יומן ארועים

Bookmark and Share
בית-הספר לטיסה נפרד ממטוס ה"עיט" פורסם בתאריך 01.12.2014
תגיות: עייט (סקייהוק) , "לביא" (M-346) , בית הספר לטיסה , חצרים , קורס טיס
כבר יותר מארבעה עשורים מטוס ה"עיט" מדריך את טייסי הקרב הבאים של חיל-האוויר בבית-הספר לטיסה. רגע לפני שה"לביא" מקבל עליו את משימת ההדרכה, בית-הספר חולק כבוד אחרון למטוס הוותיק ולמדריכים שמאחוריהם מאות חניכים והרבה היסטוריה
נועה פניגשטיין

בכל בוקר ב-42 השנים האחרונות מטוסי ה"עיט" (סקייהוק) ממריאים עם דור של לוחמי צוות-אוויר. ביום שישי האחרון, עשו זאת מטוסי "עיט", בפעם האחרונה כמדריכים בבית-הספר לטיסה (ביס"ט), לפני שהם מעבירים את שרביט ההדרכה ל"לביא" (M-346) החדש. עידן חדש מפציע במגמת הקרב של הביס"ט שמקדם את בואו של ה"לביא", אך למטוס הצעיר שמקבל את משימת ההדרכה יש נעליים גדולות במיוחד להיכנס אליהן. "42 שנים עברו, 100 קורסים, מאות חניכים, אלפי שעות טיסה והגיע הזמן להיפרד ולומר תודה", אמר אל"ם שאול, מפקד הביס"ט בטקס הפרידה מה"עיט", שאמנם נפרד מהביס"ט אך ימשיך לשרת בטייסת "הנמר המעופף".

"היום אנחנו נפרדים מחיבור מיוחד בין אדם למכונה, חיבור שמטרתו אחת: הכשרת לוחמים אוויריים", אמר ע' חניך במתקדם קרב שעתיד לקבל את סיכת הכנפיים בדצמבר הקרוב. "אנחנו אמנם לא נזכה ללמוד לטוס על ה'לביא' שיחליף את ה'עיט' אבל זכות גדולה נפלה בחלקנו לטוס על המטוס ההיסטורי הזה, זה כבוד להיות האחרונים בביס"ט שלומדים לטוס עליו'".

הברק בעיניים עוד נשאר
מטוס ה"לביא" מקבל עליו כעת את משימת ההדרכה ומביא לפרידה ממדריכי טיסה ותיקים לא פחות. טייסי הקרב שסיימו את פרק חייהם כטייסים מבצעיים והגיעו לביס"ט כמדריכי טיסה, נפרדו גם הם מה"עיט" וחלקם נפרדו גם מהביס"ט ומעולם הטיסה. "בשלהי קיץ 1976 הגעתי לראשונה לחצרים, נער צעיר וחדור מוטיבציה אשר מעולם לא היה בגובה של יותר מחצי מטר מעל לקרקע", אמר זורי נוביץ', שטס כל חייו על ה"עיט" ובחמש השנים האחרונות הדריך במתקדם קרב. "אני זוכר את הטיסה הראשונה ומרגיש עדיין ברגליים את הפח הרוטט של הפייפר ואת התחושה הנפלאה של להיות באוויר. מאז אותה טיסה עברו הרבה שנים, אלפי גיחות אבל הברק בעיניים לא התכהה. נהפוך הוא - עם כל טיסה הוא הופך נוצץ יותר".

מדריכי הטיסה מעניקים מניסיונם רב השנים לחניכי הקרב ועוסקים במלאכת החינוך בביס"ט כבר שנים רבות. "ביום הזה, יחד עם העצב של סיום פרק משמעותי בשירות אתם יכולים להיות גאים להיזכר בכל החניכים ולדעת בבטחה שחלק נכבד מכם ממשיך לטוס כמעט בכל 'ברק', 'סופה' או 'רעם' שעולה לטוס", אמר למסיימים מפקד הביס"ט.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"יחד עם העצב של סיום פרק משמעותי בשירות אתם יכולים להיות גאים"
"יחד עם העצב של סיום פרק משמעותי בשירות אתם יכולים להיות גאים"

צילום: נטע גורי