יומן ארועים

Bookmark and Share
הצנחנים וחיל-האוויר בתרח"ט ראשון מסוגו פורסם בתאריך 31.01.2018
תגיות: תרגילים ואימונים , יסעור (CH-53) , היחידה לשיתוף פעולה , ינשוף (בלאקהוק) , מסוקי קרב , מערך המסוקים , שיתוף פעולה , כלי-טיס מאוישים מרחוק , מערך הקרב
מאות לוחמים באוויר, עשרות הטלות חימוש: השבוע הסתיים תרגיל חטיבתי נרחב של חטיבת הצנחנים יחד עם חיל-האוויר במהלכו תורגלה לחימה בדרום הארץ ובצפונה באש חיה. מפקד חיל-האוויר: "הגענו למצב בו הכוח הקרקעי צריך יותר סיוע אווירי מבעבר. הכוח המשולב הוא המענה הנכון ביותר לאיומים המשתנים"
כתבי אתר חיל-האוויר

השבוע הסתיים תרח"ט (תרגיל חטיבתי) אוויר נרחב של חטיבת הצנחנים יחד עם חיל-האוויר. הכוחות האוויריים והקרקעיים תרגלו לחימה בדרום הארץ ובצפונה באש חיה. זאת לפי התוכנית אופרטיבית אשר נבנתה בשנה האחרונה בשיתוף פעולה מלא בין זרוע האוויר וזרוע היבשה. עשרות הטלות חימוש של מערך הקרב והטסות של מאות לוחמי צנחנים בוצעו בתרגיל המשותף, שביומו הראשון התקיים במחנה צאלים ובהמשך עבר לכרמל.


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: ירדן בריקמן

"השינוי שרואים בשדה הקרב ביחס לשנים האחרונות הוא שהגענו למצב בו הכוח הקרקעי צריך יותר סיוע אווירי מבעבר", אמר אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל-האוויר. "הכוח המשולב הוא המענה הנכון ביותר לאיומים המשתנים. כדי לממש את כוחן של שתי הזרועות אנו מתרגלים ביחד, בעזרת תכנון מקדים משותף. היום, יותר מבעבר, אנחנו לוקחים חלק משמעותי בתכנון ועושים את הדברים יחד. כאשר כל צד נחשף ליכולות ולמגבלות של האחר, אנחנו הופכים לטובים יותר".

"מה שמייחד את התרח"ט הוא שהכוח המשתתף בו הוא כוח יבשתי משולב אוויר ולא כוח קרקעי שחיל-האוויר מגיע ומסייע לו", אמר תא"ל ניר נין-נון, ראש להק השתתפות ומסוקים. "ביום הראשון לתרגיל חיל-האוויר הפעיל הרבה מאוד אש מכל הפלטפורמות במקביל לכוחות הקרקעיים שגם הם השתמשו באש. זאת רמת מורכבות גבוהה מאוד ובעצם תכנון התרגיל כבר שיפרנו את הכשירות ומצאנו עוד נקודות לחיזוק התיאום והעבודה המשולבת. סנכרון כלל האלמנטים יחד בצורה מבצעית עם אש חיה תוך תרגול מרכיבים חדשים שעשינו בהם שימוש לראשונה מבטא את הכשירות המשותפת של חיל-האוויר ושל הכוח הקרקעי ככוח משולב שנלחם יחד. התרגיל היה מוצלח מאוד, מלמד מאוד ואני חושב שהוא יצר מצפן להמשך התפתחות והתקדמות הקרב המשולב. מדובר בתרגיל ממש פורץ דרך".


צילום: קורל דביר

להרגיש את הביטחון שמעניק הסיוע האווירי
מה הופך תרגיל חטיבתי זה לתרגיל שהוא גם אווירי? "בתרח"ט הזה כמויות כלי-הטיס המשתתפים גדולות פי 2 עד פי 4, ובשונה מבתרח"ט רגיל שבו חיל-האוויר מופעל בצורה טכנית עבור אימון הכוחות הקרקעיים, כאן הוא לוקח חלק פעיל ומתורגל בעצמו. עומד לשירות הטייסות תא שליטה ובקר תקיפה שנותנים להן משימות באוויר ומקרים שיפתיעו אותן וזה מה שהופך אותו למעשה לאימון מתקדם יותר מתרח"ט רגיל", מסביר סא"ל ג', ראש ענף במחלקת השתתפות במטה המבצעי.


צילום: קורל דביר

בתרגיל זה הופעלה אש חיה אשר אפשרה לכוחות להבין את האפקטיביות של הכוח האווירי בשטח. "לתרגל ירי של אש חיה בצמוד ללוחמים זה אירוע מסוכן ומאתגר בטיחותית, אבל יש לזה משמעות גדולה עבור הלוחמים בשטח והמפקדים שלהם, שרואים את הפצצות נוחתות לידם. רק אז אתה מבין באמת מה האפקט של פצצה שמתפוצצת שני קילומטרים ממך ואיך זה יעזור לך בשטח. התחושה היא שהאדמה ממש רועדת", מתאר סא"ל ג'. "במקביל הוכנס מסוק למטרת פינוי פצועים ואז הלוחמים ראו איך תחת האש מגינים עליו. כך גדל הביטחון ביכולות חיל-האוויר ובהשפעה שלו".

דמות בולטת בשרשרת המחברת בין חיל-האוויר לכוחות הקרקעיים הוא נציג חיל-האוויר (נח"א) הקיים בכל אוגדה, שתפקידו לרכז את בקשות הכוחות הקרקעיים לסיוע אווירי ולהעבירן למטה המבצעי של חיל-האוויר. "תכנון התרגיל היה משותף בין שתי הזרועות בכל הרבדים - היכן נמצאים החיילים בתוך שטח האימון, מתי יתקוף מערך הקרב ואיפה", מספר סא"ל ע', נח"א אוגדה 98. אנשי היחידה לשיתוף פעולה בשטח אמונים על ביטחון הכוחות בשטח ועל ניהול התרגיל לפי החוקים והמגבלות הרלוונטיות. "בגלל שמדובר באש חיה, חשוב היה לוודא שהתרגיל עובד בצורה מדויקת, מתואמת ומסונכרנת", מתאר סרן ב', קצין ביחשת"פ. "זה מתבטא בדברים כמו תזמון ירי כוחות שריון ותותחנים על מנת שלא יפגעו בכלי-טיס שטסים ומסייעים באזור".


צילום: דובר צה"ל

"במצב בו מנחיתים כמויות גדולות של לוחמים בשטח, התמונה משתנה ולוקח זמן להבין היכן ממוקמים הכוחות בשטח וכיצד לייצר אש בצורה אפקטיבית. ניסינו בתרגיל הרבה שיטות להשתלבות בשטח וסיוע צמוד", מוסיף סא"ל ג'.

תמיד לצד הלוחמים
מערך מסוקי-הסער לקח חלק מרכזי בהפעלת התרגיל וביצע בתורו הטסת ציוד ופינוי פצועים תחת אש חיה. "לרוב, כל מערך בחיל מתרגל את המשימה שלו ללא קשר לשאר המערכים: המסוקים מתרגלים נחיתה במיקום מדויק ובזמן המדויק, כמה שיותר קרוב לכוח, מטוסי הקרב מתרגלים הטלות חימוש ומסוקי הקרב מתרגלים ליווי אש, אך לעיתים נדירות משלבים את כל המערכים יחד. בתרח"ט הזה לא אמרנו 'איך היינו עושים בזמן אמת' אלא ביצענו בפועל", העיד סרן ע', מוביל התרגיל בטייסת "דורסי הלילה". "בזכות איחוד חטיבת הקומנדו, קל לנו למקד את המענה של חיל-האוויר עבור הלוחמים, העבודה מתייעלת והאימון הופך לאיכותי יותר".

מסוקי הקרב ליוו את כוחות הקרקע בעת התמרון באופן ישיר וצמוד תוך כדי קשר רציף עם המשל"ק (מרכז שליטה קדמי) ותא השליטה בקריה. "המשימה שלנו היא לתת גיבוי לכוחות הקרקע, 'לנקות' מאיומים את השטח אליו הם עתידים להיכנס ולסייע להם בכל דבר על מנת שיוכלו לבצע את משימתם", הסביר סגן ד', טייס בטייסת "מגע הקסם" המפעילה את מסוקי ה"פתן" (אפאצ'י).


תמונת ארכיון

גם כאשר הלוחמים כבר בתוך שטח האש, מלווים אותם המסוקים. "כשכוחות הקרקע נכנסים לשטח האש, הם עלולים לפגוש בסכנה. במצב כזה, שבו נשקף איום או סכנה בעת התמרון, כוחות הקרקע יוצרים עמנו קשר, מכווינים אותנו למטרה ואנחנו נתקוף את האיום תוך זמן קצר", מוסיף סגן ד'. "בנוסף לזה, אנחנו מאפשרים פינוי פצועים בטיחותי על ידי כוח האש שאנחנו מספקים. כשמסוק-הסער נכנס לשטח האש על מנת לפנות פצועים, אנו נסרוק את האזור, נתקוף איומים ונגן על פעילותו באזור עד להמראתו ויציאתו מכלל סכנה".

תוקפים את הלא נודע
תרח"ט זה הינו הראשון מסוגו בהיקף פעילות חיל-האוויר מול חטיבה ובכמות האש החיה שמלווה אותו. בתרגיל השתתפו מטוסי קרב מטייסת "האחת" המפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16I) וטייסת "העמק" המפעילה את מטוס ה"ברק" (F-16). תפקידו של מערך הקרב היה תקיפת מטרות באש חיה במקביל לעבודת הכוחות הקרקעיים. מעבר לכך, ליווה מערך הקרב את מסוקי-הסער בעת פינוי פצועים.


תמונת ארכיון

עבור טייסת ה"סופה", שיתוף הפעולה עם כוחות הקרקע בתרגיל הינו אירוע ייחודי אשר לא תורגל בשנים האחרונות בסדר גודל כזה. על כן נדרשו צוותי-האוויר בטייסת לגמישות באוויר שאינם רגילים אליה. "אנחנו ממריאים עם תכנון מדויק מהקרקע לגבי התקיפות והתזמון שלהן, אך המטרות, כיווני התקיפה והזמנים משתנים באוויר בהתאם למצב הכוחות בשטח", אומר סרן א', מוביל התרגיל בטייסת "האחת".


צילום: דובר צה"ל

גם טייסת ביום האויב של החיל, טייסת "הדרקון המעופף" לקחה חלק בתרגיל על מנת לעלות את רמת האתגר שפגשו הטייסות והאיומים שעמדו מולם. "כלי-הטיס שהשתתפו פגשו אמצעים שהפעילה הטייסת ודימו חוליות טזק"א (טיל זעיר קרקע אוויר) או תמ"ס (תלול מסלול) שאותן הם היו צריכים 'לצוד' וכן חוליות שמפעילות קשר, כך שהטייס לא יפגוש זירה נקייה אלא כזאת שבה הוא צריך לחפש את האויב בעיניים", אומר סא"ל ג'. "חלק מהאמצעים היו רמזים לכך שישנה נוכחות חוליות מחבלים שצריך לחפש, וכך גם גורמי המודיעין חוו אתגר".

עיניים בשמיים
את בקרת התרגיל ניהלה יחידת הבקרה הדרומית ואנשיה נדרשו לפקח על כלל הפעילות האווירית במרחב הדרומי, מרחב גדוש בפעילות מבצעית ובאתגרים יומיומיים. "התרגיל התקיים באזור צאלים. לידו ממוקם בסיס חצרים שהמשיך לפעול והוציא טיסות. התמודדנו עם אתגרי מזג-האוויר ולצד כל אלו המשכנו בפעילות מבצעית שוטפת", מציג רס"ן י', בקר ביחידה. "כל אלו התבצעו במקביל לתרח"ט מורכב המשלב פלטפורמות רבות שיצר חיכוך גבוה בין כל הפעילויות, ולכן בקרי התעבורה ניהלו וסנכרנו את פעילות האימון".


צילום: קורל דביר

אנשי יחידת הבקרה הדרומית נדרשו לבצע תיאום מדויק בין הכוחות הקרקעיים לאוויריים ולהבטיח את בטיחותו של התרגיל. "תפקידי כבקר הוא להוציא לפועל את תרחיש הלחימה בצורה היעילה ביותר מבחינת חיל-האוויר, והחשיבות לסנכרון בין הכוחות קריטית", מסביר רס"ן י'. "אם מפנים כוח קרקעי במקום אחד, צריך לבצע פעולת הסחה במקום אחר שתאפשר את הפינוי. תפקידו של מערך הבקרה הוא לבצע את הסנכרון ולדאוג שבכל פעולה כל אחד מהגורמים יידע לבצע את עבודתו בצורה מקצועית ובמיומנות גבוהה".

סוגרים מעגלי אש
גם מערך הכטמ"ם (כלי-הטיס מאוישים מרחוק) לקח חלק בתרח"ט באמצעות יחידה מחיל-התותחנים המפעילה כטמ"ם מסוג "הרמס 450". "למרות שאני לובש מדים ירוקים, אני מקבל פקודות מבצעיות והוראות שליטה ממטה חיל-האוויר. היחידה שלנו מובילה את מערך הכטמ"ם בזרוע היבשה ויוצרת שפה משותפת בין הכוחות הפועלים", מפרט סרן י', מפעיל כטמ"ם ביחידה. "תפקיד הכטמ"ם בתרגיל הוא להעביר תמונת מודיעין וחוזי לכוחות הקרקע בשטח, לסרוק לפני כניסה רגלית לשטח האש ולהעביר לקצין הכטמ"ם והחוזי בחטיבה את הממצאים".


צילום: מור צידון

מערך הכטמ"ם לקח בתרגיל חלק משמעותי בסגירת מעגלי האש. "באחד המקרים ה'הרמס 450' מצא מטרה בשטח וקצין הכטמ"ם והחוזי העביר את משימת התקיפה למסוק-קרב שהיה זמין", מתאר סרן י'. "הצוות בקרון ההפעלה היה בקשר רציף עם הטייס והכווין אותו למטרה עד שבוצעה התקיפה ומעגל האש נסגר".