יומן ארועים

Bookmark and Share
דרכו של מפקד קורס פורסם בתאריך 01.02.2016
תגיות: בית-הספר הטכני , המערך הטכני , הדרכה
מדי שנה אלפי חניכים עוברים בבית-הספר למקצועות הטכניים (ביסל"ט) ומוכשרים להיות הטכנאים הבאים של חיל-האוויר. במהלך הכשרתם, בודדים מזוהים כבעלי פוטנציאל לפיקוד והדרכה, ו"נשלפים" מתוך הקורס שלהם אל עולם אחר, עולם ההדרכה. כיצד נראה שירותו של המק"ס?
אליה לויטן

יומו של מפקד קורס (מק"ס) בבית-הספר למקצועות הטכניים של חיל-האוויר (ביסל"ט) בבסיס הטכני בחיפה, מתחיל ב-5:45 לפנות בוקר. הוא קם ויוצא לרחבת המסדרים בה ממתינים כל חניכי הקורסים בבית-הספר, עומדים בהקשב מתוח ומוכנים להתחיל את יום הלימודים. לאחר ארוחת הבוקר, צועדים החניכים בשלשות בעקבות מפקדיהם אל יום עמוס בו חלקם ילמדו על חלקי המנוע של מטוס "סופה" (F-16I), חלקם יתנסו בתיקון תקלות במערכות הקוקפיט של מסוק "שרף" (אפא'צי-לונגבאו), ועם הטאבלטים בידיהם והמפקדים מאחוריהם, אין גבול ללמידה ולהתפתחות. לאורך הדרך כולה מלווים מפקדי הקורסים את החניכים ודואגים שכולם ממצים את מלוא היכולת שלהם. 25 דקות לאחר השעה עשר בלילה מסיימים המק"סים את "טקס" כיבוי האורות ויכולים לסכם יום מוצלח בו הכשירו את הטכנאים הבאים של החיל.

רב"ט זהר מזרחי התגייסה בשנה שעברה למערך הטכני ושובצה לתפקיד טכנאית של מסוקי "שרף". טרם גיוסה לצה"ל, רצתה רב"ט מזרחי להתגייס לשירות הדרכתי. כשקיבלה את שאלון ההעדפות סימנה בעדיפות ראשונה שירות במערך הטכני של חיל-האוויר, וכך הגיעה לביסל"ט. שם, כבר זיהה הסגל את הפוטנציאל ההדרכתי שלה. "הציעו לי תפקיד הדרכתי. בהתחלה התלבטתי האם כדאי לי לרדת לשטח או להישאר בבסיס ולצאת להדרכה. בסופו של דבר לאחר התייעצות עם המפקדים והמשפחה החלטתי לצאת לקורס פיקוד והדרכה, חודש לאחר תחילת קורס טכנאי 'שרף'".


לאורך הדרך כולה מלווים מפקדי הקורסים את החניכים ודואגים שכולם ממצים את מלוא היכולת שלהם | צילום: הגר עמיבר

"המפקדת, בזכותך אני נשאר בצבא"
"התפקיד שוחק. המק"סים מעירים את החיילים בכל בוקר ונשארים ערים אחריהם, מלמדים שעות רבות, עוברים בלילה על החומר למחר, משקיעים הרבה עבודה. בנוסף הם מתמודדים עם סיטואציות ואתגרים פיקודיים מול החניכים. למעשה הם אחראיים על כל שגרת המחנה של החניכים, וזו אחריות גדולה מאוד", אומר קצין ההדרכה הראשי של הבסיס הטכני בחיפה, רנ"ג אייל פלאש.

"כששואלים אותי מה יש בתפקיד הזה שאין בתפקידים אחרים אני תמיד מספרת על האינטראקציה הבין-אישית. עם חברי הסגל, חברי למקצוע, ובעיקר מול החניכים. לדעת איך לפנות לחייל, לא בתקיפות או 'מכוח השרוך', אלא ממקום של רצון לעזור, להכשיר אותו ולקדם אותו. לפעמים מגיעים חניך או חניכה חסרי מוטיבציה, עם בעיות משמעת, חסרי ביטחון, ואת עוברת איתם תהליך. בסוף תקופה כזאת כשחייל מגיע ואומר לי 'המפקדת, בזכותך אני נשאר בצבא', זה מרגש", משתפת רב"ט מזרחי. "אנחנו אלה שפותחים בפניהם את עולם חיל-האוויר, אנחנו אלה שמעצבים איך יראה המשך השירות שלהם, ובסופו של יום כשחייל שלך מוציא מסוק לאוויר ואת יודעת שאת הכשרת אותו זה סיפוק גדול וגאווה אמיתית".


"בסוף תקופה כזאת כשחייל מגיע ואומר לי 'המפקדת, בזכותך אני נשאר בצבא', זה מרגש" | צילום: הגר עמיבר

למלש"בים שבינכם:
אז איך זה בעצם עובד? המתגייסים לשירות במערך הטכני של חיל-האוויר, עוברים טירונות בבסיס הטכני בחיפה ומגיעים לביסל"ט, שם מכשירים את כל החיילים בכל הדרגים להכין, לחמש ולתחזק את כל כלי-הטיס השונים. במהלך החודש הראשון להכשרה, נבחנת התאמת החניכים למסלול פיקודי בבית-הספר, כמדריכי קורסים בעצמם. אותם מיועדים יעברו אחר-כך סדרת התבוננויות על-ידי הדרגים הגבוהים של בית-הספר, עד שלבסוף, המועמדים שימצאו מתאימים ישלחו למבדקי התאמה לפיקוד והדרכה. שם בוחנים את יכולותיהם של המועמדים לשירות כמפקדים, נתוני איכות, ציונים מבית הספר וחוות הדעת של המפקדים. לאחר מכן עוברים המועמדים כמה מיונים נוספים ביניהם ועדות בדרגים שונים שלאחריהם מאותרים המועמדים המתאימים ביותר ויוצאים לקורס "פיקוד והדרכה חיילים", או בקיצור- פו"ח. שם, במשך שמונה שבועות, הם מתחילים ללמוד לפקד.

"קורס פו"ח הוא תובעני מאוד. נדרשות מקצועיות ומשמעת גבוהות", שיתפה רב"ט מזרחי. במהלך הקורס מקבל כל חניך שעתיד להיות מק"ס חונך, שהוא מק"ס ותיק, שתפקידו כעת לסייע למק"ס המתלמד לאורך הכשרתו, לתמוך בו ולעזור לו להתמודד ולהשתפר.
בחצי השנה הראשונה בתפקיד, צופים מספר פעמים בשיעוריו מפקדים בכירים שבוחנים האם חל שיפור בתפקודו. המק"סים שמפגינים שיפור והתייעלות נשלחים לקורס פו"מ, פיקוד והדרכה מתקדם. הקורס אורך שבועיים, ובמהלכו לומדים המפקדים על החברה הישראלית, על ערכים, ובמקביל עוברים את ההכשרה המקצועית הנדרשת על פי תיק היסוד של המקצוע אותו רכשו ומעבירים לחניכים. קורס הפו"מ מקנה למפקדים את האפשרות לבקר את המק"סים החדשים, להיכנס לשיעוריהם ולבחון את תפקודם, ממש כפי שעברו בעצמם.

לאחר שלב הפו"מ המפקדים הם מפקדי קורסים לכל דבר ועניין, שאף מבקרים את תפקודם של מחזורי הפיקוד החדשים. חלקם אחר כך יוצאים אף לקורס חניכה, לאחריו הם מקבלים שרוך כחול, וחונכים את המק"סים הצעירים. אך יש עוד לאן לשאוף, ובודדים בלבד מתוך אוכלוסיית המפקדים הזו נשלחים לאחר שלב הפו"מ לקורס פיקוד והדרכה בכיר (פו"ב). "אנחנו בוחרים אותם ממש בפינצטה, את המצטיינים. נוצרת אוכלוסייה איכותית מאוד, שהחיילים נהנים להיות חלק ממנה. לקורס החניכה ולקורס הפו"ב אנחנו שולחים, שמהווים מודל לחיקוי, אנשים שבהם אנחנו מזהים פוטנציאל לקבע בהמשך הדרך", העיד רנ"ג פלאש.


"אנחנו בוחרים אותם ממש בפינצטה, את המצטיינים. נוצרת אוכלוסייה איכותית מאוד, שהחיילים נהנים להיות חלק ממנה" | צילום: הגר עמיבר