יומן ארועים

Bookmark and Share
תרגיל ה"סקיי-אנג'לס" הגיע לסיומו פורסם בתאריך 20.11.2018
תגיות: 669 , בינלאומי
שבע מדינות, עשרות משתתפים ומטרה אחת: בשבוע שעבר (ה') הגיע לסיומו תרגיל החילוץ הבינלאומי "סקיי-אנג'לס" שהתקיים בישראל זו הפעם הראשונה והיווה את אחד מתרגילי החילוץ הגדולים בעולם. "אין הרבה מדינות שהרימו את הכפפה וקיימו תרגיל חילוץ שכזה. העובדה שאנחנו עשינו זאת מעידה בעיניי על עוצמה גדולה"
כרמל שטרן

בשבוע שעבר (ה') הגיע לקיצו תרגיל החילוץ הבינלאומי הראשון בישראל, "Sky Angels" (מלאכי השמים) 2018. התרגיל החל עם נחיתתם של עשרות נציגים משש מדינות זרות, בהן ארה"ב, איטליה, קרואטיה, הולנד, קנדה וצ'כיה, והובילה אותו יחידה 669 (יחידת החילוץ הקרבי) האמונה על כל תחום החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס. "מטרת התרגיל היא לשפר את הידע המבצעי של היחידה תוך למידה ממקורות אחרים ומהניסיון שלהם. היחידה שלנו היא זו האחראית על עולם החילוץ הקרבי והמוסק במדינת ישראל, וחשוב לנו ללמוד מיחידות מקבילות וכך לשפר את הטכניקות והתרגולות שלנו", פתח סא"ל א', מפקד היחידה.


צילום: נעם נחום

התרגיל, שארך שבועיים, כלל שבוע אימון יסודות פרט והצגה הדדית, ולאחריו שבוע אימון תרגולות ואימון משימתי. "הנושאים המרכזיים אותם העברנו בתרגיל הם כאלה שיחידה 669 מביאה בהם ערך מוסף כמו חילוץ קרבי בלחימה, חילוץ משטח אורבני, חילוץ רכוב, עבודה עם מסוקים, טיפול באמצעות רפואה מבצעית מתקדמת וניהול אירועי רב נפגעים מורכבים", פירט מפקד היחידה. דוגמה לאירוע רב נפגעים איתו התמודדה היחידה אירע לפני מספר שבועות, כאשר נקראו לוחמיה ואנשי טייסות המסוקים של החיל לסייע לכוחות הירדניים בחילוץ נפגעים באירוע התהפכות אוטובוס בשיטפונות.


צילום: נעם נחום | עיצוב גרפי: רון תמיר

"בכל משימות החילוץ והפינוי - בשגרה, בביטחון השוטף (בט"ש) או בלחימה נמצאת יחידה 669. זו חוליית הלוחמים שנמצאת בקצה, מחלצת ומצילה חיים. מפגש שכזה עם מדינות זרות אפשר לנו למידה משמעותית מפני שליחידה 669 אין יחידות מקבילות ולכן הלמידה בארץ היא מוגבלת", שיתף ראש להק השתתפות ומסוקים, תא"ל ניר נין-נון. "התרגיל היווה הזדמנות לראות תורות לחימה שונות משלנו, להכיר אמצעי לחימה חדשים ולשפר את היכולות שלנו מהלמידה ההדדית".


צילום: נעם נחום

ליחידה 669 ידע מבצעי נרחב הממצב אותה כאחת מיחידות החילוץ הקרבי המנוסות והמתקדמות בעולם. "במהלך התרגיל הרחבנו גם בנושאי החיט"ן (חילוץ טייס נוטש), ההישרדות וההיטמעות. אלו נושאים שבהם יחידה 669 היא מוקד ידע חילי", הוסיף סא"ל א'.

אחד מאימוני החילוץ הגדולים בעולם
הרעיון לתרגיל, שהוא הראשון מסוגו בארץ ואחד מאימוני החילוץ הגדולים בעולם, נטוע בצורך לקיים תהליכי למידה בעולם החילוץ עם צבאות זרים. התרגיל מבוסס על מודל ה"בלו-פלאג", התרגיל האווירי הבינלאומי שמקיים חיל-האוויר מדי שנתיים, ובכוונת החיל לקיים אותו אחת לכמה שנים.

נוסף על הלמידה ממקורות זרים, היו יתרונות נוספים לקיום התרגול. "אני רואה את ה'סקיי-אנג'לס' כאירוע משמעותי מאוד עבור היחידה בהיבט תהליכי הלמידה, אך הערך המוסף המרכזי הוא עצם קיום תרגיל חילוץ בינלאומי של הרבה מאוד מדינות וההזדמנות להציג את התרבות המקצועית של החיל, את היתרונות הטמונים בו ואת איכות כוח-האדם שלו", הודה סא"ל א'. "זו תחושת גאווה גדולה שמדינת ישראל מארחת כמות כזו של מדינות. אין הרבה מדינות שהרימו את הכפפה וקיימו תרגיל חילוץ שכזה. העובדה שאנחנו עשינו זאת מעידה בעיניי על העוצמה הגדולה של חיל-האוויר ויחידה 669 בתוכו".


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר

כמו כן, קשרי העבודה והיחסים הבין-אישיים גם הם מהווים מרכיב קריטי בהפעלת כוח בעתיד. רק לפני שבועיים שעבר נוצר אירוע בו היה על אנשי היחידה לשתף פעולה עם צבא זר והאימונים המשותפים יהפכו את אירועים אלו בעתיד ליעילים יותר וטובים משמעותית. "היה חשוב לי שהיחידה תלמד איך הצבאות הזרים פועלים - בתרגולות, באמל"ח, בתפיסות, בתרבות ובעולם האימונים וההדרכה, ובכל אלו חשוב לייצר את השיח המשותף. לצד זה, אחת המטרות של האימון הייתה לייצר תשתית של קשרים טובים על מנת שנוכל להתייעץ עם מקבילותינו בעולם בדילמות מבצעיות לכשיגיעו".

שמים דגש על עולם התחקור המבצעי
אחת מנקודות החוזק של חיל-האוויר הייתה מאז ומעולם תרבות התחקור שלו. תרבות זו לא פסחה על יחידה 669 ובימים אלה היא מבצעת שינויים ושיפורים משמעותיים על מנת לשדרג את עולם התחקור. בין הכלים בהם משתמשת היחידה ניתן למצוא מצלמות "גו-פרו" אותן חובשים הלוחמים בכל גיחה, הקלטת תדר הקשר במהלך פעילות מבצעית ושימוש במערכות התחקור של המסוקים. עולם זה מהווה מוקד עניין רב למדינות המשתתפות וניתן לו דגש רב במהלך התרגיל.


צילום: נעם נחום

"תרגיל בהיקף שכזה מאפשר לנו לקדם תהליכים פנים-מערכיים. אחד הנושאים המרכזיים שנתנו להם דגש במהלך התרגיל היה נושא התחקור, הלוא הוא הלחם והחמאה של חיל-האוויר", העלה תא"ל ניר נין-נון. "התחקור של אופרציה כה רחבה, של מתאר מורכב ורב-משתתפים, הוא נושא מאתגר מפני שלקחנו את השלם ותחקרנו כולנו יחד - טייסים, לוחמים ומכונאים מוטסים. היה לנו חשוב לשמור על רף התחקור שלנו על אף כמות המשתתפים הגדולה ולהתיך כלל התובנות שעולות לכדי תמונה מקצועית אחת. זו הפעם הראשונה בה ישבנו כל השותפים למשימת החיפוש וההצלה לתחקיר מאוחד וזה קידם את המערך בצורה משמעותית".


צילום: נעם נחום | עיצוב גרפי: רון תמיר

"נוסף על עולם התחקור, מעניין את האורחות שלנו השילוב שקיים אצלנו בו יחידה מבצעית לוחמת מפעילה גם בית-ספר לחילוץ קרבי מוסק. אנו נציג להם הן את היתרונות והן את החסרונות הטמונים בשיטה זו", הוסיף סא"ל א'.

המטרה - לייצר את התרגיל האיכותי ביותר
בתרגיל הבינלאומי השתתפו לצד יחידה 669 גם טייסות מסוקי הסער - טייסות ה"יסעור" (CH-53) מבסיס תל-נוף וטייסות ה"ינשוף" (בלאק-הוק) מבסיס פלמחים, טייסת 190 ("מגע הקסם") המפעילה מסוקי-קרב מסוג "פתן" (אפאצ'י) וטייסת 210 ("הנשר הלבן") המפעילה את כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) ה"איתן" (הרון TP).


צילום: נעם נחום

בסיום ה"סקיי-אנג'לס" נערך תרגיל מסכם אשר כלל התמודדות עם אירוע רב נפגעים. "זהו אימון איכותי עבור כלל המדינות המשתתפות וגם עבורנו כיחידה. לרוב בתרגילים שלנו צריך למצוא את האיזון בין אימון איכותי לנו ולשאר צוותי המסוקים המשתתפים, ולכן הזמן על הקרקע הוא לרוב קצר", שיתף מפקד היחידה. "האימון הזה מתמקד בעולם החילוץ באופן מוחלט. כולם נרתמים על מנת לייצר את תרגול החילוץ האיכותי ביותר".


צילום: נעם נחום

רס"ן איוון דלאג'יק, טייס מסוקים בחיל-האוויר הקרואטי המשמש כראש מחלקת היערכות וכוננות, הגיע לתרגיל בתור משקיף. "באתי להכיר את דרכי הפעולה של חיל-האוויר הישראלי שדומה במובנים רבים לחיל-האוויר שלנו. היה מעניין לראות את הלוחמים הישראליים שלמרות גילם הצעיר הם מקצועיים, רגועים ומכירים את העבודה. בנוסף, פגשנו גיאולוגים שלימדו אותנו על תוואי השטח המדברי, מפגש שלא ציפיתי לו אבל עניין וסקרן אותי".

תרומה מכרעת
"כשירות מרכזית הקיימת ביחידה 669 ומעניינת את היחידות המקבילות היא יכולת החילוץ הרכוב מאזור מאוים, צמצום משך הזמן עד הגעת המסוק והחבירה אליו. בשאר היחידות ישנה הפרדה מוחלטת בין הכוח הקרקעי לכוח האווירי המוסק", הסביר סא"ל א'. "גם הנושא המנטלי היווה מוקד עניין בעבור המשתתפים הזרים בשל הניסיון המבצעי הנרחב שצברה יחידה 669, הן בעולם האזרחי והן בעולם הקרבי".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"תפקידו של לוחם חילוץ מבוסס כולו על טכניקות מתחדשות ואתה תמיד רוצה להיות מהיר יותר וטוב יותר. לכן, ללמוד אפילו דבר אחד מיחידה מנוסה כמו 669 הופך את כל הנסיעה הזאת לשווה", שיתף סא"ל אנתוני אלכסנדר, קצין חילוץ מיחידה 943 של חיל-האוויר האמריקאי. "כלוחם חילוץ אתה צריך להכיר תחומים רבים - צלילה, טיפוס הרים, סוגי מצנחים, עבודה בג'ונגלים ועוד. יש המון דברים ללמוד והתוכן משתנה כל הזמן. יש מגוון דרכים לבצע כל דבר ולימוד טכניקות חדשות הופך אותנו לטובים יותר".


צילום: נעם נחום

לצד הידע המעשי שצברו אנשי החיל מהמשתתפים הזרים שהוזמנו לתרגיל, סא"ל א' גרס כי אין חובה שכלל יחידות החילוץ יפעלו באותו אופן וכי עצם ההשתתפות בתרגיל מייצרת תרומה גדולה לאין שיעור. "רק העובדה שאני מסתכל איך לוחם חילוץ זר עושה את הדברים אחרת גורמת לי לשאול האם הדרך בה אני פועל היא הנכונה ביותר. ליחידה 669 אין מקבילה בארץ ולא קיימת יחידה נוספת בה מקצוע החילוץ נמצא במוקד. לכן היחידים שמהם אנחנו יכולים ללמוד הם לוחמים מיחידות חילוץ זרות", הוא הסביר. "אלמנט ייחודי שקיים במדינות האורחות הוא שהן חלק מברית נאט"ו ומורגלות לעבוד יחד ולייצר שיתוף פעולה בין מספר כוחות. זו כשירות חשובה שמעניינת אותנו".


צילום: נעם נחום

"משימת החילוץ הייתה רלוונטית לפני שני עשורים והיא רלוונטית מתמיד כיום - בשגרה, בלחימה, באירועים מצערים כמו האסון בנחל צפית או בסיוע שהענקנו לחיפוש אחר הנעדרים בשיטפונות בירדן", סיכם ראש להק השתתפות ומסוקים. "שיתוף הפעולה הבינלאומי הוא משמעותי ומביא תועלת מבצעית קריטית".