מפת בסיסים

Bookmark and Share

יחידת הבקרה הצפונית

בשנת 1967 הוקמה היחידה כחלק מהכוננות לקראת המלחמה, בשנת 1968 והפכה ליב"א (יחידת בקרה אזורית) צפונית, החולשת על המרחב האווירי הצפוני.
במלחמת יום כיפור, נכנסו אנשי היחידה ללחימה מורכבת, ועסקו ביירוטים ובמבצעי תקיפה. כמו כן, במהלך המלחמה נפגע הכביש שהוביל אל היחידה על-ידי מספר טילים.

ביוני 1982, עם פרוץ מלחמת לבנון, החלה ביחידת הבקרה הצפונית תקופה אינטנסיבית. הגיחות לתוך לבנון נספרו באלפים וגם לאחר תום המלחמה המשיכו שמי לבנון להוות את שטח הפעילות המרכזי של היחידה. זו היתה תקופה ארוכה שבה טיסות החיל בלבנון היו מוקד הפעילות המבצעית ביחידה: טיסות סיור וצילום, מסוקי סער לתובלה ופינוי נפגעים, תקיפות קרב ומסוקי קרב, הזנקות ליירוט ועוד.

הפעילות האווירית בלבנון, ואיתה הליווי הצמוד של הבקרה, לא פסקו גם בהמשך שנות ה-80. דוגמה אחת התרחשה בלילה חורפי בנובמבר 1987, כאשר גלשון ועליו מחבל חדר לשמי הצפון ונחת סמוך לקרית שמונה, ליד מחנה גיבור. המחבל פתח באש, ששה חיילים נהרגו ועוד שמונה נפצעו לפני שנורה ונהרג. האירוע זכה לכינוי "ליל הגלשונים", ובעקבותיו תוגברה ההערכות והכוננות בגבול הצפון.

מבצע "דין וחשבון" החל ב-25 ביולי 1993, ובמהלכו תקף חיל-האוויר מטרות מחבלים רבות בדרום לבנון. כל טייסות הקרב של החיל השתתפו במבצע, והיחידה ביקרה את כל הגיחות שהתבצעו במסגרתו. כשיצאו כוחות צה"ל מלבנון אחרי כמעט 18 שנות פעילות, הסתיים ביחידה עידן משמעותי שהיה חלק מההוויה שלה.

גם במהלך "אסון התאומים" ב-11 בספטמבר 2001, למרות שמוקד האסון היה מרוחק ממנה, תפקדה היחידה בהתאם למצב חירום: אנשיה עצרו את התעבורה האזרחית והנחיתו את כל המטוסים שטסו בשמיים, ובנוסף הזניקו מטוסי קרב שיטוסו מעל חיפה, ירושלים ותל-אביב, למרות היעדרו של איום בצפון.

במלחמת לבנון השנייה ביצעה היחידה בקרה של כל הפעילות המבצעית בגזרה הצפונית, כמות משימות גדולה מאוד שהתבצעה בתאי שטח קטנים מאוד.
במבצע "אחים לאש" (השריפה בכרמל) - יחידת הבקרה הצפונית ניהלה את המרחב האווירי וביקרה את כלל כוחות הכיבוי האוויריים הישראלים והבין לאומיים, שפעלו מהאוויר לצורך כיבוי האש וצמצום נזקי שריפת הענק.