יומן ארועים

Bookmark and Share
לוחמים חדשים למערך ההגנה האווירית פורסם בתאריך 15.02.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , טירונות , השבעה
אחרי חודשים רבים של תרגילים, מסעות ולמידה, טירוני מחזור נובמבר 2016 של מערך ההגנה האווירית נשבעו הערב ברחבת הכותל. "מערך ההגנ"א הינו מערך של אנשים המהווים את הבסיס לכל הצלחה מבצעית"
הדס לבב

פרק הטירונות של לוחמי מחזור נובמבר 2016 של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) נחתם הערב כשהלוחמים הצעירים נשבעו בכותל המערבי. מאחוריהם תקופת טירונות ולפניהם הכשרה מקצועית בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א), במסגרתה יוסמכו על מערכות הנשק השונות. "בסיומו של המסלול תצטרפו באופן פעיל לשורות לוחמי המערך הפרוסים לביצוע משימותיהם בכל רחבי הארץ", אמר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית בטקס. "תצטרפו אל הלוחמים הפועלים לשמירת ביטחון המדינה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה".

"כלוחמי הגנה אווירית ניתנת לכם הזכות להשפיע במו ידיכם השפעה ישירה על משימות ההגנה כנגד האיומים מהאוויר", הוסיף אל"ם חמי בראל, מפקד ביסל"א. "לעיתים ההשפעה היא בלעדית, כשאתם מהווים המתריע הראשון ומחסום ההגנה האחרון".


"אתם מצטרפים ללוחמים הפועלים לשמירת ביטחון המדינה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה" | תמונת ארכיון

מזל תאומות
אין ספק שהוריהם של הטירונים שעמדו הערב על הרחבה התרגשו לראות את ילדיהם הופכים ללוחמים מן המניין. בקרב בני משפחת לוי ההתרגשות אף הייתה כפולה, שכן בנותיהן התאומות נמצאו שם. "כמעט ולא נפגשנו במהלך הטירונות", העידה טוראי אור, וטוראי שיר סיפרה על הרגעים הראשונים בצבא ביחד: "בהתחלה לוקח זמן ליצור קשרים חדשים, לכן שמחנו מאד שאנחנו זו עם זו".

כשסג"ם דנה כדורי, מפקדת קורס "כיפת ברזל", עמדה היום מול הלוחמים הצעירים שצעקו במלוא גרון "אני נשבע", היא התקשתה להאמין שמדובר באותם הטירונים שהגיעו אליה הישר מהבקו"ם. "ההתחלה הייתה קשה עבור חלק מהחיילים, אך במהלך הטירונות ראיתי את השינוי שהם עוברים. הם לא האמינו שירו בנשק, ירוצו וישנו בחוץ והנה עכשיו הם סיימו את ההכשרה הרובאית".

זהו מחזור הטירונים הראשון עליו היא פיקדה. "רציתי להגיע אל התפקיד הזה", גילתה סג"ם כדורי. "אני מאמינה שבשלב הראשוני בו אנו פוגשים את הטירונים ההשפעה שלנו עליהם רבה. אנחנו המפקדים הראשונים שהם רואים והם יזכרו את המפגש אתנו לאורך כל השירות". 


התאומות אור ושיר לוי. "שמחנו מאד שאנחנו זו עם זו" | צילום: עדי עבו

מערך מתחדש
בסיום הכשרתם המקצועית ישתלבו הלוחמים הצעירים במערך שלא מפסיק להתחדש. בימים אלה שוקד מערך ההגנה האווירית על קליטת מערכות נשק נוספות כדוגמת מערכת "קלע דוד", כמו גם דור הטילים הבא של מערכת "חץ". 

"מערכות אלה מצטרפות למערך ה'יהלום' ול'כיפת ברזל'", אמר תא"ל חיימוביץ'. "כולן יחדיו מערכות הניצבות בחזית הטכנולוגיה הצבאית בעולם. הניסיון המבצעי הייחודי בעולם ואמצעי הלחימה אותם מפעיל המערך מדגישים את היותו מערך אסטרטגי בראייה לאומית. למערך הזה אתם מצטרפים היום - מערך של אנשים, לוחמים, ערכיים, נחושים ומקצוענים המהווים את הבסיס לכל הצלחה מבצעית".


מערכת "חץ". "הניסיון המבצעי והאמל"ח אותם מפעיל המערך מדגישים את היותו אסטרטגי בראייה לאומית" | תמונת ארכיון