יומן ארועים

Bookmark and Share
הצצה למרכז האימונים החדש של "שלדג" פורסם בתאריך 22.05.2016
תגיות: שלדג , תרגילים ואימונים , הדרכה
מתקן אימונים חדש של יחידת הקומנדו של חיל-האוויר נפתח בשבוע שעבר, מציב רף חדש לתפיסת האימון ביחידה ומעניק ללוחמיה מרחב אורבני לצורך תרגול משימותיהם
אילון טוהר ונדב שחם

בתום שנתיים של תהליך ארוך בשיתוף גורמים רבים בחיל-האוויר ומחוצה לו, נחנך בשבוע שעבר מתקן אימונים חדש שישמש את לוחמי יחידת "שלדג", יחידת הקומנדו של חיל-האוויר. המתקן מהווה מרחב פתוח המדמה באופן ריאליסטי אזור לחימה בשטח אורבני, וכולל מבנים וסמטאות שבהם יתאמנו לוחמי הקומנדו על משימותיהם המסווגות.


מתקן אימונים חדש נחנך ביחידת "שלדג" | צילום: איילת אדר

המתקן מהווה יריית הפתיחה לתהליך חיזוק תחום האימון וההכשרה ביחידה, ובשנה הקרובה צפוי להיחנך בה מתקן אימונים נוסף שיתמקד בתרגול ירי חי. לדברי מפקד פלמחים, בו יושבת היחידה, תא"ל נ' המתקן החדש מביא לידי ביטוי את סיסמת הבסיס ויעודו: "שיתוף פעולה מנצח".

"מי שחושב רחוק - יגע רחוק, ומי שחושב בגדול - יגיע לתוצאות גדולות. היו כאן אנשים צעירים ועקשנים שחשבו רחוק מאוד", אמר אל"ם בועז הרשקוביץ', מפקד כוחות האוויר המיוחדים של חיל-האוויר, במהלך טקס גזירת הסרט של מתקן האימונים החדש. "עשינו כאן היסטוריה, ובאופן אישי למדתי שיעור בחזון ובהסתכלות קדימה. המתקן החדש הוא לא רק הסטנדרט של חיל-האוויר, אלא מהווה סמן ימני לצה"ל כולו".


"המתקן החדש הוא לא רק הסטנדרט של חיל-האוויר, אלא מהווה סמן ימני לצה"ל כולו" | צילום: איילת אדר

מתקנים נוספים יוקמו בצה"ל
לפני כארבעה חודשים ביקר בסביבת האימונים, שהייתה בתהליכי הקמתה, הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. הרמטכ"ל התרשם מייחודיותו של המתקן, וכן מעלותו הנמוכה יחסית, וכתוצאה מכך הוחלט על הקמת מתקני אימון דומים מחוץ לחיל-האוויר.

"המתקן החדש ישפר את האימון שלנו ויאפשר לנו לדמות את המצב הקרוב ביותר ללחימה שניתן", ציין סא"ל ע', מפקד יחידת "שלדג". "כשמסתכלים ימינה ושמאלה מבינים מהי עוצמת הפרויקט וכמה הוא משמעותי ליחידה. הגמישות שמקבלים בפעילות מבצעית, ובמיוחד במהלך אימון, היא אדירה, וכאן - היא מונחת לפנינו".

המתקן צפוי לשמש את לוחמי היחידה ברבים מימי האימונים הכוללים שלה. "צרכי הלחימה של 'שלדג' באזור אורבני והיעדים שחיל-האוויר מציב בפנינו מצריכים אימונים ייחודיים. רצינו לשפר את הנגישות ואת הרמה של המתקנים בהם נעשה שימוש עד עכשיו", מסביר רס"ן א', סגן מפקד היחידה. "מתקן האימונים החדש נמצא בקרבה גיאוגרפית אלינו, ניתן לעשות בו שימוש רב-פעמי לאורך זמן ולקיים אימון מורכב ובעזרת אלמנטים ייחודיים שקיימים רק כאן. בנוסף ישנה אפשרות לשלב באימון כוחות אוויריים: גגו של אחד המבנים מותאם להנחתת כוחות ממסוקי סער באמצעות ירידה בחבלים, וכן כלי-טיס מאוישים מרחוק (כטמ"מים) צפויים להשתלב באימונים גם כן".


כתוצאה מיעילותו הכלכלית ויכולותיו המקצעיות של המרכז החדש הוחלט על הקמת מתקני אימון דומים מחוץ לחיל-האוויר | תמונת ארכיון