יומן ארועים

Bookmark and Share
מערכת "קלע דוד" עתידה להפוך מבצעית בסוף שנת 2016 פורסם בתאריך 15.05.2016
תגיות: מערכת "קלע דוד" , מערך ההגנה האווירית , אמל"ח , שרביט קסמים
הגדוד של מערכת הירוט הייחודית "קלע דוד" מציין שנה מאז הקמתו ובסוף שנת 2016 צפוי להיות מוכרז כמבצעי. הכירו את המערכת שתוסיף למערך ההגנה האווירית יכולות חסרות תקדים
טל גלעדי

השנה הראשונה לחרישת השדה הגיעה לסיומה ואנשי גדוד "קלע דוד" כבר רואים את היבול. בשנה החולפת הוקם הגדוד המבצעי של מערכת היירוט המתקדמת "קלע דוד" (בעבר: "שרביט קסמים") שביכולותיה עתידה לקדם את מערך ההגנה האווירית הישראלי אל השורה הפותחת ותחזק את יכולות ומעטפת ההגנה שלו.

"מערכת 'קלע דוד' מביאה ערך מוסף עצום לעולם ההגנה האווירית (הגנ"א). תהליך הפיכתה למבצעית מורכב ואיננו מסתכם בקליטת אמצעי הלחימה אלא נוגע גם בצבירת ידע מבצעי ומקצועי, בעיסוק בתשתיות ובחשוב מכל - באנשים", הבהיר מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל צביקה חיימוביץ'. "בעתיד תספק המערכת מענה לאיומים בעולם הגנת השמים נוסף ליכולות ההגנה האקטיבית שלה. היא מערכת רב-שימושית שמספקת התייעלות משמעותית, בלעדית לצה"ל ולא קיימת באף צבא אחר".

זוהי מערכת "קלע דוד" וזהו סיפורו של הקמת גדוד חדש בחיל האוויר, מניסוח תורת הלחימה ועד עיצוב לוחמי העתיד.

המערכת שעושה הכל
בשנת 2006 העביר מפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) בקשה לקונגרס האמריקני לתקציב המיועד פיתוח פרויקט "קלע דוד", שכונה אז "שרביט קסמים" ונועד להשלים את מעטפת ההגנה האווירית על מדינת ישראל. בשנת 2007 אישר שר הביטחון דאז אהוד ברק את פיתוח מערכת "קלע דוד". שלוש חברות ישראליות זכו במכרז לקחת חלק בפרויקט, חברת "רפא"ל", "אלביט" ואלתא, לצד חברת "ריית'און" האמריקאית שמייצרת את המשגרים. מאז ועד היום, עומלים על הפרויקט אנשים מהתעשיות הביטחוניות בהובלת חברת "רפא"ל" ומנהלת "חומה" במפא"ת שעובדים בצמוד לצוות חיל-האוויר והתעשיות השותפות בארץ ובארה"ב. אנשי הפרויקט במשרד הביטחון מהווים ממשק בין הדרישות המבצעיות המוגדרות על-ידי חיל-האוויר לבין מימושן בפועל בתהליך הפיתוח, כאשר הרעיון המנחה הוא מערכת דואלית שתיירט הן מטרות בליסטיות, טילים ורקטות והן טילי שיוט.

"פותח מיירט בעל יכולות טובות מאוד שמתאים למגוון רחב של איומים. הוא מסוגל להתמודד עם מספר גבוה של מטרות במקביל ואנרגטי מאוד באופיו", מספר רס"ן תומר סרולוביץ', ראש מדור "קלע דוד" במטה חיל-האוויר. בשנת 2012 החלה שורת ניסוים שנחתמה בסוף שנת 2015, בסדרת ניסויים מסכמת של משרד הביטחון, במסגרתה הצליחה המערכת ליירט את כל האיומים ששוגרו לעברה בהצלחה מלאה. 

מכ"ם, משגר וכמה מחשבים היו נותרים כאבן שאין לה הופכין וחזון מדשדש, לולא האנשים שיפעילו אותם מקצה לקצה. גרעין ההקמה של הגדוד המבצעי קם בחודש מאי 2015 והורכב מעשרות קצינים, לוחמים וטכנאים שהחלו בלמידת המערכת על בוריה והגיעו מכלל הגדודים במערך ההגנה האווירית, "כיפת ברזל", "חץ" ו"יהלום" (פטריוט).

"הקפדנו על תמהיל מגוון מתוך מחשבה שבדרך הזאת יוכל כל אחד להביא את התובנות והניסיון שלו וכך נייצר הפרייה הדדית ולמידה מלקחי העבר שנצברו במערך", מתאר סא"ל קובי רגב, מפקד גדוד "קלע דוד". "עם זאת, אנחנו עושים כאן הרבה דברים בפעם הראשונה כמו מסלול ייחודי ללוחם במערכת או חשיבה על תפקידים בתוך המנ"י (מרכז ניהול יירוטים). הכל כדי לבנות את גדוד 'קלע דוד' בהתאם למורכבות של המערכת אותה יפעיל, והיא בהחלט מחייבת אותנו להגדלת ראש".


מפקד מערך ההגנ"א: "מערכת 'קלע דוד' מביאה ערך מוסף עצום לעולם ההגנה האווירית" | צילום: מור צידון

לקלוט מערכת נשק ולייצר רוח
ואכן, תפיסת ההפעלה של מערכת "קלע דוד" איננה מזכירה שום דבר אחר במערך ההגנ"א. "ככלל המערכת היא נייחת במאפיינים שלה, בשונה מ'כיפת ברזל'. 'קלע דוד' עובדת בתפיסת הגנה ארצית ויודעת להגן על כל המדינה ממקומה הקבוע", מסביר סא"ל רגב. "למרות זאת אנחנו בעלי יכולת דילוג טקטית. בשכונה שאנחנו חיים בה מי שלא יודע להתאים את עצמו במהירות לתמונה המשתנה העכשווית הופך לפגיע".

בסוף שנת 2016 תוכרז יכולת מבצעית ראשונית של הגדוד ושל האמל"ח. "כשמתחילים לעשות משהו מאפס, יודעים שמה שלא נעשה בעצמנו פשוט לא יהיה, אנחנו ממשילים זאת לשדה לא מעובד ומשאלתנו שיניב פרי", אומר סא"ל רגב. "יש פה משימה משולבת עם המון אחריות, לקלוט מערכת נשק ובמקביל לייצר רוח ותרבות ארגונית. רוב ההחלטות שאנו מקבלים היום ילוו את המערכת שנים רבות וקשה לתקן בניין עם יסודות רעועים".

אחת ההחלטות שקיבלו במסגרת לימוד המערכת ובחינת יכולותיה, הייתה שילובה בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה" של מערך ההגנה האווירית הישראלי עם צבא ארה"ב שהתקיים בחודש פברואר האחרון. "העמדנו את המערכת במצבים מורכבים בכוונה כדי שתוכיח את עצמה. על אף שהיא בשלביה הראשוניים ועוד לא הוכרזה כמבצעית, שילבנו את 'קלע דוד' בתרגיל החשוב במטרה לכייל אותה ולהתנסות בה", אמר מפקד מערך ההגנה האווירית.

הצלילה למים העמוקים התגלתה כמועילה והעלתה את עקומת הלמידה לגבהים חדשים. "אף סימולציה במעבדה לא יכולה לייצר דבר כזה. יש הבדל עצום בין מחשבה סטרילית תחת אורות הפלורסנט לבין מה שקורה באמת תחת מעטפת מוחשית כמו זו שניתנה לנו בתרגיל, שם קיבלנו משוב אמיתי", מספר מפקד הגדוד.


תפיסת ההפעלה של מערכת "קלע דוד" איננה מזכירה שום דבר אחר במערך ההגנ"א | צילום: משרד הביטחון

זכות ראשונים
במקביל ללמידת הטכנולוגיה המתקדמת של מערכת "קלע דוד", נדרשת למידת מסלול התפתחותם של אנשי הגדוד. על מחזור טירונים ראשון ייעודי למערכת כבר ניתן לסמן 'וי' והשלמת קורס הקצינים שישתלבו בגדוד גם היא בדרך. קצינים וותיקים במערך עוברים הסבה בחודשים האחרונים ל"קלע דוד" ולומדים מאפס כיצד פורסים את המשגר, איך נראה המנ"י ואיך מתנהל תהליך היירוט. בניגוד להסבות למערכות אחרות שהתקיימו בתעשיות, את ההסבה הזאת עושים בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א), והיא בעלת אוריינטציה מבצעית מובהקת. בחודשים הקרובים הקרוב צפוי להגיע לבית-הספר מאמן של המערכת מתוצרת חברת "אלביט".

ממשיכים לעבוד ולא שוכחים שבחלקם זכות הראשונים, צועדים אנשי הגדוד לשנת הצמיחה הבאה. "כשתסתכלו אחורה תבינו שאין מישהו שעשה זאת לפניכם", אמר מפקד המערך, תא"ל חיימוביץ' בביקורו בסוללה הצפונית. "יש עליכם את האחריות להתחיל ולהשאיר כאן משהו ייחודי לכם, אל תיקחו דבר כמובן מאליו ותשאלו את השאלות הקשות".


מפקד מערך ההגנ"א: "כשתסתכלו אחורה תבינו שאין מישהו שעשה זאת לפניכם" | צילום: מור צידון