יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר: אלוף עמיקם נורקין פורסם בתאריך 14.08.2017
תגיות: מפקד חיל-האוויר , החלפת פיקוד , בסיס תל-נוף
מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, נכנס הערב לתפקידו בטקס רשמי, והחליף את אלוף אמיר אשל הפורש מצה"ל לאחר כ-40 שנות שירות. בטקס נכח מפקד חיל-האוויר האמריקאי אשר העניק לאלוף אשל את עיטור לגיון ההצטיינות. הרמטכ"ל: "חיל-האוויר הוא זרוע אסטרטגית שהיא הערובה לבטחון ישראל"
איתם אלמדון

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, נכנס הערב (ב') לתפקידו וקיבל לידיו את הפיקוד על חיל-האוויר בטקס חגיגי שנערך בבסיס תל-נוף בראשות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. בטקס נכח גם מפקד חיל-האוויר האמריקאי, גנרל דיוויד גולדפין אשר העניק מוקדם יותר לאלוף אשל את עיטור לגיון ההצטיינות (Legion of Merit) על פעילותו להעמקת שיתוף הפעולה בין המדינות בתקופת כהונתו. העיטור מיועד לחברי שבע זרועות הבטחון של ארצות הברית ולנציגים פוליטיים וצבאיים של מדינות זרות.


מימין לשמאל: אלוף אמיר אשל, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ואלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל-האוויר | צילום: מור צידון

אלוף אשל: "חיל-האוויר יפעל בכל תנאי, חרף כל איום"
אלוף עמיקם נורקין מחליף בתפקידו את אלוף אמיר אשל, הפורש מצה"ל לאחר 40 שנות שירות. "אמיר, מאחוריך ארבעים שנים בצה"ל, תשע וחצי שנים במטה הכללי, ולמעלה מחמש שנים כמפקד זרוע האוויר והחלל של צבא ההגנה לישראל. אני מודה לך על שותפות וחברות אמיצה, ובשם צה"ל כולו אני מביע את הערכתי על ארבעים שנות שירות בחוד העשייה למען בטחון ישראל", אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. "עמיקם, מאחוריך שירות משמעותי בליבת העשייה המבצעית של הזרוע וכן כראש אגף התכנון. אני משוכנע כי יכולותיך כמפקד מצטיין יעמדו לצדך בשעה שתישא באחריות הגדולה בפיקוד על הזרוע העוצמתית של צבא ההגנה לישראל ומדינת ישראל".


אלוף אמיר אשל לצד גנרל דיוויד גולדפין עם עיטור לגיון ההצטיינות | צילום: מור צידון

"יש לנו נבחרת חלומות אנושית יוצאת דופן: לוחמים ותומכי לחימה, באוויר ועל הקרקע, בשירות חובה, קבע ומילואים. פועלים כקבוצה אחת, משרתים רעיון שהוא גדול מכל אחד מאיתנו: בטחון ישראל הנישא בכנפי חיל-האוויר. חיל-האוויר הוא הערובה לבטחון ישראל", נאם הרמטכ"ל.

"חיל-האוויר הישראלי של שנת 2017 מוביל בעולם ביכולות התקפיות, בהגנה אווירית, בכלי טיס מאוישים מרחוק ובשילוביות עם כוחות היבשה והים. כשירותו של החיל נבחנה בחמש השנים האחרונות באלפי מבצעים, חמש זירות, בטווחים קרובים ובאלפי קילומטרים מהבית. איומים סוכלו, מטרות הושמדו, רקטות וכלי טיס יורטו והופלו", אמר אלוף אמיר אשל. "חיל-האוויר מעמיד לרשות צה"ל עוצמה חסרת תקדים שאויבנו אינם מדמיינים את איכותה והיקפה. במידה ונאלץ להילחם, הם יופתעו קשות מהעיתוי ומהתוצאות. חיל-האוויר יפעל בכל תנאי, חרף כל איום".


הרמטכ"ל: "יש לנו נבחרת אנושית המשרתת רעיון שהוא גדול מכל אחד מאיתנו: בטחון ישראל הנישא בכנפי חיל-האוויר" | צילום: מור צידון

אלוף נורקין: "אני מקבל את הפיקוד על החיל בהתרגשות רבה"
אלוף נורקין קיבל את כתב מינויו לתפקיד ביום חמישי שעבר, אך היום הוא הפך רשמית למפקד החיל, תפקיד אליו הגיע לאחר כשנתיים בהן שימש כראש אגף התכנון במטה-הכללי והיה אמון על משימת התכנון האסטרטגי, בניין הכוח הצבאי, ארגון הצבא ומדיניות החוץ של צה"ל. "אני מקבל את הפיקוד על החיל מתוך ביטחון באנשיו וביכולותיו ובהתרגשות אישית רבה", אמר במעמד העברת הדגל.

אלוף עמיקם נורקין החל את דרכו בצה"ל בקורס-טיס מספר 113 בשנת 1985 אותו סיים כחניך מצטיין במגמת קרב והיה לטייס ה-F-15 הצעיר ביותר בעולם. לאורך השנים התקדם אלוף נורקין בסולם התפקידים והדרגות, פיקד על טייסת "אבירי הזנב הכפול" המפעילה את מטוס ה"בז" (F-15), בשנת 2004 פיקד על צוות הקמת טייסת ה"סופה" (F-16i) הראשונה.


אלוף עמיקם נורקין. היה לטייס ה-F-15 הצעיר ביותר בעולם, פיקד על צוות ההקמה של טייסת ה"סופה" הראשונה | צילום: מור צידון

חיל-האוויר - לאן?
בתפקידיו האחרונים בחיל שימש אלוף נורקין כמפקד בסיס תל-נוף, כראש להק האוויר וכראש מטה חיל-האוויר. "חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל שיקלוט טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת. יגביר את השילוביות - הן בבניין הכוח והן בהפעלתו, בתוך הצבא ומחוצה לו. חיל-האוויר של השנים הקרובות ימשיך ויהדק את קשריו עם חילות-האוויר הקרובים והרחוקים ויחזק את מעמדה של ישראל באזור ובעולם", אמר בנאומו אלוף נורקין. "ומעל הכל ולפני הכל, חיל-האוויר יטפח את אנשיו, יעמיק את תחושת השייכות והשליחות, את יכולת ההשפעה ותחושת הסיפוק מהעשייה. כי האנשים בחיל-האוויר - הם מקור העוצמה האמיתית".


מטס המורכב מפלטפורמות הקרב המבצעיות של חיל-האוויר ובראשו מטוס ה"אדיר" | צילום: סליה גריון

אלוף נורקין נולד במושב בית שערים שבעמק יזרעאל, נשוי ואב לשלוש בנות. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי ובעל תואר שני במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה. "אלוף עמיקם נורקין, אני משוכנע ביכולתך להוביל את חיל-האוויר להצלחה בקשים שבמבחנים, לעמוד על האמת המקצועית שלך, חף מכל נטייה ולחץ, נאמן לבטחון ישראל, להדק את שילוב הזרועות בצה"ל ולבנות את כוחו של החיל", בירך אלוף אמיר אשל את מפקד חיל-האוויר החדש.


"חיל-האוויר הישראלי של שנת 2017 מוביל בעולם ביכולות התקפיות, בהגנה אווירית, בכלי טיס מאוישים מרחוק ובשילוביות" | צילום: סליה גריון