יומן ארועים

Bookmark and Share
חזקים ביחד: תרגיל הגיס "אור הדגן" פורסם בתאריך 13.09.2017
תגיות: תרגילים ואימונים , היחידה לשיתוף פעולה , "כוכב" (הרמס 900) , מערך התובלה , שיתוף פעולה , מערך המסוקים
תרגיל הגיס הצפוני "אור הדגן" אשר תרגל את כל יחידות צה"ל באוויר, ביבשה ובים, הגיע היום לסיומו. התרגיל, שדימה מלחמה בזירה הצפונית, כלל הטסת כוחות לגזרות השונות, פריסת סוללות הגנה אווירית ברחבי הארץ, חבירת נציגי חיל-האוויר למכלולי זרוע היבשה ואספקת ציוד ללוחמים בשטח. סיכום ממבט הכוח האווירי
כתבי מערכת אתר חיל-האוויר

תרגיל הגיס (תרג"ס) "אור הדגן" ש-19 שנים עברו מאז נערך קודמו, התקיים בעיצומו של התרגיל החילי (תרג"ח) הטס הנערך בחיל-האוויר פעמיים בשנה והם השתלבו זה בזה. אנשי צוות-האוויר התמודדו עם שתי זירות, צפונית ודרומית, שהיו נפרדות לחלוטין ברמה הגיאוגרפית ובמתארים שתורגלו.

"בצד הדרומי אנחנו מתאמנים על ביצוע משימות חיל-האוויר - תקיפות, יירוטים, קרבות אוויר והספקי תקיפה ואילו בצפון אנחנו חלק מתרגיל של כוחות הקרקע בו אנחנו מתרגילים מתארי צילום, תקיפה וסיוע לכוחות המתמרנים בשטח", הסביר סגן גיל, מוביל התרגיל בטייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום"), המפעילה את מטוסי ה"סופה" (F-16i). "ההבדל העיקרי בין הגזרות הוא בתזמון, כאשר הדרום מדמה את הימים הראשונים ללחימה והצפון את הימים המתקדמים שלה".


צילום: קיריל גייבורונסקי

לתזמון השפעה מכרעת: "זאת תהיה המלחמה וצריך לנצח בה וכדי לנצח צריך ללמוד מהר", אמר בתדריך החילי לתרג"ח אל"ם עמית, ראש מחלקת אימונים. "מעבר לזירות השונות, לאיומים, או להבדלים הגיאוגרפים, מדובר על ההיכרות שלנו עם המערכה", הוסיף סגן גיל. "ביום הראשון ללחימה המדומה בדרום אנחנו מתמקדים ביצירת עליונות וכוח אש משמעותי ואילו ביום החמישי המדומה בצפון יש לנו מודיעין שונה, איומים אחרים והיכרות אחרת".


צילום: סליה גריון

הכל מתחיל כאן
אנשי להק ההשתתפות והמסוקים (לה"מ) פזורים בשטח והם אלה שהופכים את דרישות כוחות הקרקע למטרות לתקיפה ולפקודות מבצעיות עבור הטייסות בחיל-האוויר. כוחות זרוע היבשה בשטח מעלים את המטרות לתקיפה לקצין הסיוע האווירי (קס"א), קצין במילואים אשר הוכשר על-ידי היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ). הוא הופך את המטרות הקרקעיות של הגדוד והחטיבה למטרות אוויריות.

התרגיל כולל אימוני חדירה לעומק ותקיפה מסיבית בשטחי האויב. "מטוסי הקרב המשתתפים בתרגיל הגיס תוקפים את המטרות שמייצרים קציני הסיוע על הקרקע. הכל מתחיל כאן", הסביר רס"ן אייל סבג, רמ"ד הפעלה ביחשת"פ ומפקד מכלול קציני הסיוע האווירי בתרגיל.


צילום: קיריל גייבורונסקי

נלחמים על הצפון
במהלך התרגיל ובמסגרת הסיוע לתמרון הקרקעי, נדרשו מסוקי-הסער להטיס כמויות נרחבות של לוחמים אל עומק שטח האויב ולחץ פצועים. "נערכנו לתרגיל הגיס זמן רב קודם", סיפר רס"ן דן, סגן מפקד טייסת 118 ("דורסי הלילה") המפעילה את מסוק ה"יסעור" (CH-53) בבסיס תל-נוף. "בדקנו שכל מנגנוני הטייסת ערוכים ללחימה". בנוסף לאתגרים הטמונים בעובדה שמדובר בגזרה צפונית, השונה במאפייני השטח שלה, ישנם אתגרים מובנים בתרגיל כמו עבודה תחת לחץ.


צילום: סליה גריון

"אנחנו צריכים להבין מהי המשימה ולקבל החלטות בהתאם, כאשר יש מגוון שיקולים שצריך לקחת בחשבון. למשל, אם יש צורך בפינוי פצועים משטח מאוים, נשאלת השאלה האם להיכנס אליו ובאיזה אופן. מצד אחד יש פצועים שזקוקים לחילוץ ומצד שני כניסה לשטח עלולה לסכן את צוות המסוק ואת המסוק עצמו. אנחנו עובדים מסביב לשעון בעומס גבוה, כל הזמן דברים משתנים ואנשי הטייסת נדרשים לשמור על גמישות בהפעלה, ראש פתוח ויצירתיות".


צילום: סליה גריון

"כוכב" תרגיל הגיס
בחודש שעבר הוכרז כטמ"ם ה"כוכב" (הרמס 900) כמבצעי ובשבועיים האחרונים הספיק להשתתף בתרגיל הגיס. "מדובר בתרגיל הגדול הראשון בו לוקח חלק 'הכוכב', לכן באופן טבעי שילובו בתרגיל היה מלווה באתגרים", משתף סרן אושרי, מוביל התרג"ס בטייסת המפעילה "כוכב" בבסיס פלמחים. "אנשי המטה עדיין לומדים להכיר את ה'כוכב' ובתרגיל נדרשו לדעת כיצד לנצל את היכולות שלו, להבין את המגבלות שלו ובהתאם להן להוריד פקודה מבצעית לטייסת".

ה"כוכב" הוא הכטמ"ם החדש ביותר בחיל-האוויר. יכולות הנשיאה והשהייה המשופרות שלו מאפשרות עיסוק במשימות חוזי במתארים חדשים ובאיסוף מודיעין במקומות שעד עכשיו לא היה ניתן להגיע אליהם ומשימותיו נעשות בשיתוף הכוחות הקרקעיים. "אנחנו רוצים שהמפעילים יכירו את כוחות החי"ר ואת מערכות הלחימה שלהם. בקרון ההפעלה יש לנו גם מערכות לחימה שכוחות החי"ר משתמשים בהן וכך אנחנו יכולים לדעת את מיקומם, מצבם והאופן בו הם מנהלים את הלחימה.


צילום: מור צידון

בשגרה מערך הכטמ"ם מתרגל עם האוגדות השונות בצורה שוטפת. "שיתוף פעולה זה מהווה מכפיל כוח", מספר אושרי. "אנחנו מבינים שניצחון בקרב תלוי בקשר שלנו עם האוגדות, ביכולת שלנו לסייע להם וביכולת שלהם להפעיל אותנו טוב יותר".

"הגנה אווירית טובה מייצרת תנאים מיטביים לתמרון ולתקיפה".
בתרגיל הגיס היו אנשי מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) בין הכוחות הראשונים לפרוס את מערכותיהם והאחרונים לעזוב את השטח. הכוחות נפרסו בכל הארץ תוך התרכזות במרחב הצפוני, כאשר התרגיל היווה תשתית לאימון המתמקד בהפעלת מערכות. "הגנה חזקה ואפקטיבית מעניקה תנאים מיטביים לתמרון ולתקיפה", הצהיר תא"ל צביקה חיימוביץ, מפקד מערך ההגנה האווירית. "היא מאפשרת התקפה מתוך מצב של חוסן ושיקול דעת תוך הבנה שהעורף מוכן ויוכל להכיל השלכות כאלה ואחרות. רק כך אפשר להכריע את המערכה ".


צילום: סליה גריון

המטוסים שמספקים ציוד ללוחמים בשטח
גם מערך התובלה הכבדה תפס נתח משמעותי מסך הפעילות האווירית בתרגיל הגיס. ה"קרנף" (הרקולס C-130) וה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J) ביצעו במהלך השבוע האחרון מתארי הצנחת והטסת כוחות, העברת ציוד אל הלוחמים בשטח ותרגול פינוי פצועים ממרחב הלחימה. "יש חשיבות עצומה לחיבור שלנו אל הכוחות בשטח", אמר רס"ן נדב, סגן מפקד טייסת 103 ("הפילים"). "אנחנו מופקדים על כניסת ויציאת הכוח מזירת הלחימה וכן העברת אספקה וציוד קריטי ללחימה, בין אם זה מזון ומים ובין אם תחמושת או אמצעים אחרים".

הגפים הטכניים של הטייסת חוו את עומס הפעילות כשנדרשו להכין את המטוסים בזמנים קצרים. "גם בשגרה אנחנו עסוקים באימונים שמטרתם להיות כשירים ליום פקודה, אך יעילותם של תרגולים אינטנסיביים כמו תרגיל הגיס היא כפולה מפני שהם מתרגלים את כל המעגל - החל מגורמי השליטה בבור ועד לגורמי ההוצאה לפועל בטייסת ובבסיס", הוסיף רס"ן נדב. "אני חושב שיש ייחודיות גדולה מאד במשימות שהמערך שלנו מבצע. טייסות התובלה הטקטית הן בעלות ערך מבצעי גדול לצה"ל כולו".

 
צילום: סליה גריון