יומן ארועים

Bookmark and Share
החילוצים המיוחדים של מסוקי הסער פורסם בתאריך 18.03.2012
תגיות: חילוצים , מערך המסוקים
בין אם מדובר בפצועים, ניצולים מספינה או טייס שנטש בלב ים - מסוקי הסער של חיל-האוויר ירתמו לעזרה. טיסות החילוץ הן חלק ממשימות הדגל של מערך המסע"ר, ואתם מוזמנים לצפות במיוחדים שבהם
מאי אפרת

במשך השנים, הספיקו טייסי המסוקים בחיל לראות כמעט הכל. הם לקחו חלק בעשרות מבצעי חילוץ והצלה, בארץ ובים. אתר חיל-האוויר מביא בפניכם שני סיפורים מיוחדים, של חילוצים שיישארו בזכרונות החיל עוד זמן רב:

הסקייהוק עלה באש, הטייס שנטש אותו חולץ - והפך למחלץ
בזמן טיסת אימונים שגרתית באביב 2007 הבחין סגן אסף, חניך בקורס האימון המתקדם, באש שניצתה במנוע. הוא הצליח לנטוש את מטוס הסקייהוק ונחת בים, מול חופי אשדוד. מסוק בלק-הוק של טייסת "החרב המתהפכת", ובבטנו לוחמי יחידת 669, הוזנק אל מקום ההתרסקות ואיתר את הטייס. חמש שנים מאוחר יותר, סרן אסף לא רק בריא שלם - הוא גם הפך לטייס מסוקים, ומשרת היום בשורותיה של הטייסת שהצילה את חייו.

 

חילוץ חוצה גבולות
כשנשקפת סכנה לחיי אדם, שיקולים כמו לאום, גבול ופוליטיקה מתגמדים. אחת הפעמים בהן חילצו כוחות חיל-האווויר מעבר לקו הירוק הייתה בסוף 2011, כאשר שילד פלסטינאי בן 12 נפצע בתאונת דרכים ביריחו. לאחר שגורמי עזרה ראשונה ניסו לייצב את מצבו, הוזנק למקום מסוק ינשוף ולוחמים מיחידת 669. בשל פגיעת ראש קשה וקשיי נשימה חמורים, הצוותים קיצרו את לוחות הזמנים וביצעו פינוי מזורז לבית החולים הדסה עין-כרם. "צה"ל, וכל הכוחות שמצילים חיי אדם, ובפרט חיל-האוויר, לא מבחינים בין דם לדם", הסביר רס"ן ע', סגן מפקד טייסת "החרב המתהפכת" וטייס המסוק. "הערך של הצלת חיי אדם הוא מעל הכל".