יומן ארועים

Bookmark and Share
ההמצאות שיותירו אתכם פעורי פה פורסם בתאריך 13.04.2016
תגיות: תלפיות , טכנולוגיה
בדרכם להיות המוחות שמאחורי חלק מההמצאות הגדולות במערכת הבטחון, הציגו אמש חניכי קורס תלפיות פרויקטים טכנולוגיים שמנסים לענות על כמה מהצרכים המבצעיים הבולטים היום במערכת הבטחון
זהר בונה

בצה"ל מצויים כמה מהגופים המתקדמים ביותר בארץ מבחינה טכנולוגית. משאבים רבים מושקעים בו במימון פרויקטים אדירים של המצאות יוצאות דופן, שמביאות פתרונות יצירתיים לצרכים המבצעיים שלו. אבל מי הם אותם אנשים שמביאים את הרעיונות לכדי ביצוע? מי המוחות שמאחורי הפרויקטים הגדולים במערכת הבטחון? ובכן, הם מגיעים מכל מיני מסגרות, אחת מהן היא פרויקט תלפיות.

תוכנית תלפיות אורכת כשלוש שנים ומטרתה לתת לחיילים את היכולות והכלים להיות המוח מאחורי כמה מהפרויקטים האסטרטגיים ביותר במדינת ישראל. בעודם עדיין רק במחצית הדרך לסיום הקורס, תוך כדי לימודי התואר, מתנסים לראשונה חניכי התוכנית באופן מעשי בהבאת דרישה שהגיעה מהשטח לכדי מוצר ממשי שעונה עליה במסגרת ה"פרויקטון".

אמש נערך יום סיום ה"פרויקטון", שארך כ-12 שבועות, במהלכו הציגו חניכי התוכנית את המצאותיהם לסגל פיקוד התוכנית וכן לבכירים במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית). גם אנחנו זכינו להיות שם, ויצאנו מוכי תדהמה.

האזנה מסביב
שתיים ממשימות הצוותים עסקו בהאזנה לכוחות אויב בכל מיני סיטואציות בעייתיות. עבור אחת המשימות אפשר לדמיין סצנה מסרט - בו בחדר מלון מתנהלת עסקת נשק גדולה, שכוחות הביון רוצים להאזין לפרטיה. לצורך העניין שכרו את החדר הצמוד אליו, ועכשיו עליהם להתקין משדר שיעביר את הקול מחדש אחד לשני. היות שגם האויב המבצע את העסקה הוא זהיר וטכנולוגי, הוא יבצע חיפוש אחר אמצעי האזנה. 

המשימה של הצוות היתה ליצור מכשיר האזנה ויצליח לעבור את ניסיונות האויב לעלות עליו. הם בנו מכשיר האזנה שמבוס על טכנולוגיה לא נפוצה ולמעשה בלתי ניתנת לגילוי ופתרו את הצורך המבצעי.


צילום: איילת אדר

דם חם
אל אחד התרחישים איתם נאלצו להתמודד החניכים כל אחד יוכל להתחבר - כל מי שבילה דקות אחדות במשרד האחות, בעוד היא מנסה לאתר וריד אליו אפשר להחדיר את המחט. המשימה הזאת הופכת מסובכת הרבה יותר עבור חובשים בשדה הקרב, בעוד החושך, הלכלוך והלחץ הופכים את החדרת המחט למשימה כמעט בלתי אפשרית.

שניים מהצוותים ניגשו למשימה ובנו מכשירים דומים, אך שונים. בעזרת מצלמת אינפרא-אדום מיוחדת הצליחו הצוותים לאתר את הדם שבתוך הוריד, ובעזרת מחשב חכם לעבד לכדי תמונה שמסייעת באיתור את הוריד.
הצוות הראשון בנה מכשיר קטן שמצלם ומקרין על היד את מיקום הוריד כך שניתן יהיה לראות אותו בצורה ברורה, גם באור וגם בחושך. הצוות השני לעומתם החליט שהמחשב שלו יהיה מותקן בתוך טלפון החכם, ובנו אפליקציה שמציגה את היד המצולמת בשידור ישיר, מזהה את המחט אותה רוצה החובש להכניס ואפילו מצפצפת כאשר המחט נמצאת במיקום הנכון.

הפרויקטים נעשו אומנם במסגרת ניסוי, וחלקם ראשוניים מאוד, אך התהליך שבו התנסו חניכי תלפיות הביא אותם לכדי תהליך יצירה אמתי. "הפרויקט מדמה בצורה טובה את תפקידם העתידי של חניכי התוכנית במערכת הביטחון", סיפר סרן ניר, מפקד השכבה ובוגר תוכנית תלפיות בעצמו. "אנחנו, המפקדים, היינו הלקוח. הצבנו בפניהם בעיה שאנחנו זקוקים להם שיפתרו אותה, עם דרישות גבוהות מאוד. למעשה, הצבנו דרישות משמעותית יותר גבוהות ממה שתכננו שתלמידים יצליחו לעמוד בהן, והם עמדו בהן יפה".


צילום: איילת אדר