יומן ארועים

Bookmark and Share
שאלות של מוסר פורסם בתאריך 20.10.2010
תגיות: עידו נחושתן , טקסים ואירועים
יום עיון בנושא "מוסר בלחימה המודרנית" התקיים אתמול במטה חיל-האוויר בראשותו של מפקד החיל והשתתפו בו מפקדי היחידות המבצעיות ומפקדי טייסות שעסקו בסוגיות קרביות ומוסריות
ליה שנל

את היום פתח ראש להק האוויר, תא"ל חגי טופולנסקי, שיזם את האירוע. "היה פשוט יותר אם היינו ממשיכים להילחם בצבאות זרים", אמר בדברי הפתיחה, "אבל אופי הלחימה השתנה. אנחנו מתמודדים עם דילמות יום-יומיות  קשות". בעקבות השינוי באופי הלחימה הוקם בלהק אוויר צוות מיוחד שבחן את נושא הדילמות המוסריות בחיל וההחלטה לקיים יום עיון היא חלק ממסקנות הצוות.

 

בהמשך שמעו המשתתפים הרצאה של ד"ר מוטי שלם, ראש התכנית לפיתוח מנהיגות חינוכית בצה"ל, שעסק במוסר בלחימה ובמושגים הקשורים בו. הרצאה נוספת הייתה של האלוף פרופסור ישי בר, מפקד הגיס המטכ"לי ומפקד ההכשרות והקורסים הבכירים בצה"ל, שעסק בכבוד האדם ומוסר הלחימה של צה"ל ובחן את מסמך רוח צה"ל.

 

המרצה האחרון היה פרופסור אבי שגיא, ראש התכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן, שניתח את התנהלות מבצע "עופרת יצוקה" כמבחן לערכי הלחימה של צה"ל.

"להיות מוסרי זה להיות נכון תמיד לביקורת ולשיפור", פרס פרופסור שגיא את משנתו ואת אחת הסיבות לקיום היום. ההרצאות כללו דיון נרחב ופתוח לגבי אתיקה ומוסר בלחימה, בהשתתפות פעילה של המפקדים.

חלקו השני של היום כלל פאנל מפקדים בנושא "מהתנגשות בין צבאות להתנגשות עם ארגוני טרור".

 

הוצגו תוצרי הצוות החילי שעסק במוסר בלחימה וכן נוצרה הזדמנות עבור המשתתפים להתייחס לתוכנו של היום ולהביע את דעתם. "אני שמח שהגענו לכאן בצורה יזומה ולא מתוך צורך או משבר בשטח", התייחס אחד המפקדים בסיכום יום העיון. "זו נקודה חשובה וטוב שמתעסקים בה גם ביום יום".

 

המשתתפים הביעו שביעות רצון מיום העיון והביעו תקווה לחיזוק שיתוף הפעולה עם כוחות הקרקע כצעד לקראת פעילות יעילה ומוסרית יותר בעתיד.

את היום סיכם מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן. "אני מאמין שהחיל הוא ארגון בריא ולכן צריך לשים את הדברים על השולחן ולדבר עליהם, צדקת הדרך הצבאית שלנו היא נקודת המוצא", הדגיש מח"א, "והיא הדבר שצריך להאמין בו".

 
1 | 2