יומן ארועים

Bookmark and Share
"אופק 9" שוגר בהצלחה פורסם בתאריך 23.06.2010
תגיות: חלל , אופק (לווין)
לוויין הצילום הצבאי מתוצרת התעשייה האווירית, "אופק 9", שוגר אתמול (22.6) בערב מבסיס חיל-האוויר בפלמחים. שיגור הלוויין נערך משדה השיגור של היחידה לניסויי טילים (ינ"ט), ולאחר שהוצב במסלולו הקבוע בחלל, הועברה השליטה עליו ליחידת מודיעין.
יובל שוהם

הלוויין "אופק 9" הצטרף לשבעה לוויינים ישראליים המשייטים בחלל, שניים מהם לוויני צילום מסדרת "אופק" (אופק 5 ו-אופק 7). אופק 9 דומה בביצועיו ללווייני "אופק" הקודמים, אך הוא יאפשר כיסוי שטח נרחב יותר על כדור הארץ.
 בדיוק בשעה עשר אפס אפס בלילה זה קרה. אש אדירה פרצה מהמנועים, צובעת את השמיים השחורים בכתום בוהק. לאחר כשנייה פרץ טיל המשגר, נושא בתוכו את הלווין, וטס השמיימה במהירות, כמו חץ בוער. אנשים שהיו מעורבים בפרויקט, ניסו לשמור בסוד את התאריך המדוייק של השיגור, אך אתמול כבר אפשר היה להוריד את הסיווג שלו ל-"בלתי מסווג": כל אדם שגר בסביבת בסיס פלמחים יכל היה לראות בבירור את כדור האש המסנוור מפלח את השמיים. גם בבסיס עצמו התקבצו חיילים רבים וצפו במחזה האור-קולי המרשים. 
 "שיגור הלוויין הוא אירוע לאומי", אומר סא"ל בועז, ראש תחום ניסויים בינ"ט. "יש שיתוף פעולה של הרבה מאוד גורמים וגופים, ומורכבות גבוהה מאוד. מדינת ישראל שייכת לחוג יוקרתי ומצומצם של מדינות שיודעות לייצר ולשגר לוויינים, ואנחנו נמצאים במקום מאוד מתקדם בחוג הזה. צריך להוריד את הכובע בפני התעשייה האווירית.
 "יש המון מתח ואנדרנלין בשעות האחרונות לקראת השיגור. רק אחרי שהכל עובר בהצלחה אפשר להירגע. יש הרבה מאוד אנשים שמעורבים בתהליך, והלוויין הזה הוא בהחלט גאווה למדינת ישראל".

ביום שישי האחרון העביר הלווין תמונות ראשונות לתחנת הבקרה הקרקעית. המצלמה על הלוין היא מתוצרת חברת "אלביט", ונחשבת למצלמה מתקדמת ואיכותית, המסוגלת לצלם ברזולוציות גבוהות ביותר. במערכת הביטחון חיכו במתח לשידור התמונות הראשונות, שיוכיחו סופית ששיגור הלווין עבר בהצלחה. כעת, בזמן שיקיף הלווין את כדוה"א, יצלם תמונות וישלח אותן לפענוח.

ת.ז של לווין "אופק 9":
יצרן: התעשייה האווירית
תחום גבהים של המסלול: 311-600 ק"מ.
משקל:כ- 300 ק"ג.
אורך הלוויין:כ- 2.3 מ'.
קוטר הלוויין: כ- 1.2 מ'.

 

 
1 | 2