יומן ארועים

Bookmark and Share
מה עושה היב"א הצפונית בלילה? פורסם בתאריך 10.02.2016
תגיות: מערך הבקרה
מערך הבקרה אחראי על ניהול וסנכרון כלי-הטיס במרחב ושותף לכל פעולותיו של חיל-האוויר. אנשיו עובדים מסביב לשעון בכדי להגן על שמי המדינה ולבצע את עבודתם המבצעית. הצצה ללילה ביחידת הבקרה הצפונית
שחר צורני

חושך ירד על היב"א (יחידת הבקרה האזורית) הצפונית. הצוותים שסיימו את עבודתם כבר ירדו אל המגורים ובבונקר היחידה שעל ראש ההר נשארה קבוצה מצומצמת של בקרים ומש"קים שתפקידם לתת מענה לכל המתרחש בשעות הלילה. הם מאיישים את העמדות וממלאים את עבודתם באופן המבצעי והטוב ביותר. "בלילה יושבים בעמדות הבקרה החבר'ה הצעירים", אומר סגן עידו, בקר ביב"א הצפונית. "אלה עמדות שבמהלך היום יושבים בהן בקרים בכירים בדרגות גבוהות, אבל בלילה כל האחריות מוטלת על כתפיו של ילד בן 20".


"בלילה כל האחריות מוטלת על כתפיו של ילד בן 20" | צילום: הגר עמיבר

שומרים על השמים
השמש שקעה וירדה מתחת להרים ואיתה גם הטמפרטורה, שהזכירה שאנו נמצאים על ראש הר מירון הגבוה בתחילתו של חודש פברואר. גם כשכולם כבר ישנים, עבודתם של אנשי מערך הבקרה לא פוסקת. עליהם לנהל ולסנכרן את התנועה בשמיים, לבצע משימות גילוי ולוודא כי אף כלי-טיס אינו חודר לשטחה של המדינה. 

"במהלך הלילה כל אדם שנמצא על ההר יושב בעמדת הבקרה שלוש שעות בממוצע", מספרת סמ"ר שנהב אלבו, הממונה על מחלקת חיילי החובה ביב"א. "עלינו להישאר מרוכזים למרות שעבדנו במהלך כל היום, להיות קשובים וערניים ולהכווין את המטוסים בבטיחות ליעדם", היא אומרת ורב"ט מאיה פלוסר, מש"קית בקרה, מחדדת: "במשמרת לילה נמצא בעמדות כוח מצומצם של מספר חיילים צעירים ששומרים על השמיים".


מספר מצומצם של חיילים - ששומרים על השמים | צילום: הגר עמיבר

משפחה שנייה
הלילות הארוכים אמנם מהווים אתגר עבור אנשי המערך, אך גם יוצרים את ההווי המיוחד שמאפיין את היחידה. כתוצאה מהעבודה הרבה במשך שעות ארוכות יחד, נוצר קשר הדוק בין הנפשות הפועלות שמוביל לתחושת שייכות ועוזר למשרתים לעבוד טוב יותר גם בשעות הלילה הקטנות.

"בלילה אנחנו נשארים על ההר מעט אנשים וישנה תחושת אחווה ואכפתיות", משתפת סמ"ר שנהב. הלילות ביחידה מסודרים בהתאם למשמרות ביב"א הצפונית לפיהן מחולקים הבקרים והמש"קים, כאשר לכל אחת מהן גאווה ומסורות מיוחדות משלה. "האנשים שאיתי במשמרת הם החברים הכי טובים שלי, וממש כמו המשפחה השנייה שלי. אנחנו עובדים ונמצאים יחד כל הזמן, סומכים זה על זה ומגבים אחד את השני".


הלילות הארוכים יוצרים את ההווי המיוחד שמאפיין את היחידה | צילום: הגר עמיבר