יומן ארועים

Bookmark and Share
"אדיר": כך יקרא מטוס ה-F-35 פורסם בתאריך 17.04.2013
תגיות: בסיס נבטים , מטוסי תקיפה
מטוס ה-F-35, החמקן שצפוי להביא לחיל-האוויר את בשורת הדור החמישי של מטוסי הקרב, זכה סוף-סוף לקבל שם עברי: "אדיר", כינוי המעיד על יכולותיו. בשנים הקרובות תקום טייסת אדירים ראשונה בבסיס נבטים
שני פומס

בשנת 2017 עתיד לנחות בישראל מטוס ה-F-35, שעתיד לשנות את פני מערך הקרב של חיל-האוויר. במסגרת ההכנות, בין בניית התשתיות להקמת הטייסת, נבחר עתה שמו העברי - "אדיר". השם החדש התקבל רשמית בשבוע שעבר, לאחר שנבחר מתוך יותר מ-1,700 שמות. קוראי האתר הוזמנו גם הם להציע שמות למטוס המתקדם, וההצעות היו רבות וממגוון תחומים: מ"טייפון", "מטאור" ושלל תופעות טבע, דרך בעלי חיים כמו "ברדלס" ו"זעמן" וגם דוממים כמו "יהלום" ו"חנית". בסופו של דבר התקבלה הצעת השם של בסיס נבטים שגם עתיד להיות ביתו של ה"אדיר", כאשר יצטרף לשורות חיל-האוויר.

בדרך-כלל נקראים מטוסי הקרב בחיל על שמם של עופות דורסים, כמו ה"בז", ה"עיט" או ה"נץ", או על שמם של תופעות אקלימיות כמו "ברק", "סופה" או "רעם". אלא שהפעם, נבחר שם ייחודי המעיד על עוצמתו ויכולותיו המתקדמות של המטוס.
מקור השם "אדיר" מופיע בתנ"ך בספר ישעיה, יחזקאל ובתהילים. הפסוק בתהילים משקף גם את העתיד שחיל-האוויר מייחל לו, עוצמה חדשה. "מקולות מים רבים, אדירים משברי ים, אדיר במרום" (תהילים, פרק צג', פסוק ד').

נגיש, חכם, עצמתי
המטוס החדיש מתהדר במוטת כנפיים של יותר מעשרה מטרים, יכולת נשיאה של 14 טון וטווח טיסה של יותר מ-1600 ק"מ. "המטוס הזה הוא כמו כפפה ליד", סיפר בעבר לבטאון חיל-האוויר סא"ל דן, טייס F-16 שהוביל את הפרוייקט מטעם מחלקת אמצעי לחימה במטה החיל. "הוא עושה הכל לבד, הטייס צריך רק לקבל החלטות וגם בכך המטוס תומך בו". שישה מפסקים בסך הכל, מסך מגע ואפשרות להפעלה גם בדיבור. ממשק משתמש פשוט וקל, הנדסת אנוש מעולה ותכונות טיסה טבעיות לחלוטין, כמו שמסכם סא"ל דן: "כל דבר נמצא בדיוק איפה שאתה חושב שהוא יהיה".

בנוסף למטוס האדיר שעושה צעדיו לחיל-האוויר, בשנים הקרובות עתידים לנחות בישראל עוד שני מטוסים חדישים: מטוס ה"הרקולס J", שזכה לשם העברי שמשון, הוא מטוס העתיד של מערך התובלה הכבדה, ומטוס ה-M-346 שיהיה המדריך הבא של פרחי הטיס במגמת קרב. ההכנות לקליטת המטוסים החדשים בעיצומן וביחד עם מטוס האדיר הם צפויים לשדרג את יכולותיו של חיל-האוויר במערכים השונים.

 
1 | 2 | 3
 
שמו, "אדיר", ניתן לו על שם יכולותיו המתקדמות
שמו, "אדיר", ניתן לו על שם יכולותיו המתקדמות