יומן ארועים

Bookmark and Share
"תמשיך להיות פטיש, מהמקל עד הברזל" פורסם בתאריך 22.12.2009
תגיות: טקסים ואירועים
ביום ד', 16 בדצמבר, נערך במוזיאון חיל-האוויר טקס הצדעה לצבי אבידרור, מקלען אוויר לשעבר בטייסת "הפטישים"
יהונתן מרוז

הטקס נערך כהוקרה לצבי, הפעיל בכמה עמותות של החיל, על מאמציו להביא למוזיאון  את מטוס הקטלינה, ששירת בחיל בין השנים 1952 ל-1954. הטקס התנהל בראשות מפקד בסיס חצרים, תא"ל חגי טופולנסקי ונכחו בו בין השאר מפקד מוזיאון החיל תא"ל (מיל') יעקב טרנר, צבי אבידרור ומשפחתו המורחבת,  נשיא עמותת חיל-האוויר אלוף (מיל') אביהו בן-נון, מנכ"ל התעשייה האווירית הראשון אל שווימר, שסייע בהבאת המטוס לארץ, הנספח האווירי ימי הבריטי אל"ם סטיב ברוור ומפקד טייסת "הפטישים", סא"ל איל.

הערב התחיל בהדלקת נר שישי של חנוכה.  "1948 היתה השנה שבה הוקם חיל-האוויר. ב-1991 נפתח המוזיאון בטקס חגיגי בנוכחת מפקדי החיל. ב-1993 הכרתי לראשונה מקרוב את צבי אבידרור", פתח תא"ל (מיל') טרנר את האירוע. בדבריו הודה תא"ל (מיל') טרנר לאבידרור, לטכנאי התעשייה האווירית שתיקנו תקלה שהתגלתה במנוע המטוס במהלך הניסיון להעבירו לארץ, לחברת "בואינג" וגם לאנשי המוזיאון על חלקם בהבאת הקטלינה. 

בהמשך, נשא דברים אלוף (מיל') אביהו בן-נון, שפיקד על טייסת "הפטישים" בעבר: "צבי זכאי לכל הכבודה שבאה לכבד אותו, בזכות ולא בחובה. הוא שיכנע את מפקד חיל-האוויר שאת טייסת 'הפטישים' צריך לשמר. לצבי יש עוד שפנים בכובע ויום אחד הוא יביא לארץ את מטוסי ה-B-17. במשך כל השנים שאני מכיר אותו הפעילות שלו היתה יוצאת מן הכלל".

לאחר מכן, צפו הנוכחים בסרט קצר על דרכו של מטוס הקטלינה לארץ, שהפיק חוקר ההיסטוריה התעופתית צחי בן-עמי.

"הסיפור של הקטלינה הוא בעצם לא של הקטלינה בלבד, אלא סיפור מורכב הרבה יותר", אמר צבי אבידרור. "המוזיאון הוקם במטרה אחת מוצהרת: לייצג את כל המטוסים ששירתו בחיל אי פעם. אמרו לי שחסרים כמה סוגי מטוסים, ביניהם הקטלינה. לא היה לי מושג לאן אני נכנס". בתום הערב הפתיעו את אבידרור אשתו ג'ודי ונכדתו ענבר, כאשר הכתירו אותו ביחד לתואר 'אביר חיל-האוויר'.

"את צבי פגשתי כחלק מצוות ההקמה של טייסת הרעם", סיפר תא"ל טופולנסקי במהלך האירוע. "אני שמח שהיום אנו סוגרים מעגל. בשבילי, צבי אבידרור הוא פטיש, היחיד מדורו שנושא בעול המורשת. אם מדברים היום בחיל-האוויר על דבקות במשימה, הרי שצבי הוא איש של דבקות במשימה. אנחנו יכולים להסתכל עליו כדוגמה לכולנו מה זה לשמור על המורשת. הבאת הקטלינה באמת בלתי אפשרית, ויותר מאופיינית לצבי. אין עוד אנשים כמוך. בשבילנו תהיה תמיד מודל לחיקוי. תמשיך להיות פטיש, מהמקל עד הברזל".

בסיום האירוע, צפו הנוכחים בהסרת הלוט משלט חדש שהתווסף לאחרונה לקטלינה המוצגת במוזיאון, בו מפורטת תרומתו של צבי אבידרור להבאת המטוס לארץ.