מפת בסיסים

Bookmark and Share

בסיס שדה דב

בסיס שדה דב נבנה בזמן המאורעות בשנת 1936 ביוזמתו של ראש עיריית תל- אביב דאז, ישראל רוקח ז"ל, שחשש כי התקפות הפורעים הערבים ימנעו מהעיר המתפתחת את נמל-התעופה לו היא זקוקה. הבסיס קרוי על שמו של דב הוז ז"ל, מחלוצי העלייה השנייה וממייסדי ארגון ההגנה.

מסלול הטיסה הראשון שהוקם בשנת 1938 מצפון לירקון שימש כנקודת מוצא לקו ת"א-חיפה-ביירות. עם פרוץ מלחמת העולם השניה הופצץ השדה על ידי כוחות איטלקים והופקע על-ידי הבריטים. פעילותו חודשה רק בשנת 1947.

פעילות השדה עם הקמת המדינה
במלחמת העצמאות שימש השדה את המטוסים הקלים של חברת "אווירון", שהיו למעשה "טייסת א'" ששימשה כזרוע האווירית של ארגון ההגנה. "טייסת א'" מילאה תפקיד חשוב במערכה על ירושלים והנגב וביצעה משימות סיור, תובלה ומודיעין. במהלך המלחמה ספג השדה התקפות קשות של מטוסי ספיטפייר מצריים. לאחר הקמת המדינה, הפכה טייסת א' לטייסת "הגמל המעופף" הנקראת כיום "הטייסת הראשונה".
בשנת 1949 עבר שדה דב לרשות משרד התחבורה, לצורך פעולתן של חברות תעופה אזרחיות. עשור מאוחר יותר, ב-1959 חזר שדה-דב לרשות חיל-האוויר המפעיל אותו עד לימים אלו. עם זאת, מרבית הטיסות היוצאות מהבסיס כיום הן אזרחיות.

הבסיס בשירות חיל-האוויר
במלחמת ששת הימים הפעילה טייסת "הגמל המעופף" כ-70 מטוסים קלים. בנוסף, השתתפה במלחמה טייסת "125" שהוקמה באותה השנה והפעילה מסוקי "בל" ו"סייפן" שיועדו לתובלות בכירים. במהלך המלחמה גויסו לשורותיה גם חמישה מטוסי "ארקיע".

במלחמת יום הכיפורים השתתפו מטוסי העגור, צסנה, דרור ופייפר של טייסת "הגמל המעופף" במשימות רבות, בהן: תובלות אנשי צוות-אוויר, תובלת מפקדים, דואר, חלוקת ציוד לכוחות הקרקע, תובלת עיתונאים וסיורים. מסוקי אלואט וסייפן של הטייסת היו פרוסים חלקית באוגדות, לשם ביצוע תובלות קלות וסיורי מפקדים בקו הלחימה.

בסך הכל, הטייסת ביצעה 2,287 שעות טיסה בזמן מלחמת יום הכיפורים. שני מטוסים אבדו במהלך המלחמה, טייס אחד נהרג, ושני טייסים נוספים נשבו. בסיומה, התפצלה מטייסת "הגמל המעופף טייסת "התובלה הקלה", שהפעילה מטוסי צסנה וזמיר וריכזה את נושא הכשרת טייסי התובלה והקישור. לימים, הפך שמה של הטייסת ל"מלכי האוויר", והיא מחזיקה במשימת ההכשרה עד היום.

שדה-דב כיום
בשדה דב פועלים כיום מטוסי סיור ותובלה מסוג "חופית" (ביצ'קראפט בוננזה), "קוקיה" ו"צופית" (קינג אייר). המטוסים מבצעים משימות שונים בתחום הסיור, המודיעין והתובלה. בשנת 2010 נפתחה בבסיס גם יחידת הכיבוי האווירי, המופקדת על כיבוי שריפות ברחבי הארץ באמצעות מטוסי הכיבוי אותם היא מפעילה. לבסיס קשרים הדוקים ושיתופי פעולה עם רשות התעופה האזרחית, האחראית על נמל התעופה דב הוז הצמוד לבסיס הצבאי.

סמל בסיס חיל-האוויר בשדה דב
סמל בסיס חיל-האוויר בשדה דב