יומן ארועים

Bookmark and Share
מתרגלים לחימה: בסיס תל-נוף באימון משולב פורסם בתאריך 13.02.2018
תגיות: בסיס תל-נוף , בז (F-15) , "איתן" , יסעור (CH-53) , 669 , תרגילים ואימונים
הקפצות, מתארי טיסה מורכבים ותרחישים משתנים: השבוע שעבר על בסיס תל-נוף לא היה שבוע רגיל. במשך שלושה ימים מאומצים תרגל הבסיס לחימה רב-זירתית במקביל לפעילות המבצעית השוטפת
כרמל שטרן

רעשי הסירנות וההקפצות ליוו את ימיהם ולילותיהם של חיילי, קציני ונגדי בסיס תל-נוף בשבוע האחרון. לצד הפעילות המבצעית ערך הבסיס תרגיל לחימה רחב היקף בו לקחו חלק כל טייסות ויחידות הבסיס. "מדובר בתרגיל הבסיסי המרכזי לשנת 2018", מספר רס"ן מ', סגן מפקד טייסת תעופה. "התרגיל כלל את כל יחידות הבסיס, גם יחידות שלרוב לא מתרגלות באימונים סדירים כגון יחידת האחזקה וטייסת מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה)".

 
לצד הפעילות המבצעית ערך בסיס תל-נוף תרגיל לחימה רחב היקף בו לקחו חלק כל טייסות ויחידות הבסיס | צילום: סליה גריון

התרחיש שתרגל הבסיס החל באירוע מתפרץ וכלל לחימה בשלוש זירות, אשר אתגרו את הבסיס בזו אחר זו. במהלך התרגילים האוויריים התמודד הבסיס עם מתקפות טילים מדויקים, אשר אילצו את היחידות לעבור למבנים זמניים על-מנת להמשיך את עבודתן השוטפת. "המיקוד שלנו בתרגול הזה היה לתכנן וליישם מתארי טיסה מאתגרים", סיפר סרן ג', מוביל התרגיל בטייסת 133 ("אבירי הזנב הכפול"). "מכיוון שמדובר בתרגיל ספציפי לבסיס תל-נוף, הצלחנו לייצר אימון איכותי יותר ומכוון מטרה למתארי טיסה מורכבים".

כשמפקד הטייסת הופך למנהל הלחימה של האויב
דגש נוסף בתרגיל ניתן לנושא הרציפות התפקודית. תורגלו תרחישים שמטרתם הייתה להפתיע את אנשי הבסיס ולהקשות על המשך פעילותו השוטפת. מדי שעה נשמע קול סירנה ברחבי הבסיס, המזהיר מפני מתקפות טילים חוזרות ונשנות. מחבלים המצליחים לחדור את מגננות השמירה, אירועי סייבר אשר עוצרים את כלל המערכות הממוחשבות, פגיעה במסלולי טיסה או השבתה של הפיקוד ברגעים קריטיים - אלו הם רק חלק מהתרחישים שתורגלו.


התרחיש שתרגל הבסיס החל באירוע מתפרץ בגזרה הצפונית וכלל לחימה בשלוש זירות | צילום: סליה גריון

"חלק מהתרגול הוא גם התמודדות עם אירועים מנטליים, כמו אירוע בו אוטובוס מלא בחיילים מתהפך ונשרף ובו נפגעים רבים", מוסיף רס"ן מ'. "התרגיל עצמו נפתח כחמש שעות לפני תחילתו המתוכננת, מה שהיווה גורם הפתעה לאנשי הבסיס. כמו כן, תרגלנו תרחיש של פגיעה בשיכון, מה שהוביל אנשי קבע רבי להיות לצד משפחותיהם ואלו תרחישים שחשוב שנתרגל".


בין התרחישים שתורגלו: חדירות מחבלים, אירועי סייבר או פגיעה במסלולי טיסה | צילום: סליה גריון

תהליך נוסף שהוביל הבסיס הוא שיטת תרגול המכונה דו"צ (דו-צדדי) קרקעי. "בתרגילים מהסוג הזה אנחנו מתכננים את האירועים מראש. התחלנו לתרגל לאחרונה הגעה של אדם חיצוני, במקרה הזה מפקד טייסת מבסיס אחר, שתפקידו לנסות לפגוע בבסיס", תיאר רס"ן מ'. "הוא מדמה את מנהל הלחימה של האויב. חוקי המשחק מוגדרים לו מראש, האמצעים שבידיו ידועים והתפקיד שלו הוא לאתגר אותנו ולמנוע מהבסיס לבצע את המשימות המוטלות עליו. אופן התרגול הזה מאפשר לנו לקבל זווית ראייה אחרת על האופן בו האויב רואה אותנו ולתרגל מול אויב חושב ודינמי".

קשה באימונים, קל בקרב
ימי פעילות בסיסיים מתקיימים בבסיסי חיל-האוויר באופן תדיר. נוסף להיבט הקרקעי, טייסות הטיסה והיחידות המוטסות בבסיס תל-נוף תרגלו מתארים אוויריים מורכבים. "ניסינו לייצר מתארים המשותפים לכמה פלטפורמות. בסיס תל-נוף מאופיין בהיותו בסיס רבגוני המכיל טייסות מסוקים, קרב, כטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק) ויחידות קרקעיות רבות", מציין סגן מפקד טייסת תעופה.


מדי שעה נשמע קול סירנה ברחבי הבסיס, המזהיר מפני מתקפות טילים חוזרות ונשנות | צילום: סליה גריון

"המתארים האוויריים לקחו את אנשי צוות-האוויר אל הקצה", מספר סרן ג'. "נדרשנו לעמוד בעומס של תכנון ותדרוך פקודות מבצעיות רבות, הכוללות מתארים מורכבים וגם תקיפות שגרתיות בלחימה. כל כמה שעות ירד לטייסת פ"מ (פקודת מבצע) עם מטרות, שצריך להשלים תוך כדי תכנון המתארים המסובכים, זאת לצד תפיסת כוננויות, פעילות מבצעית בלתי פוסקת והמשך הסברה של אנשי צוות-האוויר החדשים שהגיעו לטייסת".


נוסף להיבט הקרקעי, טייסות הטיסה והיחידות בבסיס תל-נוף תרגלו מתארים אוויריים מורכבים | צילום: סליה גריון

בבוקר יום התרגיל האחרון ביצעו טייסות הבסיס מתאר סיכום מיוחד שבמסגרתו שוחזרו שלושה מבצעים משמעותיים בהיסטוריה של בסיס תל-נוף: התקיפה בגשר "עד הלום" במלחמת העצמאות, מבצע "תרנגול 53" ממלחמת ההתשה ומבצע חטיפת דיראני בשנת 1994.


הטייסות ביצעו מתאר סיכום מיוחד לשחזור שלושה מבצעים משמעותיים בהיסטוריה של הבסיס | צילום: סליה גריון

"תרגלנו איתור ותקיפה של שיירת טנקים מצרים ותקיפת גשר, כפי שנעשה ב'עד הלום'", מפרט רס"ן מ'. "חזרנו אל מבצע 'תרנגול 53' שבוצע על-ידי מסוקי 'יסעור' (CH-53) בעת מלחמת ההתשה. על אנשי צוות-האוויר היה למצוא חבילת מתלה מטען שמדמה את המכ"ם (מגלה כיוון ומרחק) המצרי שהרימו במבצע ההוא, זאת במקביל לתקיפת סוללות טק"א על-ידי מטוסי ה'בז' (F-15) בשיתוף עם מערך הלוחמה האלקטרונית שסייע להם. המבצע השלישי ששוחזר היה מבצע חטיפתו של מוסטפא דיראני, רב-המחבלים מלבנון. מסוקי 'יסעור' הנחיתו את לוחמי יחידה 669 שפשטו על מתחם ליד מצפה רמון וחזור לבסיס תל-נוף".