יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר הבא: אלוף אמיר אשל פורסם בתאריך 05.02.2012
תגיות: אמיר אשל , מפקד חיל-האוויר
ההחלטה התקבלה - מפקד חיל-האוויר הבא אשר יחליף את האלוף עידו נחושתן בתפקידו הוא האלוף אמיר אשל

האלוף אשל התגייס לקורס טיס מספר 88 בשנת 1977. בכתבה שנכתבה בביטאון חיל-האוויר על אותו קורס-טיס, ממנו צמחו בכירים רבים בחיל, אמר האלוף אשל: "שעות שינה כמעט שלא היו לנו, זו היתה המציאות אז. הקורס ככלל היה תובעני ומלחיץ מאוד והיינו צריכים להוכיח את היכולות שלנו לכל אורכו. בהרבה מאוד מישורים זו היתה מלחמה יומיומית, אבל אתה לא נלחם נגד חברים לקורס, אלא נגד עצמך", סיפר אשל על ימיו כחניך. "זה כולל הרבה מאוד אכזבות ותסכולים, לצד הישגים, כמובן. בסך-הכל, זו חוויה מעצבת, בעצם הדבר המרכזי ביותר שעשיתי בחיי. כשאתה נתקל בקשיים, אתה לומד על עצמך הרבה מאוד".
לאחר קורס הטיס החל האלוף אשל את שירותו כטייס סקייהוק, ובהמשך שירת כמדריך בבית הספר לטיסה וכמפקד טייסות ברק ופאנטום. לפני כתשע שנים מונה לראש מחלקת מבצעים ובהמשך פיקד על בסיסי חיל-האוויר ברמון ובתל נוף, ושימש כראש להק אוויר ורמ"ט חיל-האוויר.

בעת שהיה מפקד בסיס תל-נוף, הוביל האלוף אשל את הטיסה ההסטורית מעל שמי אושוויץ. "מדובר בחלום אישי של חמש עשרה שנה", סיפר האלוף אשל, דור שני לניצולי שואה. "זה הביטוי המשמעותי ביותר לתקומה של העם הזה. כחיל-אוויר אנחנו הביטוי המוחשי ביותר לעוצמה של העם ואין מישהו טוב מאיתנו לבטא את זה".
בתפקידו האחרון בחיל-האוויר, בעת מלחמת לבנון השניה, שימש האלוף אשל כראש מטה החיל. "חיל-האוויר ערוך ללחימה ביותר מחזית אחת ובהיקף רחב", אמר אז לביטאון חיל-האוויר. "יש לנו מוכנות מבצעית טובה מאוד. אנו מוכנים כל הזמן לקשת רחבה של אתגרים ובמהלך המלחמה האחרונה למדנו הרבה תובנות על עצמנו ועל האויב, תובנות אשר ישרתו אותנו בעתיד".
האלוף אמיר אשל נשוי ואב לשלושה ילדים. הוא בוגר תואר ראשון בלימודים כלליים מאוניברסיטת "אובורן" שבאלבמה, ותואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה והמכללה לביטחון לאומי.

 
1 | 2 | 3
 
האלוף אמיר אשל. מפקד חיל-האוויר הבא
האלוף אמיר אשל. מפקד חיל-האוויר הבא