יומן ארועים

Bookmark and Share
חיילי החובה ששולטים בפעילות חיל-האוויר פורסם בתאריך 14.02.2017
תגיות: שליטה , מטה מבצעי
24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השנה, פועלת יחידת השליטה המרכזית של חיל-האוויר. במרכז הפעילות עומדים חיילי חובה בתפקיד קציני שליטה אשר שולטים במתרחש בזמן אמת. הצצה לעבודתם של החיילים המזניקים טייסות לתקיפה ומהווים את הבסיס להפעלה השוטפת של חיל-האוויר
איתם אלמדון

"הלב הפועם של חיל-האוויר", כך מכונה יש"מ (יחידת השליטה המרכזית) קרב השייכת ללהק מבצעי-אוויר. בשגרה, בלחימה ובכל פעילות מבצעית, עוקבים אנשי היחידה אחר הכוחות המבצעים ממקומם ב"בור" החיל. הם פועלים מתאי השליטה, מהם מנוהלת ומפוקחת בזמן אמת הפעילות המבצעית, ואחראים להתמודד עם אירועים מתוכננים או מתפרצים. מקום זה מאויש 24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השנה. למעשה, משמשים תאי השליטה, המקושרים באופן רציף לכל יחידות החיל, כחמ"ל (חדר מלחמה) של חיל-האוויר כולו. 

במרכז פעילותה של היחידה עומדים הקשל"טים (קציני השליטה), שעל אף תוארם אינם קצינים ובכל זאת מפעילים את חיל-האוויר בכל רגע נתון יחד עם קצין בכיר - מפקד תא השליטה. הקשל"ט - אם מדובר בקשל"ט קרב, תובלה או מסוקים - מעביר את הפקודות מהמטה לבסיסים, מזניק מטוסים ומרכז אצלו את כל הפרטים הקשורים בכל אירוע מבצעי בחיל-האוויר. 


הקשל"ט מעביר את הפקודות מהמטה לבסיסים, מזניק מטוסים ומרכז את כל פרטי האירוע | תמונת ארכיון

משפיעים על התוצאה
חלק מהקשל"טים מגיעים לתפקיד לאחר שהופסקה השתתפותם בקורס-הטיס. אחרים מאותרים על-ידי חיל-האוויר ומתקבלים לקורס בן חודשיים וחצי בבסיס עובדה. לאחר כחודש בקורס, מחלקים את החניכים בין היחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה) לגף קרב וגף משולבים במטה חיל-האוויר. הם מתמקצעים בתחום שיועד להם ובסיומו הם מגיעים לקא"מ (קורס אימון מבצעי) ועוברים תקופת הסמכה מפרכת וארוכה במיוחד, הכוללת עשרות מבחנים, עיוניים ומעשיים. במקביל, הם מבצעים משמרות ומאיישים עמדות, בהתאם לניסיון שהם צוברים בכל יום. 

מאז פתיחת התפקיד בחיל-האוויר היו הקשל"טים חוגרים ולא קצינים, ועם השנים אף נוספו סמכויות לתפקידם. בודדים מתוכם מגיעים לתפקיד הנכסף והתובעני ביותר: רבק"ש (רב-קשל"ט), המתפעל הזנקות ומשמש כעוזר והיועץ הישיר של הרמשל"ט (ראש מרכז שליטה). סמל נועה היא אחת מאלו שהוסמכו לתפקיד. "אנחנו נדרשים לעמוד בסטנדרטים גבוהים מאוד", היא אומרת. "התפקיד דורש עמידה תחת לחץ, יכולת התנסחות מהירה ונכונה, יכולת קבלת החלטות ועבודה מול הגורמים הבכירים ביותר כמו מפקד חיל-האוויר או הרמטכ"ל. אם יש אירוע מחוץ לחיל-האוויר, אנחנו אלה שמקבלים אותו ואלה שמחליטים אם להזניק כח או לא, מה שמשפיע באופן ישיר על התוצאה בשטח". 


בתום הקורס מגיעים החניכים לקא"מ הכולל עשרות מבחנים עיוניים ומעשיים ואיוש עמדות | תמונת ארכיון

שולטים באירוע
לפני כשבועיים התדרדר אוטובוס לוואדי בעומק של כ-300 מטרים בסמוך ליישוב מעלה לבונה. באירוע נהרגו שני אנשים ושלושה נוספים נפצעו קשה. חיל-האוויר נקרא לסייע. "זה קרה באמצע הלילה, ב-01:20 לפנות בוקר", נזכרת סמל נועה. "הייתי בעמדה באותו הזמן ונפתח תא רמשל"ט לשליטה. מיד יצרתי קשר עם האוגדה וניסיתי לברר כמה שיותר פרטים בנוגע למספר הפצועים, מצבם והצורך בסיוע של חיל-האוויר. במקביל, הקשמ"ס (קצין שליטה מסוקים) הזניק כוננויות חילוץ. בהמשך, דווח לי שבשל תנאי השטח יש קושי בחיפוש אחר הפצועים. הצעתי להטיל נורים ממטוס קרב. לאחר שמח"א תורן הגיע לתא התקבלה ההחלטה להזניק מטוסי הנרה שיסייעו לכוחות בשטח". 

"במקרה אחר הגיע אלי דיווח על חצייה של אדם את גבול רצועת עזה לישראל. כרבק"ש הייתי צריכה לברר את כל הפרטים - אם הוא חמוש או לא, אם ניתן לראות אותו, אילו כוחות קרקעיים מגיעים לשם ומה דרישות האוגדה. אני מכירה את זמני התעבורה של כל הכוננויות החיליות ויודעת כמה זמן ייקח לכל כלי-טיס להגיע. בהתאם לכך הייתי צריכה להחליט את מי להזניק לזירה".


"אנו נדרשים לעמוד בסטנדרטים גבוהים מאוד. ההחלטות שלנו משפיעות באופן ישיר על התוצאה בשטח" | תמונת ארכיון

אחריות עצומה
לדברי רס"ן אסף, מפקד גף קרב ביש"מ, "בכל רגע נתון מבצע חיל-האוויר מספר רב של משימות במקביל וצריך שמישהו ישלוט עליהן. הקשל"טים הם אלה שמקבלים החלטות, שולטים בכח ומהווים חלק משמעותי בשרשרת השליטה של חיל-האוויר. כמות האחריות שיש לקשל"ט היא עצומה וכך גם מחיר הטעות במידה שמתקבלת החלטה שגויה או שהמידע לא זורם כמו שצריך. הם צריכים להכיר את צה"ל על כל יחידותיו. הקשל"ט הוא זה שמניע את האירוע, מזניק את כלי-הטיס וחשוף למרכז העשייה של החיל". 

"ההווי והעשייה הם שמחזיקים אותנו ומאפשרים לנו להתמודד עם הלחץ שבתפקיד", מסכמת סמל נועה. "התפקיד הזה תורם לי המון ומפתח את היכולות האישיות שלי, את האסרטיביות שלי ואת היכולת להסתדר במצבים שונים. אני מרגישה שאני נמצאת בתפקיד הכי חשוב שיכולתי להיות בו. אני נותנת מעצמי ומאתגרת את עצמי, וזה מספק ונותן תחושה טובה".