טייסות החיל

היחידה לשיתוף פעולה

היחידה לשיתוף פעולה הוקמה על בסיס שתי יחידות שהוקמו בשנת 1975, כחלק מלקחי מלחמה יום- כיפור: יחידת תלס"ם- תובלת סער למסוקים; ויחידת המשל"קים.

במלחמת "שלום הגליל" הורגשה נחיצותו הפיסית והקבועה של נציג חיל- האוויר במטות הפיקוד, הגייס והאוגדה. לפיכך הוחלט לייסד יחידה אחת לשיתוף פעולה בין חיל- האוויר לכוחות היבשה, כדי לתת מענה לדרישה לנוכחות קבועה של נציגים בכירים מזרוע האוויר במטות הפיקוד של כוחות השדה ולתקן הליקויים שנגרמו מקיומן הנפרד של יחידת המשל"קים ותסל"ם. היחידה נוסדה ב-1 באפריל 1984 וזכתה לשם "היחידה לשת"פ 5620".

המפקד הראשון של היחידה, תא"ל (מיל') נחמיה דגן, נקרא להקים את היחידה בבסיס לוד, כך שתהווה יחידת שדה משימתית בחיל-האוויר לשיתוף פעולה בין החיל לבין כוחות היבשה.

היחידה קבעה לעצמה כיעד ליצור המשכיות להשתתפותו של חיל-האוויר בנהלי הקרב ונוכחות אווירית בכל השלבים, החל משלב הערכת המצב ועד לביצוע בפועל של מהלכי הלחימה. את יעדה זה, לחזק את שיתוף הפעולה בין החיל וכוחות הקרקע, מיישמת היחידה באמצעות קציני סיוע וקציני תיאום אווירי המסייעים לחטיבות הקרקעיות בחיזוק ושיפור שיתוף הפעולה.

היחידה מהווה מפקדה לצורך קיום כוננות וכשירות ברגיעה ובחירום ובנויה על בסיס גרעין סדיר מצומצם ומערך מילואים רחב היקף, זאת לאחר שנים של מאבקים על תקני כח אדם. בזמן רגיעה, פועלת היחידה במסגרת מפקדה הכוללת כח אדם סדיר ובה ארבעה צוותי תכנון: צפון, מרכז, דרום וצוות משימה, כל אחד מהם בפיקוד סגן אלוף. לצד הצוותים מורכבת היחידה גם מגפים: הדרכה, היערכות, מבצעים, מודיעין, שליטה ומנהלה.
בזמן חירום פועלת היחידה על בסיס אנשי מילואים המתפרסים ביחידות החי"ר השונות ויוצרים שפה משותפת עם חיל-האוויר.

בתחילת מבצע "דין וחשבון" בשנת 1993, פתחה היחידה את מוצב השליטה הקדמי בצפון. מבצע זה היה הזדמנות ראשונה ליחידה לפעול בצורה מבצעית נרחבת. במהלך המבצע סייעה היחידה באספקת ציוד, פינוי פצועים וסיוע באש לכוחות היבשה. גם במבצע "ענבי זעם" בשנת 1996, פעלו אנשי היחידה בחזית.

במבצע "חומת מגן" בשנת 2002 סייע חיל-האוויר, דרך היחידה לשיתוף פעולה, לכוחות היבשה בלחימה במחנות הפליטים, במבצע זה עלה הרעיון להציב קצין תיאום אווירי בכל אוגדה.

במלחמת לבנון השנייה ביצע מרכז השליטה הקדמי הצפוני למעלה מ-100 משימות פינוי וחילוץ, מחציתן באור יום, בשטח אויב, תחת אש. הפעילות הנרחבת של היחידה במהלך המלחמה הובילה להפקת לקחים נרחבת ולקחים אלה נמצאים בתהליכי יישום גם היום.

במבצע "עופרת יצוקה" הייתה היחידה מעורבת בתהליכי התכנון האופרטיבי מול הפיקוד והאוגדה, דאגה לכח אדם בהיקף נרחב וארגנה מראש חומר עזר. במשך 22 ימי המבצע פעלו כל גורמי היחידה, כאשר בשיא פעלו יותר מעשרה מכלולי אוויר. שיתוף הפעולה הראוי לציון במבצע זה הוא תוצר של אימונים שוטפים בהם לוקחת חלק היחידה.

 

סמל היחידה לשיתוף פעולה
סמל היחידה לשיתוף פעולה