע הפעיל חיל-האוויר לראשונה "עוצמה סילונית", שכללה למעלה מ-50 מטוסים, ולצידם כמות דומה של מטוסי בוכנה.
המלחמה החלה בשעות אחר-הצהרים המוקדמות, כששני זוגות של מטוסי מוסטנג ניתקו את קווי הטלפון המצריים בסיני בכוונה לשבש את התקשורת בין החזית למפקדות העורפיות. מיד לאחר מכן, הצניחו 16 דקוטות 295 צנחנים במעברי המיתלה, במבצע ההצנחה הגדול, עד כה, בתולדות צה"ל - מבצע "מכבש". ההצנחה נועדה במקורה לתת סיבה מספקת לבריטים ולצרפתים לפתוח במבצע "מוסקאטיר".
בהמשך הלחימה שיתקו מטוסי החיל שיירות תגבור מצריות, יירטו מטוסי אויב, והגנו על כוחות הקרקע מפני תקיפות אוויריות. המטוסים הקלים ביצעו סיורים וחילצו נפגעים. באחד המבצעים המפורסמים, חילץ טייס הפייפר אברהם גרינבוים את בני פלד, לימים מפקד חיל-האוויר, שמטוס המיסטר שלו הופל בראס נצראני.


ב-31 באוקטובר הפציצו הצרפתים והבריטים שדות תעופה מצריים, ולאחר שלושה ימים הפעילו כוחות לכיבוש פורט סעיד ופורט פואד בצפון תעלת סואץ. אך בלחץ המדינות החברות באו"ם ולאחר אולטימטום חד-צדדי שהטילו שתי המעצמות, נאלצו בריטניה וצרפת להפסיק את פעילותן ב-7 בנובמבר, בתחושת החמצה.
חיל-האוויר יצא מהמערכה בהכרה, כי תורת הלחימה שלו וסדר העדיפות במשימותיו היו נכונים, על-אף שלא באו לידי ביטוי מלא. חל מפנה גם ביחסו של המטה הכללי לחיל-האוויר - ההכרה בדבר חשיבותו של החיל והצורך בהגברת עוצמתו נמנו עם הלקחים המרכזיים שהפיק צה"ל ממלחמת סיני.
במהלך המלחמה הופלו שבעה מטוסי סילון מצריים בקרבות אוויר. 15 מטוסי חיל-האוויר אבדו במלחמה.