יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר ההודי ביקר בישראל פורסם בתאריך 31.03.2016
תגיות: בינלאומי , מפקד חיל-האוויר
חיל-האוויר ההודי נמנה בין שותפיו הקרובים ביותר של חיל-האוויר הישראלי בשנים האחרונות. כחלק מהעמקת הקשר בין החילות, ביקר השבוע מפקד חיל-האוויר ההודי, גנרל ארופ ראהא בחיל-האוויר הישראלי, ביקור אשר מהווה מפתח בהרחבת הפעילות המשותפת בין החילות
שחר צורני וטליה יריב

מפקד חיל-האוויר ההודי, גנרל ארופ ראהא (Air Chief Marshal Arup Raha), ביקר השבוע בחיל-האוויר הישראלי כחלק מהעמקת שיתוף הפעולה בין הצבאות. במסגרת הביקור, סייר בבסיסי החיל השונים, באחת מסוללות "כיפת ברזל" ונחשף ליכולותיו של חיל-האוויר ולאיומים מולם הוא מתמודד. "מדובר בביקור חשוב מאוד", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל. "חיל-האוויר ההודי הוא חיל ממוקד ומקצועי, ואנו מעמיקים את שיתוף הפעולה עימו".

"שיתוף הפעולה הצבאי מול הודו נמצא בליבת העיסוק הצבאי", סיפרה סא"ל סיגל בנגלס, ראש ענף תאום בין-לאומי בחיל-האוויר. "הודו היא מדינה משמעותית מאוד, חיל-האוויר שלה גדול והיא מפעילה מגוון פלטפורמות מערביות ומזרחיות. מדובר בביקור ייחודי בהקשרי חיל-האוויר שבמסגרתו אנו מציגים למפקד החיל ההודי את הסיטואציה האזורית האסטרטגית, את האיומים השונים ואת מגוון הסימולטורים ותפיסות האימון שמחזיק החיל".

צבא הודו נמנה בין הצבאות הגדולים ביותר בעולם, כאשר חיל-האוויר שלו הוא הרביעי בגודלו בעולם ומעמדו האסטרטגי הולך ומתחזק לאור כמות המשרתים בו והתפתחותו הטכנולוגית. "הודו היא מדינה חשובה במזרח שהעולם כולו מסתכל עליה", הסביר סא"ל צביקי, סגן הנספח הצבאי בנספחות צה"ל ומשרד הביטחון בהודו. "יש לה חיל-אוויר גדול ומתקדם שמפעיל אמל"ח (אמצעי לחימה) שחלק לא מבוטל ממנו מתוצרת ישראלית ומערכות ישראליות שנמצאות בחזית הטכנולוגיה גם בחיל-האוויר הישראלי, דבר שמייצר כר נרחב לשיתוף פעולה".

בעקבות הקווים המשיקים בין החילות, גוברת חשיבותו של שיתוף הפעולה בין החיל הישראלי להודי שמטרתו לקדם סוגיות בתחומים מגוונים ובמרכזם בניין הכוח, תפיסות הפעלה ותוכנית עבודה עתידית. "האפשרויות מול הודו הן כבירות ומשמעותיות וצריך לעשות את זה בצעדים מדודים", אמרה סא"ל בנגלס. "חיל-האוויר ההודי שונה מאיתנו באופן בו הוא טס, מתאמן ומכשיר את אנשיו, דבר שמהווה יתרון עבורנו. עד כה, היה לנו שיח על פלטפורמות משותפות ואנחנו מעוניינים להרחיב אותו. בנוסף ישנו שת"פ משמעותי בין משרדי הביטחון ובמקביל תהליכים גדולים ברמה המדינית. פריצת דרך משמעותית שאליה אנו הולכים השנה היא חילופי צוותי קרב בין שתי המדינות, אימון שיתקיים לראשונה בהיסטוריה ויהווה אבן דרך משמעותית וסימן לבאות".


האפשרויות מול הודו הן כבירות ומשמעותיות וצריך לעשות את זה בצעדים מדודים" | צילום: מור צידון

ערכים, איומים ואינטרסים משותפים
על-אף שנדמה כי שתי המדינות שונות בבסיסן ולמרות שהן ממוקמות באזורים שונים ברחבי הגלובוס, ניתן כאמור למצוא נקודות דמיון רבות ביניהן. הודו, ממש כמו מדינת ישראל, מתמודדת עם אתגרים ביטחוניים מגוונים וביניהם לחימה בטרור, איומים לאורך הגבולות והתמודדות מול האיסלאם הראדיקלי. "היחסים עם הודו אמנם לא ארוכי טווח, אך כבר עמוקים מאוד", קבע סא"ל צביקי. "שתי המדינות הינן מדינות דמוקרטיות באזורים מורכבים. על רק השותפות הערכית, האינטרסים והאיומים המשותפים, נוצרה ידידות עמוקה".

להודו תפקיד מרכזי גם במזרח התיכון - מפקד כוח אונדו"ף, כוח הפיקוח על ההפרדה של האומות המאוחדות שנמצא בגבולה הצפוני של מדינת ישראל, הוא הודי. "להודו תפקיד משמעותי בכל המתרחש בזירה הצפונית, דבר שיש לו השפעה וחשיבות אסטרטגית עבורנו", אמר סא"ל צביקי.


הודו, ממש כמו מדינת ישראל, מתמודדת עם אתגרים ביטחוניים מגוונים וביניהם לחימה בטרור | צילום: מור צידון

"שיתופי פעולה מתחילים באנשים"
זהו ביקורו הראשון של גנרל ראהא בארץ, המשמש בימים אלה גם כרמטכ"ל התורן של צבא הודו ומתקיים במסגרת חיזוק ושימור הקשר בין הבכירים. הביקור הוא ביקור גומלין לאחר שמפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, ביקר בהודו בדצמבר בשנה שעברה. "שיתופי פעולה מתחילים באנשים. הם נבנים בין מפקדים שמתווים את הדרך כך שהקשר האינטימי שנוצר משמש אבן מרכזית בקידום שיתוף פעולה איטי, נכון ועקבי".

ביקורו של מפקד חיל-האוויר ההודי מתקיים כחלק מסדרת ביקורים נרחבת שעורך חיל-האוויר הישראלי עם גורמים בכירים ורלוונטיים ממדינות רבות בעולם. הביקורים ההדדיים יוצרים קשר אישי ושיתופי פעולה הן בתחומי בניין הכוח, הן בתהליכי פיתוח והן בשיתוף ידע. כמו-כן הם מאפשרים לחיל-האוויר שליטה רחבה יותר במרחב האווירי הקרוב לישראל שבימים אלה מאופיין בתנועת כלי-טיס זרים רבים, ונותן לגיטימציה לפעולה במהלך לחימה ואחריה. "ברמה האסטרטגית חיל-האוויר מבצע שיתופי פעולה מכובדים וישנה התקדמות שאפשר לייחס אותה להרבה סיבות ביניהן הסיטואציה האסטרטגית והרוח שמוביל מפקד חיל-האוויר", סיכמה סא"ל בנגלס.


מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, במהלך ביקורו בהודו השנה