יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: מפקדת טייסת תחזוקה אווירית פורסם בתאריך 02.10.2017
תגיות: המערך הטכני , חוש טכני , שילוב נשים , נשים בחיל , מינויים
היסטוריה במערך הטכני: מפקד חיל-האוויר מינה את סא"ל קרן קובליו למפקדת טייסת תחזוקה אווירית (מטת"א) בבסיס רמת-דוד. "המינוי הזה הוא הגשמת חלום שהיה לי עוד מגיל 15 כשוחרת בחיל". כ-30% ממשרתי המערך הטכני - נשים
מערכת אתר חיל-האוויר

בקרוב מטת"אית?: את הכותרת הזאת קיבלה כתבה שפורסמה באתר חיל-האוויר לפני כשנה וחצי. שאלה זאת נענתה עת מינה מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין לראשונה אישה לתפקיד מפקדת טייסת תחזוקה אווירית (מטת"א) בחיל. סא"ל קרן קובליו (39) מונתה למפקדת טייסת תחזוקה אווירית בבסיס רמת-דוד. סא"ל קובליו תכנס לתפקידה בקיץ 2018.

סא"ל קובליו משרתת בחיל-האוויר כבר 16 שנים בהן הספיקה לפגוש מסוקים, כטמ"מים, מטוסי תובלה ומטוסי קרב מהדור החמישי. כיום היא משרתת בתור סגנית מטת"א בבסיס נבטים. היא החלה את דרכה בחיל-האוויר בכיתה י"א, כשוחרת בבסיס הטכני של חיל-האוויר בחיפה. בין תפקידיה שימשה גם כקפ"ט (קצינת פרויקט) אחזקה ולוגיסטיקה של מטוס ה-F-35 בוושינגטון.


סא"ל קובליו משרתת בחיל-האוויר כבר 16 שנים בהן הספיקה לפגוש מסוקים, כטמ"מים, מטוסי תובלה ומטוסי קרב מהדור החמישי | צילום: סליה גריון
 

"אני מתרגשת מאוד, המינוי הזה הוא הגשמת חלום שהיה לי עוד מגיל 15 כשוחרת בחיל-האוויר. אני מודה על הזכות הגדולה שניתנה לי", אמרה עם קבלת המינוי.
"בכל תפקיד שעשיתי הייתי האישה הראשונה כי בדרך כלל אין הרבה נשים במקצועות האלה", סיפרה לאתר חיל-האוויר בכתבה שפורסמה עליה בחודש יוני האחרון. "כיום כל קצינה שמצליחה להגיע לדרגים גבוהים במערך מבצעת תפקיד שלראשונה מאיישת אותו אישה. אין עוד הרבה כמונו, אבל אני בטוחה שזה עוד ישתנה".

"המקצוע של טכנאים עשוי להראות אפור מהצד אבל אני חושבת שמדובר במקצוענות לשמה. יש לנו אנשים מדהימים עם ידע ויכולות גבוהות שמשקיעים את הלב והנשמה", הוסיפה סא"ל קובליו. "העבודה שלנו היא קשה אבל בסוף כשמטוס חוזר הביתה, זה הדבר הכי מספק שיש".

כ-30% ממשרתי המערך הטכני - נשים
במשך שנים נחשבו מקצועות הטכנאות כמקצועות גבריים, הנחה שאפילו קיבלה תוקף במסמכי החיל. "אין לעבור מעל 10 אחוזים באיוש נשים במקצועות אחזקה עיקריים" - כך גרסה מדיניות להק כוח האדם בשנת 1981. בשנים שבאו לאחר מכן הבין החיל את הטעות שבגישה זו והחל לצעוד בכיוון ההפוך: בשנת 2003 עמד היעד לשילוב נשים במערך הטכני על 20% וכיום הן ממלאות 30% משורות המערך, כשהיעד הנוכחי הוא 50%.


כ-30% ממשרתי המערך הן נשים ובעתיד יהוו נשים כמחצית מהמערך | צילום: גיא אשש


רוח התקופה וצעדים יזומים של החיל הביאו אותן אף לשרת בתפקידי ליבה במערך הטכני כמו קצינת חימוש, קצינת אחזקה, טכנאית במפעלי החימוש וטכנאית דרג א' ולהתקדם בסולם הדרגות. רכש של כלי עבודה קלי משקל, שילוב נערות במגמות לימוד טכנולוגיות, תוכניות ליווי להעצמה אישית והעלאת המודעות בקרב מפקדי המערך אלו כמה מהפעולות שנעשות על מנת להשוות את מספר הנשים במערך למספר הגברים.

"אישה בתפקיד טכנאית זה כבר לא נראה חריג כמו בעבר"
כיום הקצינות המשרתות במקצועות טכניים בחיל מעידות כי הגורם המשמעותי ביותר לזה שבחרו בדרך זו אלו נשים שעשו זאת קודם ומשמשות כמודל לחיקוי ונשים שבוחרות לעשות זאת עכשיו, ויהיו לאוזן קשבת בהתמודדות היומיומית.
"העובדה שעוד ועוד נשים בוחרות בכיוון הזה גורמת לכך שאישה בתפקיד טכנאית כבר נראה לגיטימי ולא חריג כמו בעבר", סיפרה סגן יעל, אז קצינה בגף הטכני של טייסת "העטלף" המפעילה את מטוסי ה"סופה" (F-16i), בכתבה "בקרוב מטת"אית", שפורסמה בפברואר האחרון. "האחווה הזאת שמחזקת ברגעי משבר ומוכיחה שזה אפשרי, היא בהחלט הסיבה לעלייה הזאת במספר הקצינות הטכניות".

סרן אורלי עוזרי, אז קצינה בגף הטכני של טייסת "הצרעה" המפעילה את מסוקי ה"שרף" (אפאצ'י לונגבואו) הוסיפה, "הלוואי שעוד עשר שנים אני אראה שדברים התקדמו מהמקום הזה, שאהיה בעצמי קצינה בכירה במערך הטכני והקצינה הצעירה שתהיה מתחתי כבר תשתלב באופן טבעי יותר, ולא ירימו גבה על זה שהיא בת בתפקיד כזה". משאלתה התממשה מוקדם משחשבה.

 
סרן עוזרי. משאלתה התגשמה מוקדם משחשבה | צילום: איילת אדר


תמונת ארכיון


תמונת ארכיון