יומן ארועים

Bookmark and Share
"כוכב" בשמיים: הרמס 900 מבצעי פורסם בתאריך 29.07.2014
תגיות: "כוכב" (הרמס 900) , פעילות מבצעית
במסגרת מבצע "צוק איתן" החל לראשונה ה"כוכב" לבצע פעילות מבצעית, בשל יכולתיו המיוחדות. קליטתו הואצה במיוחד ומאז השבוע הראשון ללחימה הוא טס ללא הפסקה ומבצע את משימותיו בהצלחה
נדב ברגר

במהלך השבוע הראשון למבצע "צוק איתן" המריא לראשונה כלי-הטיס הבלתי מאויש (כטב"ם) ה"כוכב" (הרמס 900) למשימה מבצעית. עד כה ביצע הכטב"ם הישראלי מבית "אלביט מערכות" טיסות ניסוי בלבד ועל-פי התכניות אמור היה להשתלב בפעילות המבצעית רק במהלך שנת 2015. עם פתיחתו של מבצע "צוק איתן" גבר הצורך בכטב"ם שמהווה גרסה משופרת להרמס 450 ועל כן הואצה קליטתו בטייסת המל"טים.

משימותיו של ה"כוכב" דומות לאלו של ההרמס 450, אך הוא מביא עמו כושר נשיאה כפול, מה שמאפשר לו לשאת מטען רב יותר במהלך הגיחות ולשהות משך זמן ארוך יותר באוויר. בנוסף, הוא מסוגל לבצע את המשימות מגובה רב. "ה'כוכב' מוכוון במהלך המבצע למשימות שאותן הוא יכול לבצע בצורה טובה יותר מאשר ההרמס 450, מה גם שתמיד כדאי שיהיה כטב"ם נוסף באוויר במידה וזה אפשרי", מסביר סרן גרישה, מנהל לחימה בטייסת ששימש עד לפני מספר שבועות כקצין הקליטה של ה"כוכב". "מלבד למטוס עצמו, גם הקוקפיט ומערכת ההפעלה שלו הם מתקדמים יותר ומאפשרים גמישות הפעלה בתוך הצוות. מפקד המשימה והמפעיל יכולים לעבוד ביחד בצורה טובה יותר".

על אף שמפעילי הכטב"ם בטייסת בצעו עד כה הסבה קרקעית בלבד ל"כוכב" והחלו את השימוש המבצעי בו לפני שקיימו הסבה אווירית, שכן זו אמורה הייתה אמורה להתחיל רק בעוד כחודש, מספרים אנשי הטייסת על תוצאות טובות. "יש התרגשות בטייסת ואנחנו מצפים כבר לבצע משימות נוספות בעזרת ה'כוכב'", אומר סרן גרישה.

כרגע השימוש ב"כוכב" הוא רק לצורך המשימה הייעודית כחלק מהמבצע הנוכחי. ברגע שהוא יסתיים, מתכוונים אנשי הטייסת לקחת צעד אחד אחורה ולחזור לתהליך קליטה מסודר ומבוסס יותר. "יש עוד אבני דרך שלא התקיימו עדיין ומהותיות לתהליך הקליטה - למשל ההסבה האווירית, למידת תפעול במצבי חירום, הבנה טובה יותר של יכולות ה'כוכב' מבחינת מזג-אוויר, גובה טיסה ועוד".

 
1 | 2 | 3
 
משימותיו של ה"כוכב" דומות לאלו של ההרמס 450, אך הוא מביא עמו כושר נשיאה כפול
משימותיו של ה"כוכב" דומות לאלו של ההרמס 450, אך הוא מביא עמו כושר נשיאה כפול