מפת בסיסים

Bookmark and Share

בסיס פלמחים

הבסיס הוקם במחצית השנייה של שנות השישים, בתחילה כשדה פיתוח לאמצעי לחימה ובסיס ניסויים מסווגים של חיל-האוויר. עם השנים גדל הבסיס ונוספו לו טייסות ויחידות מגוונות.
בשנות ה-70 החלה בבסיס קליטת כלי-הטיס הבלתי מאוישים הראשונים של חיל-האוויר. בשנת 1979 עברה לפלמחים טייסת "המסק"ר הראשונה" מבסיס תל-נוף. זו הייתה טייסת המסוקים הראשונה שהוצבה בבסיס, שתוכנן להיות בסיס אם למסוקי החיל.

בשנות ה-80 עברה גם טייסת "החרב המתהפכת" לפלמחים מבסיס תל-נוף. בשנת 1985 הוקמה בבסיס טייסת "הקוברות הצפונית", טייסת הקוברות השנייה בחיל, שנסגרה בשנת 2005.

בשנת 1998 נהרג מפקד הבסיס, תא"ל שמואל אלדר ז"ל, בהתרסקות מסוק צפע. תא"ל אלדר טס במסגרת קורס אימון מתקדם עם סגן אילן גור ז"ל. במהלך הטיסה התפרק הרוטור האחורי של המסוק והוא צנח למים. אלדר וגור נהרגו.

מאז הקמתו, השתתפו אנשי הבסיס בכל פעילות של חיל-האוויר והוא נחשב ל"בסיס שיתוף הפעולה" של החיל, כיוון שקיימים בו מערכים רבים שאחד מייעודיהם המרכזיים הוא שיתוף פעולה עם כוחות הקרקע. הבסיס נחשב לאחד המבצעיים ביותר בחיל. כך, לדוגמא, מתוך 40,000 שעות טיסה של חיל-האוויר במלחמת לבנון השנייה, טסו כלי-טיס מהבסיס יותר ממחצית. מפקד הבסיס הוא טייס מסוקים בדרגת תא"ל.

סמל בסיס חיל-האוויר בפלמחים
סמל בסיס חיל-האוויר בפלמחים