בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 236 31/08/17
מפקד חיל-האוויר, האלוף עמיקם נורקין
טייסים גרמנים ביסעור
אמהות בחיל-האוויר

כתבות

זמן נורקין

כילד מעמק יזרעאל היה האלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל–האוויר, מביט אל המטוסים שהמריאו מבסיס רמת דוד וידע שיום אחד הוא ישב בקוקפיט של מטוס. אחרי 30 שנה בחיל–האוויר ועוד שנתיים באג"ת, הוא נכנס החודש לתפקיד מפקד החיל

זהר בונה | צילום: רובי קסטרו

סקירה מהירה של קורות חייו של אלוף עמיקם נורקין מאז גיוסו לצה"ל תגלה מגמה ברורה מאוד הניכרת בעברו של מפקד חיל-האוויר החדש. לא פעם טענו כי הוא אותר לתפקיד מפקד החיל עוד מתקופתו כפרח טיס ואכן ניתן לשים לב כי בכל דרגה ובכל תפקיד דרשו ממנו "קצת מעבר".

הוא בן 51, נשוי לאביבה ולהם שלוש בנות ושורשיו נטועים עמוק באדמת העמק כנכד למייסדי נהלל וראשוני אגודת "השומר". אחרי ילדות צמודת גדר לבסיס רמת דוד במושב בית שערים, כשהוא רגיל כבר לצלילי המראות מטוסים, הוא סיים בגיל 21 את קורס-הטיס במגמת קרב ובהצטיינות. לאחר מכן שובץ לטייסת "אבירי הזנב הכפול" ובכך הפך לטייס F-15 הצעיר ביותר בעולם.

לאחר מספר תפקידים מבצעיים מונה למפקד טייסת "אבירי הזנב הכפול" ולאחר מכן פיקד על צוות ההקמה של טייסת "הנגב" לקראת הגעת מטוסי "סופה" (F-16I) ופתיחתה כטייסת "סופה" הראשונה, מטוס הקרב המתקדם ביותר של החיל דאז. "התחושה היא שהרבה מאוד אחריות מונחת לי על הכתפיים", סיפר לבטאון חיל-האוויר בפברואר 2004, "הרבה שנים חיכיתי לרגע הזה, אני חושב שהצלחנו להקים טייסת שיכולה לשמש דוגמה לטייסות וליחידות אחרות בחיל-האוויר".

במהלך מלחמת לבנון השנייה הוא היה ראש מחלקת מבצעים והוביל את התכנון והשליטה בכוח האווירי. בהובלתו נכתבה פקודת מבצע "משקל סגולי", מבצע פתיחת המלחמה של חיל-האוויר במהלכו הושמד רוב מערך הפאג'רים של החזבאללה בתוך כחצי שעה. לאחר מכן פיקד על בסיס תל-נוף, על להק אוויר ואז קודם לתפקיד ראש מטה חיל-האוויר.

ביולי 2015 הועלה לדרגת אלוף והחל לכהן כראש אג"ת (אגף התכנון) במטכ"ל. "בשנתיים האחרונות אג"ת מעוצב בדמותו", סיפר אל"ם אייל, רמ"ח תכנון באג"ת. "הוא מביא איתו דייקנות, ירידה לפרטים ומקצוענות בלתי מתפשרת וזאת לצד דרישה עצמית, השקעה באנשים, ומחוברות טוטאלית לתפקיד. כל אלה לא מאפשרים לך להשאר מאחור, אין לך ברירה אלא לעלות לעגלה ביחד איתו ולהתקדם קדימה".

כראש אגף התכנון היה האלוף נורקין אמון על גיבוש וביצוע תר"ש (תוכנית רב שנתית) "גדעון" במהלכה קמו זרוע הסייבר וחטיבת הקומנדו, קוצר משך השירות לגברים והתבצעו שינויים עמוקים ונרחבים בצה"ל. "התקופה מאתגרת אל מול התר"ש, אך האלוף נורקין מנצח על תהליכים אלה בנחישות ונחרצות, עם רמת בקיאות גבוהה מאוד, למידה מהירה ויכולת הסקת מסקנות".

"מי שלא מכיר אותו, חושב שהוא אדם רציני", אומר עליו תא"ל (מיל') שמעיה אביאלי, לשעבר מפקד בסיס פלמחים וחבר קרוב של האלוף נורקין. "הוא יודע לשלב בין רצינות ומקצוענות לבין רעות והומור בצורה הרמונית מאוד. "יש על מי לסמוך", עונה תא"ל (מיל') אביאלי כאשר הוא נשאל על תחושותיו בעקבות בחירתו של האלוף נורקין לתפקיד מפקד חיל-האוויר. "הוא מסתכל על המציאות בצורה נכונה ויודע לקבל החלטות גם אם הן לא הקלות או הפשוטות ביותר וגם אם לא מסכימים מיד, יודעים שאפשר לסמוך עליו. הבנתי שהוא גם טייס מצוין". הוא אומר בחיוך.

בטקס החלפת הפיקוד אמר רב אלוף גדי אייזנקוט, הרמטכ"ל: "עמיקם, מאחוריך שירות משמעותי בליבת העשייה המבצעית של הזרוע. אני משוכנע כי יכולותיך כמפקד מצטיין יעמדו לצידך בשעה שתישא באחריות הגדולה בפיקוד על הזרוע העוצמתית של צה"ל ומדינת ישראל".

האלוף נורקין אמר: "חיל-האוויר של השנים הקרובות הוא חיל שיקלוט טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת ויחזק את מעמדה של ישראל באיזור ובעולם. ומעל הכל ולפני הכל חיל-האוויר של השנים הקרובות יטפח את אנשיו, יעמיק את תחושת השייכות והשליחות, את יכולת ההשפעה ותחושת הסיפוק והעשייה, כי האנשים בחיל-האוויר הם, הם מקור העוצמה האמיתית. אני מקבל את הפיקוד על החיל מתוך בטחון באנשיו וביכולותיו ובהתרגשות אישית רבה".

חיל-האוויר הוא זרוע מרכזית ומכריעה בתפיסת הבטחון של מדינת ישראל, עכשיו תורו של האלוף נורקין להוביל.

רוצה לקרוא עוד? לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ/י כאן!

עוד באותו מדור

זה השותף שלי

בתרגיל "ג'וניפר פלקון" שנערך בבסיס עובדה טסו צוותי–אוויר ישראלים ואמריקאים. זה לצד זה, תרגלו מתארים מבצעיים והתמודדות עם איומים אוויריים וקרקעיים משותפים. כשבאופק כבר נראה תרגיל "בלו–פלאג" הגדול, עבדו כולם על חיזוק הקשר המבצעי בין חילות–האוויר של ישראל וארה"ב

ינשופי קומנדו בקפריסין

בחודש יוני האחרון נערכה פריסה ראשונה מסוגה של מערך מסוקי הסער לקפריסין בשילוב חטיבת הקומנדו של צה"ל. להבדיל מאלפי הישראלים הפוקדים את האי לאחרונה, אתם יכולים להיות בטוחים שמה שהם עשו שם היה רחוק מאוד מחופשת "בטן גב"