מפת בסיסים

Bookmark and Share

בסיס רמת דוד


בסיס רמת-דוד ("מחנה יהודית"), שהוקם בשנת 1941, הוא אחד הבסיסים שהקימו הבריטים כחלק מתשתיות חיל-האוויר המלכותי ונועד לשמש כבסיס חלופי לבסיס חיפה, שהותקף על-ידי מטוסים גרמניים במהלך מלחמת העולם השנייה.
הבסיס ממוקם בעמק יזרעאל, בסמוך לתחנת הרכבת השוכנת על קו צינור הנפט שהוביל  נפט מכירכוך בעיראק לחיפה. הבריטים העניקו לבסיס את השם רמת-דוד, על שמו של דיויד לויד ג'ורג, שר המלחמה של בריטניה במלחמת העולם הראשונה וראש ממשלתה בשנים 1922-1916.

גם לאחר שעבר הבסיס לידיו של חיל-האוויר בשנת 1948, הוחלט שלא לשנות את שמו, מאחר והיה מאוהדי הציונות, התנגד ל"ספר הלבן" ודאג לכלול את הצהרת בלפור בתנאי המנדט הבריטי על ארץ ישראל. בבסיס רמת דוד היה בית-ספר לצניחה בו התאמנה, בין השאר, חנה סנש ז"ל. עד היום עומד בכניסה לבסיס עץ תחתיו ישבה וכתבה חלק משיריה. בכניסה לבסיס מוצבים כל כלי-הטיס ששירתו בו: "מיסטר", "מטאור", "עיט", "קורנס", "כפיר" ומסוק "דיפנדר". מלבד תערוכת כלי-הטיס ההיסטורית, נמצאות בבסיס פיסות היסטוריה נוספות: באחד המבנים נותרו חורים מכדורי מקלעי מפציץ הטופולב העיראקי שתקף את רמת-דוד במלחמת ששת-הימים ובשיכון המשפחות עומד הבית ממנו יצא רון ארד אל הגיחה ממנה לא שב.

בשנות החמישים כונה הבסיס "חיל-האוויר צפון", בשל מיקומו והעובדה שהיה מופקד על הגנת שמי צפון מדינת ישראל. מטוסי הבסיס השתתפו במבצע "מוקד", המבצע להשמדת חילות-האוויר של צבאות ערב בתחילת מלחמת ששת הימים.
במלחמת יום הכיפורים הותקף הבסיס באמצעות טילי פרוג סוריים שפגעו בשיכון המשפחות וגרמו למותו של טייס מהבסיס, סרן דוד דותן ז"ל. מפקד הבסיס, תא"ל ארלוזור (זוריק) לב ז"ל, נפל במהלך גיחה מבצעית בצפון תעלת סואץ באותה מלחמה. גופתו ומטוסו לא נמצאו מעולם. 

במלחמת לבנון הראשונה פעלו מטוסי ומסוקי הבסיס סביב השעון ונטלו חלק גם בהשמדת מערך הטילים הסורי בבקעת הלבנון.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, פעלו מטוסי הבסיס במשימות ציד משגרים, תקיפת תשתיות חזבאללה ותקיפת מטרות מחבלים. מטוסי הברק של הבסיס גם הפילו מטוס זעיר ללא טייס מסוג "אבאביל", אותו שיגר החזבאללה, שנועד להתפוצץ על מטרה בישראל. מסוקי העטלף של הבסיס פעלו בשיתוף עם חיל-הים לאכיפת הסגר הימי על לבנון. במהלך המלחמה פגע טיל של החזבאללה בספינת חיל-הים "חנית" בעת ששייטה מול חופי לבנון והרג ארבעה חיילים, שניים מתוכם טכנאי הטייסת. גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה" השתתפו טייסות הבסיס במשימות תקיפה, סיוע לכוחות היבשה וצילום. מסוקי העטלף השתלבו במבצע למשימות גילוי ספינות זרות מול חופי ישראל ותשאולן.

ב-2012 המריא מבסיס רמת-דוד המטס הפותח של מבצע "עמוד ענן", במהלכו תקפו מטוסי קרב מאות מטרות טרור ברצועת עזה. טייסות הבסיס ביצעו גיחות רבות במטרה להשיב את השקט הביטחוני לתושבי ישראל. 

סמל בסיס חיל-האוויר ברמת דוד
סמל בסיס חיל-האוויר ברמת דוד