יומן ארועים

Bookmark and Share
אלוף עמיקם נורקין מונה למפקד חיל-האוויר פורסם בתאריך 10.08.2017
תגיות: מפקד חיל-האוויר , טקסים , מינויים , בכירים
בנוכחות שר הביטחון והרמטכ"ל מונה היום (ה') אלוף עמיקם נורקין למפקד חיל-האוויר. אלוף נורקין אשר כיהן בתפקידו האחרון כראש אגף התכנון, יחליף את אלוף אמיר אשל אשר פיקד על החיל למעלה מחמש שנים
מערכת אתר חיל-האוויר

היום (ה') מונה אלוף עמיקם נורקין למפקד חיל-האוויר בטקס שנערך בלשכת ראש המטה הכללי במחנה "רבין" (הקריה) בתל-אביב. הטקס נערך במעמד שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט ובנוכחות חברי פורום מטכ"ל. אלוף עמיקם נורקין, שכיהן בתפקידו האחרון כראש אגף התכנון, יחליף בתפקידו את אלוף אמיר אשל, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך חמש השנים האחרונות ויפרוש מצה"ל לאחר כ-40 שנות שירות.


אלוף אמיר אשל ואלוף עמיקם נורקין | צילום: דובר צה"ל

"אמיר, תודה על 40 שנים של תרומה משמעותית לביטחונה של מדינת ישראל", אמר שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן. "השנים שלך כמפקד חיל-האוויר היו משמעותיות מאוד ופוריות מאוד בתקופה מורכבת מאוד. נורקין, אתה נכנס לתפקיד ומיד מתחיל להתמודד עם הרבה אתגרים. אתה תצטרך להמשיך להפוך את הזרוע הארוכה לזרוע ארוכה הרבה יותר".

"אמיר השפיע על חיל-האוויר, על המטה הכללי ועל צה"ל כולו בעמדותיו האמיצות והיצירתיות", אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. "השבוע לצערי איבדנו את רס"ן (מיל') דודי (דוד) זהר ז"ל בתאונה. באירועים מסוג זה רואים את חיל-האוויר במיטבו, באופן שבו הוא מחבק את המשפחה ובאופן שהוא יודע להסתכל על העובדות בצורה נכוחה ולבדוק את הדברים בצורה מקצועית, שהפכה להיות שם דבר לא רק בצה"ל, אלא גם בחברה הישראלית כולה ודוגמא לצבאות אחרים. נורקין, מילאת את כל התפקידים המרכזיים שחיל-האוויר יודע להציע למפקדים המצטיינים שלו. המינוי הזה הוא המהלך הטבעי אחרי הצטיינות לאורך כל שנות השירות".


"אמיר השפיע על חיל-האוויר, על המטה הכללי ועל צה"ל כולו בעמדותיו האמיצות והיצירתיות" | צילום: דובר צה"ל

טייס אמיץ ומנהיג אווירי
אלוף אמיר אשל נולד בשנת 1959 והתגייס בשנת 1977 לקורס-הטיס. בין תפקידיו פיקד על טייסת "אבירי הצפון" בבסיס רמת-דוד ועל טייסת "האחת" בבסיס תל-נוף שהפעילה את מטוסי ה"קורנס" (פאנטום F-4). הוא שימש כראש מחלקת המבצעים של החיל ופיקד על בסיס רמון ותל-נוף. כמו כן שימש כראש להק האוויר, ראש מטה החיל וראש אגף התכנון. 

"בידיים שלנו יש יכולות מרחיקות חסרות תקדים והן בסיס לשינוי אסטרטגיית הביטחון של מדינת ישראל", אמר אלוף אמיר אשל. "ההישגים הם הודות להחלטות של קודמיי שהשכילו לבנות את הכוח של חיל-האוויר, והודות לעשייתם של אנשי החיל. זאת נבחרת מקצועית, מסורה וצנועה. חווינו השבוע תאונה קשה, ליבנו עם משפחת זהר שאיבדה את דודי, שהיה טייס, לוחם ואדם משכמו ומעלה. אנחנו מייחלים להחלמתו של סגן א'. עמיקם, אנחנו מכירים היטב, מאוד אפילו, אני סומך עליך, אני יודע שתצליח - אין לי ספק בכך".


אלוף אמיר אשל. "בפיקודו הרחיב החיל את מעטפת יכולותיו, בהתקפה ובהגנה, באוויר ועל הקרקע" | צילום: סליה גריון

"מודע לגודל האתגר"
אלוף עמיקם נורקין נולד בשנת 1966 והתגייס לקורס-הטיס בשנת 1985. הוא פיקד על טייסת "אבירי הזנב הכפול" המפעילה "בז" (F-15) בבסיס תל-נוף ועל טייסת "הנגב", שהייתה הראשונה לקלוט את מטוס ה"סופה" (F-16I). אלוף נורקין שימש כראש מחלקת מבצעים, ראש להק האוויר, ראש מטה החיל וראש אגף התכנון.

"בחמש השנים האחרונות הוביל את החיל אלוף אמיר אשל. אמיר הוא טייס אמיץ ומנהיג אווירי", אמר אלוף עמיקם נורקין בטקס המינוי. "בפיקודו הרחיב החיל את מעטפת יכולותיו, בהתקפה ובהגנה, באוויר ועל הקרקע. על כנף אחת התפתחה יכולת קטלנית, ועל השנייה נבנה קשר אסטרטגי עם חילות-אוויר קרובים ורחוקים. עם כל אלו המשיך החיל בהובלתו של אמיר לנסוק מעלה ומעלה".

"אני מודע לגודל האתגר ונרגש מן המעמד. חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל הקולט יכולות רבות אשר ירחיבו את מוטת אחריותו. חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל של יותר שותפות עם זרועות הצבא אגפיו - הן בבניין הכוח והן בהפעלת הכוח. חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל של אנשים איכותיים ומסורים - הגאים בתרומתם לביטחון ישראל", סיכם אלוף נורקין.


אלוף עמיקם נורקין. "חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל של אנשים איכותיים ומסורים" | צילום: רובי קסטרו