יומן ארועים

Bookmark and Share
24/7: הצצה ל"בור" של חיל-האוויר פורסם בתאריך 15.07.2018
תגיות: מבצעי
לאורך יממת הקרב האחרונה הוביל חיל-האוויר תקיפה נרחבת של עשרות מטרות טרור ברצועת עזה. מי שולט במבצעים הגלויים והחשאיים של החיל? אילו שינויים עובר חיל-האוויר בתחום השליטה? ואיך נראים הרגעים הדרמטיים מתא השליטה בזמן אמת? אתר חיל-האוויר מביא את פעילותה של יחידת השליטה והמבצעים שעובדת 24 שעות ביממה מתחת לאדמה
איתם אלמדון

לאורך היממה האחרונה הוביל חיל-האוויר תקיפה נרחבת של עשרות מטרות טרור ברצועת עזה, אך מי שולט במבצעים הגלויים והחשאיים של החיל? אתר חיל-האוויר מביא בפניכם את פעילותה של יחידת השליטה והמבצעים של החיל, שעובדת 24 שעות ביממה מתחת לאדמה.


עיצוב גרפי: רון תמיר

"לאורך השבועות והחודשים האחרונים אנחנו נערכים בשיתוף פעולה מלא עם פיקוד הדרום לאפשרות של הסלמה עם מגוון רחב של מטרות", אמר הבוקר (א') אל"ם תומר, ראש מחלקת השתתפות. "בין המטרות נמצאים יעדים מפתיעים, בהם מנהרות תקיפה, מפקדת גדוד בית לאהיה בה תקפנו 20 רכיבים ובניין בעל חמש קומות שהפך למבנה טרור של חמאס במרכז רצועת עזה. התקיפה בוצעה באור יום והשתתפו בה מגוון טייסות מהמערכים השונים עם יותר ממאה חימושים. זאת לא כל העוצמה שאנחנו יכולים להביא למערכה. פעלנו לאורך יותר מ-24 שעות בצורה מקצועית מאוד בבור ובתאי השליטה, ואנחנו ערוכים קדימה עם עוד הרבה מטרות חשובות ואיכותיות".

פעילות מבצעית חסרת תקדים
עמוק בתוך האדמה מוביל מבוך של מסדרונות ארוכים אל "הבור", מרכז השליטה של חיל-האוויר. פנייה חדה אחת במסדרון מובילה אל תאי השליטה, מהם מנוהלת ומפוקחת בזמן-אמת הפעילות המבצעית של חיל-האוויר. המקום מאויש 24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השנה ומשמש חמ"ל (חדר מלחמה) של חיל-האוויר כולו. כאן נמצאת יש"מ (יחידת השליטה והמבצעים), השייכת ללהק מבצעי-אוויר. בימי שגרה, בימי לחימה, בעת פעילות מבצעית גלויה או חשאית, עוקבים ושולטים אנשיה על הכוחות המבצעים. היחידה נמצאת בליבת העשייה המבצעית של צה"ל וכמות הפעילות המבצעית שהיא מובילה בשנים האחרונות חסרת תקדים.


צילום: מור צידון

צוות השליטה מורכב ממספר רב של ממלאי תפקידים מהמטה המבצעי: החל מהשולט שהוא מפקד התא, קצינים ממחלקות התכנון, קציני מודיעין מלהק מודיעין, קציני שליטה אווירית וקרקעית, אנשי ל"א (לוחמה אלקטרונית) חזאים ואנשי קש"ב (קשר ובקרה) המהווים כולם צוות המוציא לפועל את המשימות המבצעיות של החיל. לאחרונה זכתה יש"מ בפרס הרמטכ"ל ליחידה תומכת לחימה מצטיינת ואל"ם ג', מפקד היחידה, מספר על תקופה עמוסת מבצעים ועל האדרנלין שמציף את התא ברגעי האמת.

עמוק מתחת לאדמה
מאפייני הכוח האווירי ושיטות העבודה שהתפתחו בזרוע-האוויר מחייבות שליטה מרכזית להשגת יעילות מרבית בהפעלת הכוח האווירי. שליטה מרכזית הינה היכולת לשלוט בכל המשימות האוויריות באופן גמיש ובציר רציף באמצעות שרשרת שליטה.

"בשונה מזרועות צה"ל שם הפיקוד על הפעילות המבצעית נעשה בפיקודים, פועל חיל-האוויר בשליטה מרכזית", מסביר אל"ם ג'. "בשאר הזרועות מורידים את ההנחיות לפיקודים, מהפיקודים לאוגדות וההפעלה היא ברמת השדה. בחיל-האוויר מתבצע תכנון הפעילות במטה המבצעי במחלקות התכנון יחד עם מחלקות המודיעין ומשם עוברת הפקודה גם ליחידות השדה וגם למרכז השליטה. זה אומר שיש תאי שליטה שמטרתם סנכרון כל הכח המופעל, לשלב בין פלטפורמות שונות למודיעין בזמן אמת ולהפעיל את הכח בצורה רלוונטית למטרה שלעיתים היא בעלת זמן חיות קצר מאוד".


צילום: סליה גריון

מעבר לשליטה בפעילות המבצעית של חיל-האוויר, יש ליש"מ משימות נוספות החל מאחזקת המטה המבצעי של חיל-האוויר, דרך הפעלת מרכז החיזוי המשמש את כל מערכות הביטחון בישראל ועד האחריות לכל נושא המבצעים של חיל-האוויר - הפקודות המבצעיות והמברקים לשדה, היערכות ללחימה ושליטה בזמן לחימה במהלכה יושב במרכז השליטה מפקד חיל-האוויר, המפקד על הפעילות המבצעית.

רוח, מדיניות וכוונות
התהליך המבצעי בחיל-האוויר נחלק לשלושה חלקים שונים אך משלימים: מודיעין, תכנון ושליטה. אנשי התכנון, שהם מפקדי המחלקות והענפים בלהק מבצעי-אוויר, מתכננים את המבצע על בסיס המודיעין, כותבים את פקודות המבצע ואחראים על העברתן לגורמים המבצעים כמו טייסות הטיסה, מערך הבקרה ואנשי השליטה הרלוונטיים. צוותי השליטה ובראשם מפקדי התאים, הם המוציאים לפועל את התכנון ואחראים להתמודד עם אירועים מתוכננים או מתפרצים.

אל"ם ג' מציין כי שליטה מיטבית בפעילות המבצעית דורשת חיבור בין המטה לשדה. "כשיש מבצע אנחנו עובדים לרוב עם טייסות רלוונטיות למבצע בחיבור אינטימי מאוד, אך מול תכנית לחימה נרחבת הכוללת הפעלה של כח רב, החיבורים הם פחות אינטימיים ובאים לידי ביטוי בפיתוח יכולות ותרגול מודלים מבצעיים.


צילום: מור צידון

"לוקחים תכנית מסוימת או חלק ממנה ועורכים סוג של ניסוי כלים – איך סוגרים את מעגלי המודיעין ואיך מפעילים את הכח האווירי בקבועי הזמן הרלוונטיים. אז נוצר החיבור בין המטה לשדה בשיח על הפקודה ועל התכניות. מעבר לכך, כשנוצר שינוי בזירה המבצעית, אנחנו מרכזים את כל מפקדי הטייסות ויחידות הבקרה ומעדכנים אותם באופן ישיר בשינוי בהיבטי מודיעין והפעלת הכח. אנחנו עושים זאת על-מנת לצמצם את הפערים בין המטה לשדה למינימום האפשרי - ברוח, במדיניות ובכוונות שלנו".

"ממח"א לטייס בקוקפיט"
מאז ומעולם הייתה משימת השליטה בחיל-האוויר מורכבת ובשנים האחרונות הפכה מורכבת עוד יותר. "כיום הזירה מורכבת מאוד ומשתנה בקצב אדיר, כוללת שחקנים רבים החל ממעצמות שאנחנו נמצאים איתן בקשר אינטנסיבי וכלה במה שקורה בסביבה הקרובה שלנו", מסביר אל"ם ג'. "כל פעילות יכולה להפוך מפעילות מבצעית טקטית לפעילות בעלת משמעות אסטרטגית. לאופן בו תתבצע הפעולה יש השלכה אסטרטגית על מרחב הפעולה של חיל-האוויר בזירה. אנחנו נדרשים לזהות את זה בזמן ולתת הנחיות נכונות לכח בשטח כדי שלא ייווצר תהליך לא רצוי".


צילום: מור צידון

"אנחנו הגורם המקשר בין מח"א לטייס בקוקפיט. אנחנו צריכים לוודא שמדיניות מח"א מיושמת בקוקפיט, גם אם המציאות בזירה מייצרת תרחישים שלאו דווקא התכוננת אליהם. מה שמבדיל בינינו לבין הטייס בקוקפיט הוא שאנחנו יושבים על המודיעין, על תמונות השמיים ועל התקשורת האסטרטגית עם השותפים השונים. לכן אנחנו מתכללים את התמונה ובהתאם מנחים כדי שצוותי-האוויר יפעלו בצורה מתאימה".

המשימה הראשית של יש"מ היא שליטה באירועי הגנה על המרחב האווירי והגנה על הגבולות. "מדובר באירועים קצרים מאוד שמחייבים קבלת החלטות מהירה ברמת מפקד תא השליטה. המדינה קטנה מאוד והאזור מסביבנו סוער, לכן יש אתגר לברור לאילו מטרות נכון להגביר כוננות ולהפעיל כח במידת הצורך כי אין עוד מדינה בעולם ששומרת על המרחב האווירי שלה כמו מדינת ישראל. אירועים נוספים איתם התמודדנו בשנה האחרונה הם אירועי הגנה אקטיבית, בעיקר במרחב עזה, של יירוט רקטות ואיומים אחרים וגם אירועי גבול. מול כל אלה יש לנו תאי שליטה ערוכים ואנשים רלוונטיים הנמצאים במקום הנכון".

אלפא ב"בור"
המידע המגיע מאנשי צוות-האוויר בקוקפיט או ממפקדי תאי ה"בור", הופך את השרשרת ליעילה וברורה. על-מנת לחדד אותה עוד יותר, נכנסה לתוקף בשנת 2017 תורת שליטה מבצעית לחיל, המכילה מגוון עקרונות יסוד המהווים "מצפן" להפעלה המבצעית של חיל-האוויר בחמש השנים הבאות.

כאשר אל"ם ג' נשאל איך שומרים על אחידות השליטה בחיל-האוויר, הוא משיב: "במסגרת תורת השליטה שאישרנו עדכנו צורות שליטה שונות, כך שיכול להיות שאשלוט במבצע מסוים בצורה שונה ממשימה למשימה אבל זה תמיד יהיה בצורת שליטה שעוגנה בתורת השליטה. חלק מתפקידנו הוא לדעת להתאים את צורת השליטה למשימה".


תקיפת מפקדת גדוד חמאס בבית לאהיה

על אף המרחק מהביצוע, מרגישים אנשי יש"מ את האדרנלין בתא השליטה. "האדרנלין בשדה ברור מאוד ולא דורש הסבר. פה האדרנלין הוא אחר - אתה יושב בדיון שגרתי ולפתע יש התרעה, אתה נכנס לתא שליטה ומקבל החלטה על הטלת חימוש או שיגור טיל. אנחנו במתח פעילות גבוה מאוד כי כל האחריות היא עליך כמח"א תורן. כשמסתיימת הפעילות אתה לא נוחת, חוזר לדת"ק ושוטף פנים. אתם מסיים את האירוע ונכנס לדיון נוסף, אבל הלב עדיין דופק בקצב כאילו אתה נמצא במקום אחר".