יומן ארועים

Bookmark and Share
טייס "סופה" נהרג בעת נטישת המטוס פורסם בתאריך 05.10.2016
תגיות: תאונות , סופה (F-16I)
רס"ן אוהד כהן נוב נהרג בשעות אחר הצהריים (ד') במהלך ניסיון נחיתה בבסיס רמון, לאחר ששב מתקיפה ברצועת עזה. הנווט נפצע באורח קל
מערכת אתר חיל-האוויר

רס"ן אוהד כהן נוב (34), סגן מפקד טייסת, נהרג בשעות אחר הצהריים (ד') במהלך ניסיון נטישה של מטוס ה"סופה" (F-16I) לקראת נחיתה בבסיס רמון, בשובו מתקיפה ברצועת עזה. רס"ן כהן נוב הותיר אחריו הורים, שתי אחיות, אישה בהריון וילדה. הנווט שהיה איתו הצליח לנטוש, נפצע קל ופונה לטיפול בבית החולים. שני אנשי הצוות הינם לוחמי אוויר ותיקים ומוערכים בחיל-האוויר, בוגרי קורס-טיס 147.

מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, הנחה על הקמת ועדת חקירה בראשות אלוף משנה. נסיבות האירוע נחקרות. אנשי הטייסת ומערך ה"סופה" בחיל כואבים על אובדן הלוחם, המפקד והחבר, וממשיכים בשגרת האימונים והפעילות המבצעית.


צילום: באדיבות המשפחה

מפקד החיל הגיע למשפחת נוב כהן. דוריון, אביו של רס"ן אוהד ז"ל, שירת שנים רבות כטייס בטייסת הרקולס ומכיר היטב את החיל. אלוף אשל הבטיח להורים: "חיל-האוויר יעשה הכל כדי להבין מה קרה ואיך קרה".  

לוויתו של רס"ן אוהד תיערך ביום ו׳, ה' בתשרי התשע"ז, 7 באוקטובר 2016, בשעה 11:00 בבית העלמין במושב מזור. משפחת חיל-האוויר תלווה יחד עם משפחת כהן נוב, את אוהד ז"ל למנוחת עולמים.

 חיל-האוויר מלווה את המשפחה ומשתתף בצערה. 


אביו של רס"ן אוהד ז"ל ומפקד חיל-האוויר

מטוס ה"סופה", המיוצר על-ידי חברת "לוקהיד-מרטין", הוא מטוס הקרב החדיש ביותר בחיל-האוויר. מאז קליטת המערך בחיל בפברואר 2004, עת הוקמה טייסת ה"סופה" הראשונה, נחתו בישראל עשרות רבות של מטוסים המופעלים כיום במספר טייסות שמהוות את חוט השדרה של מערך מטוסי הקרב. כל מטוסי ה"סופה" הם מטוסים דו-מושביים, כלומר, בכל משימה עובדים בשיתוף פעולה בקוקפיט טייס ונווט.

מדובר במטוס אמין ומיטבי שמוטמעות בו מערכות תוצרת כחול-לבן. הוא בעל כושר נשיאה של מגוון טילים, ביניהם טילי אוויר-אוויר מונחי חום תוצרת רפא"ל מסוג פיתון 4 ופיתון 5 וטילי אוויר-אוויר מונחי מכ"ם תוצרת ארה"ב מסוג אמראם. המטוס מצויד במכלי דלק, שמיוצרים על-ידי התעשייה האווירית, המגדילים ב-50 אחוז את כמות הדלק הפנימית שלו. מטרתם להאריך משמעותית את טווח הטיסה של המטוס ואת שהותו באוויר מבלי לפגוע בביצועי טיסתו. בנוסף, הוא מצויד במכלי דלק על כנפיו.

למרות גילו הצעיר של המערך, במהלך העשור האחרון הוא לקח חלק מרכזי באירועים משמעותיים רבים בהגנת המדינה: מלחמת לבנון השנייה, מבצע "עופרת יצוקה", מבצע "עמוד ענן" ומבצע "צוק איתן".


תמונת ארכיון