מפת בסיסים

Bookmark and Share

בסיס הטכני

בשנות ה-40 הקצו הבריטים תקציב למטרות חינוך באמצעותו הקים היישוב העברי בית-ספר לחינוך מקצועי, אשר לימים יהפוך לבית-הספר הטכני. יהודה השמשוני ז"ל, שהגיע ארצה בשנות השלושים והיה בעל תעודת מהנדס למכונאות מטוסים, החליט להקים במסגרת ארגון "ההגנה" קלוב (מועדון) דאייה בחיפה. כמעט מדי ערב הוא העביר הדרכות במקצועות התעופה לחברי המועדון שהקים, ביניהם היו יוסף וכסלר ז"ל, עזר ויצמן ז"ל, פרופסור זינגר ז"ל ואחרים.

לקראת סוף שנת 1947, הוחלט בישיבת הועד ליצור מסגרת הדרכה מסודרת למקצועות התעופה ועלה הצורך להקים בית-ספר טכני, לקראת הקמת חיל-אוויר שישמש את המדינה שבדרך. מיד לאחר מכן הוחלט לפתוח בחיפה קורס למהנדסי קרקע.

קבוצה של 30 חניכים בעלי רקע מקצועי שאיפשר את הסבתם במהירות למכונאי מטוסים, נבחרה לצורך הפרויקט. מעטים היו בעלי הכשרה טכנית טובה וחסרו אנשים בעלי כישורי הדרכה שיוכלו להעביר את הידע בצורה יעילה ומהירה לתלמידים חסרי ידע טכני. גם הקורס עצמו סבל מהכנה מקדימה דלה, ממחסור בשיטות לימוד ואף מחוסר בציוד לימודי ובסיסי, כמו מיטות וביגוד. על כל אלו חיפתה אווירת הלימודים מלאת המוטיבציה והמסירות. בין בוגרי הקורס הראשון נמצא גם האלוף בני פלד ז"ל, שלימים התמנה למפקד חיל-האוויר.

למחרת ההכרזה על הקמת המדינה פלשו צבאות ערב. כוחות ההגנה כבשו את חיפה ובית-הספר נאלץ לנדוד לשבעה בניינים במפרץ חיפה, המשמשים כבית-ספר מקצועי ממשלתי. שם החל בית-הספר לגייס חניכים מהבקו"ם ושמו שונה לבה"ט 2 (בית-הספר לטכנאים 2, משום שכבר היה בצה"ל בסיס הדרכה).

האלוף אהרון רמז ז"ל, מפקד חיל-האוויר, הנהיג את התפיסה של הקמת מסגרת חינוכית שמטרתה להכשיר אנשים שפועמת בהם רוח הצוות המיוחדת של חיל-האוויר. כך הושם דגש על נערים בגיל טרם גיוס, מה שהוביל לפתיחת השלוחות הטכניות, גדנ"ע אוויר ועוד מסגרות שונות במטרה למשוך נערים למקצועות תעופתיים.

כמו שאר בסיסי חיל-האוויר, גם בסיס הטכני הושפע ממלחמות ישראל. כך למשל, לאחר מלחמת ששת הימים נוסף למערכת הלימודים המקצועיים פן מבצעי והבסיס נערך לקליטת ציוד חדש שהתקבל בחיל לאחר המלחמה. גם כאן, המטרה הייתה ליצור תחושה מבצעית ולהעלות את המוטיבציה בבסיס.

לאחר מלחמת יום הכיפורים קלט הבסיס, בשנית, ציוד חדש שהוביל לשינויים במערך ההדרכה ונוספו אמצעי עזר ומעבדות. כשנה לאחר המלחמה נחנכה הפנימייה, שפעלה עד לפני מספר שנים.

כיום מפעיל בסיס הטכני מערך רחב של שוחרים, שלומדים החל מכתה ט' ועד יד' בבסיס. בבסיס גם מערך של סדירים ושל אזרחים עובדי צה"ל. הבסיס מפעיל שני בתי-ספר: בית- הספר להנדסאי תעופה ובית-הספר למקצועות הטכניים. בבתי-הספר יש מסלולים שונים. עד 2015, צפוי בסיס הטכני לפנות את מקום מושבו בחיפה. בית הספר להנדסאי תעופה בו לומדים השוחרים יעבור לכרמיאל, ובית הספר לטכנאים יעבור דרומה לבסיס נבטים.

הקשורים במערך הטכני:

שחק: תוכנית לבוגרי מגמה טכנולוגית ללימודי יג'- יד', כאשר חיל-האוויר מממן את רוב שכר הלימוד והתלמיד מתחייב להתגייס למערך הטכני.
בנות רקיע: תוכנית שנפתחה במיוחד כדי לעודד את בוגרות הלימודים העיוניים להשתלב במערך הטכני ולקבל הסמכה של הנדסאיות.
מרום טכנולוגי: תוכנית לבוגרי לימודים עיוניים ללימודי הנדסאות.
קורס קדם צבאי אלקטרוניקה: תוכנית קדם צבאית לבוגרות לימודים עיוניים לרכישת מקצוע בתחום האלקטרוניקה.
קורס קדם צבאי טכני: תוכנית קדם צבאית לבוגרי לימודים עיוניים המכשירה את התלמידים לפני גיוסם למערך הטכני.
פעמי עתידים:  מסלול הכשרה למצטיינים לתואר מהנדס בשתי פעימות.
שוחרים: בתי-ספר טכנולוגיים בהם לומדים תלמידים מכתות ט' ועד יד'.

נוסף על אלו, מרכז הטכני את פרויקט גדנ"ע אוויר, במסגרתו לומדים החניכים על תחומי תעופה שונים ועל מורשת הקרב של חיל-האוויר וכן מטיסים טיסנים. גדנ"ע אוויר מפעילה כיום 14 מועדונים ברחבי הארץ ומדריכה מאות חניכים.