יומן ארועים

Bookmark and Share
אושרה טיסה לנשות צוות-אוויר בהיריון פורסם בתאריך 31.12.2013
תגיות: נשים בחיל , שילוב נשים , יחידת הרפואה האווירית (ירפ"א) , מערך התובלה
15 שנה אחרי שהאישה הראשונה סיימה את קורס-הטיס, יוכלו לוחמות צוות-אוויר לטוס גם בהיריון לפי הנחיות יחידת הרפואה האווירית. הטיסה מותרת רק לנשות צוות-האוויר במערך התובלה בלבד, ותחת הגבלות. "מוכיח לילדות ולנערות שאם את רוצה - את יכולה"
שיר גולן

כפי שפורסם לראשונה בביטאון חיל-האוויר, נשות צוות-אוויר שיכנסו להיריון יוכלו מעתה להמשיך בשגרת הטיסות בחיל-האוויר. ביחידת הרפואה האווירית (ירפ"א) התירו את הטיסה לנשים בשליש השני להיריונן, תחת מגבלות שיצמצמו את הסיכונים הכרוכים בטיסה מבצעית.

עד היום, נשים ששירתו בחיל-האוויר כלוחמות צוות-אוויר ונכנסו להיריון קורקעו בשל הסיכון שכרוך בכך, בניגוד לנהוג בחילות אוויר זרים. על אף שהיריון הוא תהליך פיזיולוגי טבעי, הוחלט ביחידת הרפואה האווירית לבדוק לעומק את הבקשות שהתקבלו בנושא כדי לשמור על בריאות אשת צוות-האוויר והעובר גם בזמן השגרה המבצעית בטייסת. "ערכנו סקירה נרחבת בנושא היתרים הקיימים בחברות אזרחיות ובארגונים צבאיים בעולם", מסביר רס"ן ד"ר ברק גורדון, מפקד המרפאה התעופתית בירפ"א. "בעקבות זאת, הוחלט לבצע לראשונה ניטור בזמן טיסה. בדקנו מהי מידת החשיפה לחומרים מסוכנים, לוויברציה ולרעש בתוך תא הטייס באוויר העלולים לפגוע בבריאות העובר. לפי הבדיקות והמדידות שערכנו, בנינו את פרופיל הטיסה לנשים בהיריון".

הטיסה תתאפשר בהיריון תקין, החל מהשבוע ה-15 ועד לסוף השבוע ה-25, רק לנשות צוות-אוויר במערך התובלה. ירפ"א מתירים ארבע שעות טיסה בלבד ביממה בגובה שאינו עולה על 8,000 רגל ובליווי איש צוות-אוויר נוסף. בנוסף, טרם העלייה לטיסה, נדרשות הנשים לעבור בדיקה ואחת לחודש בדיקה נוספת אצל רופא תעופתי ובדיקת חדות ראייה בירפ"א. "בשנת 1995 כששירתי כרופאה בבסיס חצרים הגיעו אל בית הספר לטיסה החניכות הראשונות", מספרת סא"ל ד"ר יפעת ארליך, מפקדת ירפ"א. "מאז עשה חיל-האוויר כברת דרך בשילוב נשים: יש לוחמות צוות-אוויר ועכשיו צריך לתת להן מענה. אי אפשר לדעת במי זה ייגע בעתיד, אבל זה מוכיח לילדות ולנערות שאם את רוצה - את יכולה".

 
1 | 2
 
הטיסה תתאפשר בהיריון תקין לנשות צוות-אוויר במערך התובלה
הטיסה תתאפשר בהיריון תקין לנשות צוות-אוויר במערך התובלה