יומן ארועים

Bookmark and Share
שני מטוסי "שמשון" ו"ראם" יצאו לנפאל פורסם בתאריך 27.04.2015
תגיות: שמשון (הרקולס J) , משלחות וסיוע , ראם (בואינג 707) , בסיס נבטים
מטוסי ה"שמשון" הצעירים יצאו לנפאל יחד עם מטוס "ראם". הם מטיסים עמם משלחת סיוע וציוד הומאניטרי. הלילה נחת מטוס ה"נחשון" בבסיס נבטים ובו 11 ישראלים, ביניהם שלושה תינוקות בני שבועיים
שני פומס

שני מטוסי "שמשון" (C-130J) ומטוס "ראם" (בואינג 707) המריאו הבוקר יחד עם משלחת סיוע של צה"ל וציוד הומאניטרי לאזור האסון בנפאל. "לכולנו יש תחושה של שליחות, זו חובה וזכות ונעשה את זה תמיד בכל מקום ובכל זמן", אמר סא"ל איתמר מפקד טייסת "ענקי המדבר" מבסיס נבטים שמפעילה את ה"ראמים". זאת המשלחת הראשונה שלו כמפקד טייסת, אך לו כמו לצוותי-אוויר רבים ממערך התובלה הכבדה יש ניסיון רב במשלחות מהסוג הזה שכן השתתף בחילוץ ממומבסה, קניה וקוסובו.

זאת ההפעלה המבצעית הראשונה עבור מטוסי ה"שמשון". רק בסוף חודש מרץ עברה טייסת "הפילים" ביקורת כשירות רחבה והפכה למבצעית באופן רשמי. אל אחד מן המטוסים הוכנס הציוד ההומניטרי בעזרת פקחי ההעמסה מהטייסת, ובמטוס השני חברי המשלחת ביניהם אנשי רפואה, פיקוד העורף ומשרד החוץ. למטוס התובלה שנחת כאן בשנה שעברה יש יתרונות רבים מכיוון שתא המטען שלו גדול יותר בכ-30 אחוז משל ה"קרנף" (הרקולס). "אנחנו משתמשים ביתרונות של המטוס - הוא גדול יותר ויכול לקחת ציוד רב יותר. רק קיבלנו אותו ואנחנו כבר מנצלים אותו", אמר אל"ם (מיל') אבשלום, מנהל האירוע בטייסת.

מתמודדים עם המרחק
בנוסף להעמסת הציוד, על אנשי מערך התובלה הכבדה היה לתכנן את נתיב הטיסה לעבר המדינה הרחוקה. "האתגר המרכזי הוא המרחק", הסביר אל"ם (מיל') אבשלום. טיסה לארצות רחוקות בשביל להעניק סיוע הומאניטרי היא אחת ממשימותיו החשובות של מערך התובלה הכבדה של חיל-האוויר. "יש תחושה מדהימה, אין חוכמות. זה גם בגלל שזאת הפעילות הראשונה שלנו וגם בגלל שזאת פעילות הומאניטרית. לכולנו כאן יש את הניסיון כי הגענו ממערך ה'קרנף'", שיתף אל"ם (מיל') אבשלום. "זה לא משנה לאיזה טייסת אתה שייך, אתה מרגיש שאתה עושה את אחד היעדים המרכזיים של המערך שלך".

11 ישראלים נחתו חזרה הלילה
הלילה נחתו 11 ישראלים מנפאל יחד עם ה"נחשון" (גאלפסטרים) שיצא במשלחת החלוץ מוקדם יותר השבוע. בין הישראלים שנחתו הלילה שלושה תינוקות בני שבועיים. "יש לנו את הידע והניסיון אבל בעיקר את המחויבות להחזיר את תושבי מדינת ישראל הביתה", אמר הלילה מפקד טייסת ה"נחשון" סא"ל רון, כשנחת חזרה בבסיס נבטים.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
הלילה נחתו 11 ישראלים מנפאל יחד עם ה"נחשון"
הלילה נחתו 11 ישראלים מנפאל יחד עם ה"נחשון"