יומן ארועים

Bookmark and Share
חלקים מה"קולומביה" הגיעו לארץ פורסם בתאריך 02.02.2016
תגיות: אילן רמון , חלל , חקר החלל
13 שנים להתרסקות מעבורת ה"קולומביה": היום נחשפו שרידי הניסוי הישראלי שהובאו לארץ לבקשת רונה רמון וסוכנות החלל הישראלית. חשיפתם פתחה את כנס החלל הישראלי, הנערך זו השנה ה-11 לקידום וחינוך טכנולוגי וחלל ולזכרו של אל"ם אילן רמון ז"ל. "יש נטייה טבעית להפוך אנשים לסמל אחרי מותם, אני הכרתי גם את אילן וגם את אסף לפני מותם ושניהם היו סמל"
זוהר בונה

בטקס מרגש נחשפו היום שרידי הניסוי הישראלי "מיידקס" שבוצע על ידי אל"ם אילן רמון ז"ל וצוות האסטרונאוטים במעבורת "קולומביה" שהתרסקה לפני 13 שנים. השרידים הובאו לארץ בעקבות בקשה מיוחדת של סוכנות החלל הישראלית ושל אלמנתו של אל"ם רמון ז"ל, רונה רמון. חשיפתם פתחה את 'כנס החלל הישראלי על שם אילן רמון'.

"כשאני ראיתי לראשונה את השרידים של מעבורת ה"קולומביה" הם היו פזורים בהאנגר ענק. הסתובבנו בין אותם חפצים שיש לכל אחד מהם סיפור, חפצים שיש להם לב", סיפרה בטקס רונה רמון. "גם אנחנו כאן זוכים לקבל חלק מאותה מעבורת מפוארת ולהחזיק בחלקים עם הרבה מאד רגש. אנחנו יכולים רק להתגאות, להתגאות בהישגים שלנו עד עכשיו וגם בעתיד שיהיה לנו".

 


"הבאת הציוד הזה הביתה לישראל מזכירה לנו כמה דברים" אמר שגריר ארה"ב בישראל, דניאל שפירו, "שיתוף הפעולה בין סוכנויות החלל שלנו שהביא את האסטרונאוט הישראלי הראשון לחלל, מזכיר את האבל המשותף שחשנו באותו יום נורא בשנת 2003 ועדיין מרגישים בזכר אבדות ה"קולומביה" ויותר מהכל זה מזכיר ומדגים את המחויבות שלנו לעבוד יחד, ליצור שיתוף פעולה אפילו גדול יותר".

אותו ניסוי ששרידי המערכת המפעילה אותו נחשפו היום הוא ניסוי לחקירת שתי תופעות מטאורולוגיות: סופות אבק ו"שדוני ברקים". "סופות האבק הן הרבה יותר מסתם אבק שמלכלך את הבית", הסביר פרופסור זאב לוין מאוניברסיטת תל אביב, החוקר הראשי של ניסוי "מיידקס". "הן משפיעות על הבריאות ועל מזג-האוויר. ניתוח והבנה שלהן יכולים לסייע לתחזיות מדויקות יותר׳. הניסוי הוא למעשה לא הראשון שמודד את התופעה הזו מהחלל, אך הוא הראשון ששילב מדידה מהחלל בכמה תדרים ובו זמנית גם מתוך כדור הארץ, בעזרת מטוס של חיל-האוויר הישראלי.


"מדינת ישראל הובילה בעבר רק בתחומי לווינים זעירים. היום אנחנו מתקדמים אך בצעדים מדודים מאד", סיפר בטקס תא"ל (מיל׳) אברהם עשהאל, יו"ר מכון פישר. על פי דבריו, אין הדבר כך אצל מדינות כמו סין או איראן, המתקדמות בחקר החלל בצעדי ענק. "היום תחומים רבים שהיו בעבר נחלת מעצמות בודדות מגיעים גם למדינות נוספות, אל לה למדינת ישראל להשאר מאחור" המשיך כאשר בקהל יושבים כל האנשים שידם בדבר, החל מעשרות מדענים וחוקרים מכל רחבי הארץ, ראש סוכנות החלל הישראלית ועד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל חבר הכנסת אופיר אקוניס. בנאומו סיפר חבר הכנסת אקוניס כי בחודש הבא יטוס לסיור בנאס"א ביחד עם ראש סוכנות החלל, "שם אקדם את הרעיון של שילוב אסטרונאוט ישראלי בפרויקט נאס"א".

שניהם היו סמל
"אני חושב שבשנים הבאות נקדם את תחום החלל ואת היכולת למצוא את החיבור בין המימד האווירי למימד החלל. זה תחום מתפתח שישפיע על היכולות המבצעיות של מדינת ישראל" אמר ראש מטה חיל-האויר, תא"ל טל קלמן, והוסיף: "הייתה לי הזכות לטוס עם אילן רמון בטייסת 'העקרב' ממש לפני שיצא לקורס אסטרונאוטים וגם היה לי הכבוד להיות מפקדו של אסף כמפקד בית הספר לטיסה. יש נטייה טבעית להפוך אנשים לסמל אחרי מותם, אני הכרתי גם את אילן וגם את אסף לפני מותם ושניהם היו סמל".