יומן ארועים

Bookmark and Share
התרגיל הבינ"ל הגדול ביותר בתולדות החיל פורסם בתאריך 25.11.2013
תגיות: תרגילים ואימונים , חילות אוויר זרים , שת"פ עם חילות זרים
תרגיל הבלו-פלאג (Blue Flag), תרגיל רב-לאומי רחב-היקף, מתקיים לראשונה בתולדות חיל-האוויר הישראלי. במשך שבועיים אינטנסיביים מתאמנים חילות-האוויר היווני, האיטלקי והאמריקאי בשיתוף פעולה עם מערך הקרב הישראלי בתרחישי מלחמה מורכבים ואינטנסיביים
שני פומס

בשבועות האחרונים נחתו בבסיס עובדה מטוסי קרב יווניים, איטלקיים ואמריקאים כחלק מתרגיל רחב-היקף עם מערך הקרב של חיל-האוויר הישראלי. זאת פעם ראשונה שנערך בישראל תרגיל בסדר גודל כזה והוא דרש לא מעט הכנות מצד חיל-האוויר, שעומל על הכנתו כבר במשך חודשים ארוכים.

השבוע הוא החשוב ביותר בתרגיל, ובו מתאמנים ארבעת חילות-האוויר בטיסות משותפות ותרחישי מלחמה מורכבים: מטוסי "ברק" (F-16c/d), מטוסי "סופה" (F-16I) ומטוסי "בז" (F-15c/d) ישראלים לצד מטוסי הקרב מחילות-האוויר הזרים. "האמריקאים הביאו לכאן את ה-F-15E, אחד ממטוסי ה-F-15 הטובים שיש בעולם, האיטלקים הגיעו עם מטוסי ה-AMX והטורנאדו והיוונים הביאו F-16 חדיש מאוד", פירט סא"ל זיו, מפקד טייסת "הדרקון המעופף" אשר מובילה את הכוח ה"אדום" באימון ואחראית לביום האויב האווירי והקרקעי במהלכו. "בתרגיל הזה יש משימה לקבוצה מעורבת של חילות-אוויר והם צריכים לטוס ביחד במסה גדולה של מטוסים ולבצע אותה".

במהלך התרגיל יוצאות מידי יום עשרות גיחות של כל חילות-האוויר המתאמנים. באוויר הם מתרגלים מתארים מורכבים בשיתוף פעולה מורכב ורחב היקף. "התרגיל הוא הזדמנות טובה בשבילנו להרוויח מבחינה מבצעית ולעבוד בשיתוף פעולה טוב יותר", אמר קפטן מתיו ברה, מחיל-האוויר האמריקאי. "אנחנו שמחים להיות פה. זו הזדמנות לשתף את האסטרטגיות, הטכניקות והטקטיקות שלנו כדי להגיע למטרות משותפות", אמר לוטננט קולונל מאסימו גלמיני מחיל-האוויר האיטלקי.

משתתפי המדינות הזרות נחתו בישראל כבר לפני כשבועיים. במהלך השבוע שעבר הכירו הצוותים הזרים את המרחבים האוויריים של מדינת ישראל על ידי טיסות היכרות ובהמשך גם התנסו בטיסות טקטיות פשוטות. בנוסף על ההיכרות באוויר, זכו המשתתפים הזרים להכיר זה את זה על הקרקע בערב משותף שנערך לכבודם בנוכחות מפקד הבסיס, אל"ם א'.

היום בתרגיל: ביקור נציגים מ-22 מדינות
היום הגיעו לבסיס עובדה נציגים מ-22 מדינות שונות ברחבי העולם שהגיעו לצפות במהלכי התרגיל הרב-לאומי. בין האורחים היו נציגים מקנדה, בריטניה וגרמניה ואף מפקד חיל-האוויר הבולגרי, שעל סמך התרשמותם יחליטו האם לקחת חלק בתרגילים דומים בשנים הבאות. "אחת המטרות בסופו של דבר היא שחילות-האוויר הזרים ידעו שכדאי לבוא להתאמן במדינת ישראל", אמר סא"ל זיו. "אנחנו רוצים שהם יראו את העוצמה של חיל-האוויר הישראלי על ידי כך שהוא יודע לארגן אימון כזה וכשהם יחזרו לביתם הם יגידו שיש פה חיל-אוויר חזק מקצועי". אתמול הגיע גם מפקד החיל, האלוף אמיר אשל, לבסיס עובדה הדרומי על מנת להתרשם מהתקדמות התרגיל ואף הצטרף לגיחה לצד הכוחות ה"כחולים".

 

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
F-15E אמריקאי בבסיס עובדה
F-15E אמריקאי בבסיס עובדה

צילום: גיא אשש