יומן ארועים

Bookmark and Share
אחריות גדולה בידיים קטנות פורסם בתאריך 16.02.2017
תגיות: בית-הספר הטכני , שוחרים
היום חל יום חילופי השלטון השנתי בבית הספר התיכון שבבסיס הטכני. ליום אחד הפכו התלמידים לקצינים-מפקדים וזכו לקבל הצצה לחיי הפיקוד. כמו כן ניתנה להם ההזדמנות להעלות נושאים לטיפול במעמד מפקד הבסיס
עדן ביטון

אילו הייתם מגיעים היום לבית הספר להנדסאי תעופה של חיל-האוויר (ביסה"ת), הייתם יכולים לראות תלמידים אשר עונדים על כתפיהם דרגות הקצונה ומשמשים כמפקדים לכל דבר ועניין, וסגל פיקודי המסתובב עם כותפות של שוחרים צעירים, יושב בכיתה ומחכה לכניסתם של המורים. לצופה מהצד יכולה סיטואציה זו להיראות בדויה לחלוטין, וייתכן שהיו מי שיראו בה כהתגשמות חלומותיו של כל תלמיד, אך בביסה"ת מדובר ביום שגרתי ולימודי, הנערך מידי שנה בשנה ובמסגרתו מתחלפים אלה עם אלה.

ביום זה, המתקיים כחלק מתכנית שנת הלימודים וחל בסמוך לט"ו בשבט ויום ציון הקמת כנסת ישראל, זוכים תלמידי התיכון לחוות על בשרם את חווית הפיקוד ולדון בבעיות המעסיקות אותם ונוגעות להם במעמד מפקד הבסיס.

הופכים את היוצרות
הבוקר התחיל בדיון אותו מבצעים המפקדים באופן שבועי, במעמד מפקד ביסה"ת סא"ל (מיל') שלום, שאותו החליפה יו"ר מועצת התלמידים, שיר בלטה. "תפקיד היו"ר מצריך המון כוחות. צריך לדעת להנהיג ולנהל, לכן היום בתור המחליפה של שלום אני מרגישה מוכנה להעלות את הדרישות של התלמידים במעמד המפקדים. היום הזה מיוחד ומעשיר, וזה כבוד בשבילי להחליף אדם כמו מפקד ביסה"ת". זה מצדו, ענד את צ'ונגיות יו"ר מועצת התלמידים וצפה בתלמידים במהלך הדיון. "הדברים שאתם עושים פה הם מדהימים", הוא אמר. "אני גאה בכם, גם כאן וגם מחוץ למסגרת בית הספר, אתם אנשים למופת".


התלמידים הפכו למפקדים ליום אחד ודנו בסוגיות הנוגעות לחיי היום-יום שלהם. "אתם אנשים למופת" | צילום: עדי עבו

עתיד הפיקוד בחיל-האוויר
שיאו של היום הגיע כאשר נפגשו התלמידים, שהחליפו את המפקדים הבכירים בביסה"ת, עם מפקד הבסיס אל"ם רונן. בשיחה עמו הציגו המפקדים ליום אחד דיווח על ההשפעות החיוביות של השינויים שנעשו ואותם רצוי לשמר, וכן העלו בקשות לדברים שעוד יש לשפר. זהו כמובן חלק מתפקידם השוטף של המפקדים הבכירים.

מפקד הבסיס נתן מענה לבקשותיהם של התלמידים והציג בפניהם פתרונות אפשריים תוך מתן הסבר מפורט, זאת על מנת שיוכלו להעבירם לחבריהם לספסל הלימודים. אל"ם רונן הראה לשוחרים כי הוא וצוות המורים דואגים להם וייצר בקרבם את תחושת ביטחון. זו הכרחית על מנת לרתום את התלמידים לעשייה ולפעילות וכדי לייצר שיח והבנה הדדית.

"יכולת ההשפעה שלכם על שאר התלמידים גדולה יותר משאתם מבינים", אמר אל"ם רונן בסוף הפגישה. "אני מלא בגאווה. המקום הזה מביא לחיל-האוויר ולמדינת ישראל המון דברים טובים. אתם העתיד של מערך הפיקוד בחיל. סמנו לעצמכם כל פעם מטרה חדשה ותצעדו בדרככם בגאווה".


"יכולת ההשפעה שלכם גדולה יותר משאתם מבינים. סמנו לעצמכם כל פעם מטרה חדשה ותצעדו בדרככם בגאווה" | צילום: עדי עבו