יומן ארועים

Bookmark and Share
חה"א משתתף במאמצי כיבוי גל השריפות פורסם בתאריך 24.11.2016
תגיות: יחידת כיבוי אווירית
אייטם מתעדכן: כוחות כיבוי אווירי זרים מגיעים מכל העולם כדי לסייע במאמצי כיבוי השריפות ברחבי הארץ. בעוד שהיחידה האווירית של המשטרה מפקדת על האירוע חיל-האוויר שולט במרחב, ויחד הם פועלים כדי למנוע את התפשטות השריפות וכדי לכבותן במהירות האפשרית
אילי פארי

מזה חמישה ימים משתוללות שריפות במוקדים שונים ברחבי הארץ, והיום (ש') הצטרפו כוחות אמריקאיים וצרפתיים למאמץ המשותף כנגד הלהבות. חיל-האוויר פעל באופן רציף במהלך סוף השבוע, כאשר כלי-טיס ישראליים נמצאו באוויר לאורך כל שעות היממה. כמו-כן בליל שישי המריא מטוס "שמשון" (סופר הרקולס C-130J) לקפריסין כדי להביא צוות של כ-70 כבאים קפריסאים לטובת סיוע נוסף. 

"במהלך סוף השבוע פעלנו עם כל כוחות הכיבוי הזרים בשיתוף פעולה מצוין והוצאנו מעל 50 גיחות בינלאומיות", סיפר סא"ל ערן, מפקד כוחות הכיבוי הזרים. "המראנו באור ראשון למוקד באזור נטף ובמשך היום ביצענו רצף אווירי לכיבוי כל מוקד שנדרש. הפקנו לקחים תוך כדי משימות ויעלנו את העבודה המשותפת". 


מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, שומע מהצוותים הזרים על פעילותם | צילום: אדר יהלום

ביום ו' נחתו בארץ מטוסי כיבוי מאיטליה ומרוסיה כדי לסייע במלחמה כנגד האש, וכן הגיעו גם כוחות מצרפת ומאזרבייג'ן. עם אור ראשון המריאו מטוסי כיבוי יווניים שבהם אנשי צוות-אוויר ישראלים לחיפה, וכן לאורך כל היום יפעלו מטוסי הכיבוי הזרים בשיתוף עם אנשי חיל-האוויר במוקדי השריפה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שרת התרבות והספורט, מירי רגב ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, הגיעו לבסיס חצור הבוקר כדי לראות את עבודת הצוותים המשותפת. מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, נפגש עם הטייסים הזרים ושמע מהם על פעילותם. אלוף אשל התקשר למפקד חיל-האוויר היווני והודה לו על ההירתמות ועל שיתוף הפעולה בין הצדדים.


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע לבסיס חצור והתרשם מהעבודה המשותפת | צילום: אדר יהלום

במהלך הלילה (ה') נחתו בבסיס חצור של חיל-האוויר ארבעה מטוסי כיבוי מיוון ומקפריסין כדי לסייע במאמצי הכיבוי לצד הכוחות הפועלים מהקרקע ומהאוויר. כמו כן נחתו בארץ מטוסים מטורקיה וקרואטיה, כאשר הסיוע מתואם על ידי חיל-האוויר בשיתוף היחידה האווירית של המשטרה. הכוחות הזרים הגיעו ארצה שעות ספורות לאחר בקשת ראש הממשלה לסיוע. 

"העובדה שאתם פה ושבאתם כל כך מהר משקפת את הקשר העמוק והאמיתי בין הארצות", אמר ארדן במהלך התדריך המשותף שעברו אנשי צוות-האוויר. "אני רוצה להודות לכם מעומקי ליבי שבאתם באופן מידי על מנת לעזור לאזרחי ישראל. כשהישראלים יסתכלו היום לשמיים ויראו מטוסים יווניים וקפריסאיים, החברות והקשרים שלנו יתחזקו אפילו יותר".


מטוסי כיבוי מיוון וקפריסין נחתו בבסיס חצור כדי לסייע במאמצי הכיבוי | צילום: מור צידון

הכל יכול להשתנות
במהלך התדריך, שהתקיים בבסיס חצור אשר עמל על הוצאת גיחות ללא הפסקה, קיבלו הטייסים הסבר מקיף על תוואי השטח ועל תנאי מזג-האוויר. בנוסף, הוסבר להם הדרג הפיקודי של המבצע כאשר הפיקוד תחת המשטרה והשליטה תחת חיל-האוויר, והוצג הסד"כ (סדר-כוח) של כלל המשתתפים תוך התמקדות באזורי השריפה וחלוקה לצוותי משימה. "אין מוקד אש אחד גדול, אלא המון מוקדי אש פזורים ברחבי הארץ ובכל רגע הכל יכול להשתנות", אמר סגן ניצב גילי בועזסון, מפקד גף מטוסים ביחידה האווירית של המשטרה.

"האווירה מאד דינאמית, הבוקר ירושלים הייתה המוקד העיקרי וכרגע הזירה המרכזית היא חיפה", הוסיף מפקד היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ), אל"ם אורן. "אנשי היחידה פזורים בחפ"קים (חדרי פיקוד) ברחבי הארץ ויחד עם המידע מהשטח אנחנו מבינים מהו המוקד העיקרי בכל רגע נתון ופועלים בהתאם".


"אנשי היחידה פזורים בחדרי הפיקוד ויחד עם המידע מהשטח אנו מבינים מהו המוקד העיקרי בכל רגע נתון" | צילום: מור צידון

לחוד אבל ביחד
לאורך כל המבצע, מטוסי הכיבוי הישראליים אמונים על הפעילות באזור אחד ואילו כוחות הכיבוי האוויריים הזרים מתמקדים באזור אחר. "אנחנו נעבוד בגזרת ירושלים, אזור נטף, ומשימתנו המרכזית היא ההגנה על כביש אחת", סיפר סא"ל ערן, מפקדה לשעבר של יחידת הכיבוי של חיל-האוויר ואחראי על כוחות הכיבוי האווירי הזרים. "אנחנו פועלים לפי התו"ל (תורת לחימה) שכולם מכירים, שלמדנו כחלק משיתוף הפעולה הבינלאומי, כאשר מגדל הפיקוח מסנכרן בין כלל המטוסים". 

אף על פי שאזורי הפעולה של הכוחות הזרים והישראליים נפרדים בין הצדדים מתקיים שיתוף פעולה הדוק, ולכל מטוס כיבוי אותו מטיס טייס זר מצטרף איש צוות-אוויר ישראלי. "המטרה היא לפשט את התקשורת עם הטייסים, וברגע שיש אדם שיודע לדבר עם הבקר בעברית ביצוע המשימה מתייעל", חידד רס"ן א', סגן מפקד יחידת הכיבוי לשעבר.


לאורך המבצע מתפזרים המטוסים לאזורים שונים, תוך שימור שיתוף הפעולה ההדוק ביניהם | צילום: מור צידון

גם כוחות הכיבוי הקרקעיים של חיל-האוויר פעלו במהלך היממות האחרונות כתגבורת לכוחות הכיבוי וההצלה הארציים. "מתחילת האירועים הגענו לכל נקודה שהתבקשנו בארץ, מחיפה ועד איזור ירושלים, כמעט כל בסיסי החיל שלחו כבאים שיצאו מיד לאזורים הרלוונטיים. כבאי החיל שהוצבו באזור חיפה קיבלו אחריות על שכונה שבערה ואלה בירושלים מנעו הבוקר התפשטות של אש באזור בית מאיר ובנווה אילן", סיפר רס״ן משה, סגן מפקד טייסת תעופה בבסיס פלמחים. עוד פועלים בשטח כוחות של היחידה לשיתוף פעולה שמנהלים את הממשק בין כוחות הכיבוי על הקרקע לבין מטוסי הכיבוי באוויר, ואנשי טייסות התעופה מבסיסי החיל שסייעו בפתיחת חפ״קים מסודרים שמהם מנהלים את המערכה נגד האש.

"זיכרון טרי והבנה ברורה"
בעוד שבוע יציינו שש שנים לשריפה בכרמל, שכבר לאחר יומה הראשון הפכה לאסון השריפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל. זיכרון השריפה, שבעקבותיה הוקמה יחידת הכיבוי האווירי שעברה לאחרונה לכפיפות משטרת ישראל, עוד מהדהד בקרב אנשי החיל ומסקנות רבות עלו ממנה. "הזיכרון טרי וההבנה ברורה - אנחנו נכנסים למשימה לאחר שהתאמנו והסקנו מסקנות בעבר", קבע מפקד היחשת"פ. 

כמו כן, הסיוע האווירי שחיל-האוויר העניק לפני מספר חודשים לקפריסין בשרפה שהתחוללה במערב האי, הביא עמו תובנות רבות וחיזק את שיתוף הפעולה בין הצדדים. בין אנשי צוות-האוויר הקפריסאים שנחתו הלילה בחצור נמנים טייסים שהשתתפו בכיבוי השריפה באי, לעומת זאת כל אנשי צוות-האוויר הישראלים שהצטרפו למטוסי הכיבוי הזרים התנסו לראשונה במשימה מסוג זה. "זו חוויה מאד מעניינת ושונה מהטיסות הסטנדרטיות שלי", העיד סגן סהר, טייס "ראם" (בואינג 707). "אמנם אנחנו לא מטיסים את המטוס, אבל אנו מוודאים שהוא טס בכיוון הנכון. לאורך כל הטיסה אנחנו נתקשר עם מגדל הבקרה ונעביר הוראות מדויקות לצוות המטוס כדי למנוע אירועי בטיחות".


הסיוע האווירי לקפריסין לפני מספר חודשים הביא עמו תובנות רבות וחיזק את שיתוף הפעולה בין הצדדים | צילום: מור צידון