יומן ארועים

Bookmark and Share
בענווה ובגאווה: אותות ל-669 ול"כיפת ברזל" פורסם בתאריך 02.02.2015
תגיות: 669 , כיפת ברזל
יחידה 669 וגדוד "כיפת ברזל" קיבלו הערב צל"ש תא"ל ואות ההערכה מטעם הרמטכ"ל על פעילות משמעותית במהלך מבצע "צוק איתן". בכל ימי הלחימה חילצו אנשי יחידה 669 עשרות לוחמים והצילו חיים. במקביל פעלו סוללות "כיפת ברזל" להגנת העורף ויירטו אלפי רקטות
נעמי צורף ושחר צורני

"כיפת ברזל" ויחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669) קיבלו הערב אות הערכה מטעם ראש המטה הכללי וציון לשבח מטעם תא"ל על פעילותן במבצע "צוק איתן". הטקס שנערך בראשות הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ ומהלכו הוענקו עיטורים וציונים לשבח ל-25 קצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים שלקחו חלק ב"צוק איתן". כמו כן, הוענקו לתשע יחידות צה"ל אשר השתתפו במערכה ציונים לשבח ואותות הערכה. "למערכת 'צוק איתן' יצאנו כשאנו נחושים לפגוע בחמאס ובארגוני הטרור ולהשיב את השקט למדינת ישראל. יצאנו ללחימה כשאנחנו ממוקדים במטרה ומכירים בחשיבותה ועמדנו במשימה", אמר הרמטכ"ל. "האתגרים העומדים בפנינו בכל הגזרות ידועים וברורים. אנו דרוכים וערניים, עומדים בדריכות על המשמר ונעשה כל שיידרש על-מנת להגן על אזרחי מדינת ישראל".

לא נחים על זרי הדפנה
סוללות "כיפת ברזל" החלו את פעילותן עם פתיחתו של מבצע "שובו אחים", הרבה לפני שהמערכה הדרומית החלה. "הגדוד נערך לפעילות עם אנשינו בסדיר ובמילואים", סיפר סא"ל לירן כהן, מפקד גדוד "כיפת ברזל" במערך ההגנה האווירית. במהלך המבצע הגדוד היה אחראי ליותר מ-700 יירוטים והקמה של סוללות תוך כדי הלחימה ותחת אש. "בסופו של דבר היכולות שלנו מבוססות על האנשים מרכיבים את הגדוד והסוללות: על היוזמה והנחישות שהפגינו, מוכוונות המטרה ותחושת השליחות שהניעה אותם. לאורך הלחימה הייתה הבנה ברורה שאנשי הגדוד אחראיים לחייהם של תושבי מדינת ישראל".

את אות ההערכה מקבלים בגדוד בתחושות סיפוק ואחריות. "אנחנו חשים גאווה גדולה לקבל את אותו ההערכה, כמפקד בצה"ל אני בהחלט חושב שאנשי הגדוד ראויים לו", אמר מפקד הגדוד. "אבל אנחנו לא נחים על זרי הדפנה. אנו נשארים ערוכים ומוכנים לכל שנידרש". רק לפני שבועיים נפרסה סוללת "כיפת ברזל" בצפון הארץ בשל חשש להתחממות. "ברור לנו שהלחימה הבאה תהיה אינטנסיבית ורחבה יותר, אנחנו עוסקים יום יום בתהליכי הסקת מסקנות והכנה. ברגע שתתחיל הסלמה - אנחנו נהיה מוכנים".

צל"ש תא"ל על הצלת חיי לוחמים
אנשי יחידה 669 זכו בציון לשבח ממפקד בסיס תל-נוף על פעילותם בעת התמרון הקרקעי במהלך "צוק איתן". כיחידה מובילה בחיל הם מעדיפים לשמור על צניעות ולהביט קדימה אל עבר האתגרים העתידיים. עוד לפני שנפתח המבצע, בעת מבצע "שובו אחים", גיוסו בגיוס חירום חלק מלוחמי היחידה. עם הגברת הכוננות ותחילת ההיערכות למערכה בעזה הוזעקה היחידה ויתר לוחמיה ומפקדיה גויסו בגיוס חירום.

בכל ימי הלחימה מילאו אנשי 669 את משימותיהם במקצועויות ותוך גילוי אחריות לגורלם של הנפגעים שפונו על-ידם. צוותי היחידה נקראו לחלץ נפגעים גם כאשר נורתה עליהם ועל רעיהם הלוחמים אש כבדה. לוחמי היחידה ביבשה הצטרפו ליחדות חילוץ של כוחות היבשה, סייעו להם לפנות את נפגעי הקרבות ולא אחת הצילו חיי לוחמים פצועים והפחיתו את חומרת פציעתם של אחרים.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 

צילום: הגר עמיבר