מלחמות ומבצעים

מלחמות

מלחמת העצמאות

מיד לאחר החלטת האו"ם על חלוקת ארץ-ישראל ב-29 בנובמבר 1947 פרצה מלחמת העצמאות.

כוחות בלתי-סדירים של ערביי ארץ-ישראל חסמו דרכי גישה לישובים היהודיים וגרמו לניתוקם ולבידודם. "שירות האוויר", שהוקם ערב החלטת האו"ם, היה הכוח האווירי היחידי, שעמד אז מול תקיפות הערבים. במרכזו של השירות עמד קומץ טייסים - בעיקר ארץ-ישראלים - שהגיש סיוע בכמה מטוסים קלים בגזרות הלחימה השונות; כל זאת בעוד מטה "שירות האוויר" הכין את התוכניות להקמת כוח אווירי של ממש, ושיגר שליחים לכל קצווי תבל על-מנת לגייס מתנדבים ולרכוש מטוסים ואמצעים נוספים, הנחוצים להפעלת כוח אווירי.

מלחמת סיני (מבצע "קדש")

מלחמת סיני פרצה ב-29 באוקטובר 1956.

פעילות המסתננים בגבול, סגירת מצרי טיראן והתעצמותה של מצרים בחסות ברית-המועצות היו הסיבות לפתיחת המערכה נגד מצרים. המבצע התקיים בתיאום מדיני וצבאי עם צרפת ובריטניה, שניהלו באותה עת את מבצע "מוסקאטיר" במטרה להשתלט על תעלת סואץ, שהולאמה על-ידי נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, ב-26 ביולי 1956. על-פי דרישת דוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, הוצבו ברמת-דוד ובלוד ערב המבצע שלוש טייסות צרפתיות להגנת שמי המדינה.

מלחמת ששת-הימים

ב-7 באפריל 1967 הפילו מטוסי חיל-האוויר בקרבות אוויר שישה מטוסי מיג סוריים.

היה זה שיאה של הידרדרות ביחסים בין סוריה וישראל, שהתבטאה בפעולות חבלה נגד ישראל ובהפגזה מתמדת של יישובי הצפון. ב-14 במאי הורה נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, להזרים כוחות גדולים לסיני, ומספר ימים לאחר מכן הורה על סגירת מצרי טיראן. מכאן לא היתה רחוקה הדרך לפרוץ מלחמת ששת הימים.

מלחמת ההתשה

מלחמת ההתשה החלה, למעשה, עם סיומה של מלחמת ששת הימים.

מטוסי חיל-האוויר הפציצו ריכוזי מחבלים בירדן ותותחים של הצבא הירדני, שהפגיזו את יישובי בקעת הירדן. מסוקי החיל עסקו במרדפים בבקעה אחרי חוליות מסתננים. במקביל, התנהלה בתעלה לחימה יום-יומית נגד הכוחות המצריים.

מלחמת יום הכיפורים

ב-6 באוקטובר 1973 פרצה בהפתעה מלחמת יום הכיפורים ביוזמת מצרים וסוריה, והיתה מן הקשות שבהן נטל חיל-האוויר חלק.

כוחות מצרים צלחו את התעלה, ומטוסים מצריים תקפו את כוחות צה"ל בסיני. בגזרה הסורית תקפו מטוסים סוריים את יחידות צה"ל, וסוללות התותחים הפגיזו את הישובים האזרחיים. מאות טנקים סוריים נעו מערבה, והשתלטו על שטחים נרחבים ברמת הגולן.

מלחמת לבנון הראשונה

במהלך שנת 1981 הוחרפה המתיחות בגבול הצפון בעקבות שיגורי קטיושות של מחבלים מדרום לבנון לעבר ישובים אזרחיים בצפון הארץ.

הפסקת האש, שהוכרזה ביולי 1981, הופרה: המחבלים המשיכו במעשי חבלה ובפיגועי טרור בארץ ובחו"ל, והתעצמו במידה אשר סיכנה באופן ממשי את יישובי הצפון.

חזור למעלה
 
1 | 2