יומן ארועים

Bookmark and Share
המסע לכותל: לוחמים חדשים למערך ההגנ"א פורסם בתאריך 21.09.2016
תגיות: מערך ההגנה האווירית , השבעה
טירוני מחזור אוגוסט 2016 של מערך ההגנה האווירית נשבעו היום. הצטרפנו אליהם למסע ההשבעה והתרגשנו ביחד איתם במעמד המיוחד בכותל המערבי. לראשונה: מסלול הכשרה ייעודי למערכת היירוט "חץ". "זו המשמרת שלנו להוות כוח מגן לעמנו ומרכיב בחוסנה של מדינת ישראל"
הדס לבב

טירוני מחזור אוגוסט 2016 של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) עמדו הערב נרגשים מול הכותל המערבי ונשבעו אמונים לצה"ל. הדרך אל ההשבעה היא ארוכה ומאתגרת, וכדי להגיע למעמד חגיגי זה הם נדרשו לעבור פרק טירונות שבסופו מסע מיוחד.

מסע של פעם בחיים
יום שלישי, 2:59 לפנות בוקר. המדבר שקט לגמרי, החושך שולט במרחב ורק אור הכוכבים מאיר את אוהלי הטירונים בביסל"א (בית-הספר להגנה אווירית). בשעה 3:00 כבר אין זכר לשלווה שאפפה את מתחם הטירונות. "הקפצה", צועקים המפקדים צבועי הפנים שכבר מוכנים לצאת למסע ההשבעה, והטירונים מתארגנים במהירות תוך כדי קריאת זמנים במלוא הגרון. 

הם עומדים בח' ומחכים לתדריך. למרות שהתעוררו בהפתעה לפני מספר דקות הם ערניים, נרגשים וכל הציוד הנחוץ כבר נמצא עליהם. "אתם הולכים לעבור מסע שמסמל את המעבר מאזרחים ללוחמים", אמר מפקד מסלול הגנה אקטיבית, רס"ן דרור אלבכר. "אתם תעברו את מסע הזה פעם אחת בחייכם ולכן אני רוצה לראות שאתם נותנים את הכל".


"אתם הולכים לעבור מסע שמסמל את המעבר מאזרחים ללוחמים. אני רוצה לראות שאתם נותנים את הכל" | צילום: עדי עבו

את המסע מוביל מפקד מגמת מקצועות בביסל"א, סא"ל דודו עזרא, ואחריו בשני טורים רצים הטירונים, שרים ועוזרים זה לזה. המפקדים שליוו אותם לאורך כל הטירונות נמצאים לצידם, מהווים דוגמא ומעודדים אותם למתוח את קצה גבול היכולת. בזמן שהם עוברים עוד ועוד קילומטרים, השמש עולה לאט וחושפת בפניהם את אזור הר הנגב. הם פותחים את האלונקות, נכנסים בריצה אל תוך קיבוץ שדה בוקר לכיוון קבר דוד בן גוריון, אל נקודת הסיום של המסע.

"עליתי לארץ מרוסיה בשביל לשרת בצבא והמסע הזה הוא חוויה משמעותיות בחיי", שיתף טוראי סרגיי מקורס כיפת ברזל. "בהתחלה היה לי קשה, אבל החברים נתנו יד ועזרו", הוסיף חברו לקורס, טוראי רז.


כדי להגיע למעמד ההשבעה נדרשו הטירונים לעבור מסע מאתגר שמתח את קצה גבול יכולתם | צילום: עדי עבו

לראשונה: מסלול ייעודי למערכת "חץ"
לאחר שסיימו את המסע בהצלחה, הטירונים הנרגשים הגיעו הערב לרחבת הכותל כדי להישבע אמונים לצה"ל. "אין אח ורע ללוחם שעל כתפיו מוטלת המשימה להיות המתריע הראשון והמחסום האחרון בפני כלי-טיס, רקטה או טיל. זו משימה הדורשת דריכות, איתנות ורמת מקצוענות גבוהה במיוחד", אמר מפקד המערך, תא"ל צביקה חיימוביץ'. "היו מודעים לגודל האחריות, ולעובדה שזו המשמרת שלנו להוות כוח מגן לעמנו ומרכיב בחוסנה של מדינת ישראל. מערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר סומך עליכם ובטוח ביכולתכם לעמוד באתגר". 


"מערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר סומך עליכם ובטוח ביכולתכם לעמוד באתגר" | צילום: עדי עבו

"חוסנה של מדינת ישראל תלוי בצה"ל ובמשרתיו, לוחמיו ומפקדיו. חוסנה של מדינת ישראל תלוי מהערב גם בכם", הוסיף מפקד ביסל"א, סא"ל חמי בראל. "כלוחמי הגנה אווירית ניתנת לכם הזכות להשפיע במו ידיכם השפעה ישירה על משימות ההגנה כנגד האיומים מהאוויר".

מערך ההגנ"א מפעיל מערכות הגנה רבות הפעולות בטווחים שונים. לראשונה במחזור טירונות הנוכחי, נפתח מסלול ייעודי למערכת היירוט "חץ". עד כה חיילים שהפעילו מערכות נשק אחרות היו עוברים הסבה למערכת, ואילו כעת יגיעו הטירונים בתום ההכשרה המקצועית שלהם אל הסוללות. "רצינו שגם ליחידת ה'חץ' תהיה את היכולת לפתח לוחמים וקצינים מההתחלה כמו בכל מערכת נשק אחרת", הסביר סא"ל דודו. "הם מאוד שמחים לקבל את הלוחמים שאנחנו בחרנו בהכשרה".


לראשונה יגיעו הטירונים בתום ההכשרה המקצועית שלהם לסוללות ה"חץ" | תמונת ארכיון