יומן ארועים

Bookmark and Share
נותנים במה לחיילים פורסם בתאריך 11.09.2011
תגיות: חינוך , אירועים
ישנם חיילים שלמרות הלחץ בתפקיד, השעות הארוכות והמפקד שמתקשר גם בסופי שבוע – לא יוותרו על האהבות האמיתיות שלהם בחיים. כתבת אתר חיל-האוויר הצטרפה לקבוצת תיאטרון ייחודית, שמשתתפיה כולם משרתים בצה"ל וחולמים על אורות הבמה
אביב גרון צילום: יונתן זלק

יום שישי, צהריים מוקדמים. בזמן שרבים מהחיילים עושים ברגעים אלו ממש את דרכם מבסיסיהם המרוחקים אל השקט והמנוחה של סוף השבוע, ישנם חיילים שבשבילם היום בהחלט לא נגמר. אפילו לא קרוב לכך. הכירו את שחקני קבוצת התיאטרון בהנחייתו ובבימויו של הבמאי ירון אדלשטיין, שברפרטואר שלו ניתן למצוא הצגות נוספות שנגעו בתהילה.
בקבוצה הזו הינה החמישית במספר של אדלשטיין, שמפעיל את הסדנה מזה חמש שנים בשיתוף עם במאי נוסף בשם בועז דבי, שלמד איתו בלימודי הבימוי במכללת "סמינר הקיבוצים", המכללת בה בונה קבוצת התיאטרון את הצגותיה משנת 2006 ועד היום.

התעפצות ליל קיץ
"גם בועז וגם אני היינו בבסיסים סגורים במהלך שירותנו הצבאי", מספר אדלשטיין. "ובין הדברים שהכי חסרו לנו באותה תקופה היה התיאטרון. אז כדי לתת מקום לחיילים שחיים ונושמים תיאטרון, התחלנו לפתוח את הקבוצות האלו".
הקבוצה הראשונה נפתחה בשנת 2006 בצל מלחמת לבנון השנייה. אדלשטיין עבד עם משתתפי הקבוצה קרוב לשנה, שבמהלכה נדרשו לא פעם משתתפי הקבוצה לפעילות אינטנסיבית ומוגברת בתפקידם הצבאי. "מי שהיה יכול להגיע - הגיע. מה שהוביל לכך שעבדנו בעיקר בלילות. בתוך המסגרות הצבאיות החבר'ה החליפו ביניהם מיילים וככה שמרו על קשר. כמובן שכמו היום, גם אז בימים הבעיתיים הם תגברו אחד את השני כשמישהו לא יכול היה להגיע מסיבות כאלו או אחרות", מוסיף אדלשטיין.
ההצגות שמועלות בסוף כל סדנה בעלות אופי סטירי והומוריסטי ולאו דווקא מדברות על נושאיים צבאיים, כך שההצגה הנוכחית שזכתה לשם "התעפצות ליל קיץ", המציגה 15 וראציות של תיאטרון חלום.

למתעניינים, בכל שנה נפתחת קבוצה חדשה. במהלך השנה תזכו לחצי שנה של לימודי משחק, תרגילים והעשרות בנושא אומנות המשחק. ולאחר שתהיו כבר רווים ומוכשרים, בארבעה חודשים האחרונים תתחילו בחוויה באמיתית של הסדנה- בניית והעלאת הצגה מקורית, על ידי לא אחר מאשר אתם ושאר חברי קבוצתכם. ועכשיו, לאחר שהסדנה כבר צברה פז"מ, מרבית בוגריה הולכים לבתי ספר למשחק ברחבי הארץ ואף בחו"ל.

תיאטרון צה"ל
מכיוון שמדובר בחיילים המשרתים חלקם בבסיסים סגורים, ושאינם נמצאים בבית במהלך השבוע, מתקיימות החזרות בימי שישי ושבת, מהבוקר ועד הערב. אז כן, זמני החזרות הן על טווח הזמן הקדוש הקרוי בפי רבים "זמן בית".
"זה מאוד קשה", אומר אודי, אחד משחקני הסדנה המשרת כמש"ק כו"כ וממסרים בגדוד הקשר הטאקטי. "אבל כשמדובר באהבה מאוד גדולה שלך לא תוותר על זה, גם אם זה כולל ויתור על הרבה סופ"שים, וכן, בהרבה מקרים אנחנו מגיעים לכאן עם הלשון בחוץ אחרי שבוע קשה בצבא, אבל פה, באופן מפתיע, אנחנו מקבלים את הכוחות שלנו מחדש".

האנשים שבאים לסדנה הם מכל וכל. מצפון ועד דרום, ג'ובניקים ולוחמים, בסיסים סגורים ופתוחים, מכל החיילות ומרקע שונה בתיאטרון. "מה שמיוחד זה שעל אף כל השונות אנחנו מאוד מגובשים. במידה ומישהו לא יכול להגיע בוודאי שנשלים לו, או נבצע את התפקיד במקומו בחזרות כדי שהרצף לא יפגע. האווירה מאוד משפחתית כאן", מספרת מעיין, קמבצ"ית המשרתת בבסיס תל-נוף, המשתתפת אף היא בסדנה.
ובכל זאת, מדובר עדיין בחיילים, עם לו"ז מוכתב מראש, שתנודות בו תלויות בגורמים הפיקודיים של כל משתתף בסדנה. "אני לא נתקלתי בקשיים, אבל כן יש אילוצים שונים", מספר גלעד, קמ"ד בט"ש וחזית. "לפעמים יש כל מיני טלפונים שחייבים לענות להם באמצע החזרות שמסיחים את הדעת. אבל אנחנו קודם כל חיילים לפני שאנחנו שחקנים, אז ירון הבמאי מבין את זה".

מלבד השחקנים המבצעים עדיין את שירות החובה שלהם, ישנם בין השחקנים גם כאלו הנמצאים בשירות הקבע שלהם. כזו היא גל, מפקדת מדור מלש"בים בביסל"א. "הגעתי לסדנא בצורה מאוד עקיפה. ירון אדלשטיין, המנחה, היה בטירונות עם המפקד שלי. מהשיחות שלנו הוא הבין שאני אוהבת תיאטרון והעלה בפניי את הרעיון להשתתף בסדנה", מספרת גל. "למרות היותי אשת קבע עם הרבה משימות ואחריות על הכתפיים, הגעתי כל יום שישי ב-8 וחצי בבוקר לסמינר הקיבוצים ולו רק מהסיבה שסוף-סוף יש לי הזדמנות לשלב את שירותי הצבאי עם אהבה גדולה שלי - עולם התיאטרון".

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מקריבים את סופי השבוע. חזרות להצגה
מקריבים את סופי השבוע. חזרות להצגה