בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 228 01/05/16
גליון חגיגי ליום העצמאות תשע"ו

אימון ביוון
הצוות האווירובטי
יום העצמאות תשע"ו

לגליון זה מצורף דגם להרכבה של מטוס ה-F-35

כתבות

מחפשי המטרות

תהליך בניית בנק המטרות לתקיפה בחיל–האוויר מבוסס על איסוף מודיעין נרחב והפעלת יכולות טכנולוגיות מתקדמות. חיל–האוויר מפעיל פלטפורמות איסוף מודיעין ובאמצעותן בונה בנק מטרות לשימוש בשגרה וחירום. מה הופך בית או מחסן למטרה? כיצד מתמודדים עם מטרות המוסוות בין בתים בלב שכונות מגורים? ואיך מוצאים מטרה?

ורד תללה | צילום: ארכיון הבטאון

בעת לחימה נדרש חיל־האוויר לתקוף ולהשמיד מטרות אסטרטגיות כמו יעדי פיקוד ושליטה ומערכי טילים ורקטות. כל הפעולות הללו נסמכות כמעט במלואן על בסיס היכולות המודיעיניות לייצר מטרות. תהליך בניית בנק מטרות לתקיפה בחיל־האוויר מבוסס על איסוף מודיעין נרחב והפעלת יכולות טכנולוגיות מהמתקדמות ביותר.

מודיעין ביום ובליל
שעת לילה. כטב"ם (כלי־טיס בלתי מאויש) מרחף באזור רצועת עזה. סורק אתרים, מבנים ושדות כדי לאתר חוליות מחבלים ומצבורי אמצעי לחימה שיהפכו למטרה בבנק המטרות, מטרה שתושמד בעת עימות.
אנשי המודיעין בחיל־האוויר אחראים על קבלת מידע מודיעיני ונתוחו, הפעלה והכוונה של מגוון אמצעי איסוף ומקורות מודיעין וכן על העברת המידע לגורמי תכנון פעילות מבצעית.

"עיקר המשימות המבצעיות בשגרה הן באיסוף מודיעין אווירי", מספר סא"ל אלון, ראש ענף איסוף אווירי בחיל המפעיל את פלטפורמות הטיסה לאיסוף. בנק המטרות הולך וגדל מדי יום, ככל שנאסף מודיעין. "על כל מטרה שנאספת יושבים מיטב המוחות של קהילת המודיעין. הם אחראים לחקור ולהעביר אותה תהליך ארוך, בסופו היא נכנסת לבנק המטרות. אך גם לאחר מכן צריך להמשיך ולשמור מגע עם המטרות ולראות אם הן רלוונטיות".

דקות, ימים, שבועות ואף שנים לפני שגיחת התקיפה יוצאת לדרך, נדרש לבחון היטב את יעדי התקיפה. בניית מטרות היא תהליך ארוך ומסובך עליו עובדים ומפקחים מאות אנשים בצה"ל ומחוצה לו, כאשר מי שמספק את המידע המודיעיני המשמעותי בשגרה ובעת חירום הוא חיל־האוויר.

"אנחנו בונים בענף תכנית שבועית לטייסות המודיעין", מסביר סא"ל אלון. "התכנית השבועית נותנת מענה לצי"ח (ציון ידיעות חיוניות) של מטרת מודיעין בה מתמקדים כשמדובר במטרה שאנשי קהילת המודיעין בחיל מעוניינים לקבל מידע אודותיה. לאחר שהטייסות יוצאות לגיחת איסוף התוצרים לחוקרים שמפענחים אותם, כשחלקם הגדול הופך להיות מטרות לתקיפה".

הטייסות המספקות מידע מודיעיני הן טייסות הקרב, הכטב"ם ומערך החוזי שמטוסיו נושאים סוגים שונים של מצלמות עתירות טכנולוגיה המסוגלות לצלם למרחקים ארוכים בכל זמן ובכל מזג־אוויר.

כלום לא נסתר
עם השנים, גדלים האתגרים מולם ניצבים אנשי המודיעין. העתקת משקל הכובד של פעילות האויב אל לב אוכלוסייה אזרחית, בעיקר בשל כוחו של חיל־האוויר, מציב שינוי טקטי ואסטרטגי ומשפיע על אופן איסוף המודיעין והפעלת הכוח. אתגר זה בא לידי ביטוי בכל המבצעים בשנים האחרונות ברצועת עזה.

איך מתמודדים עם האתגרים? "יש אמצעים טכנולוגיים המאפשרים לאסוף בכל תנאי מזג־אוויר ובכל תנאי תאורה", מפרט סא"ל אלון. "אנחנו אוספים מודיעין בכל מיני ספקטרומים, כך שהשאיפה היא להצליח לראות את האויב גם כשהוא מסתתר. אנחנו בענף מנסים כל הזמן לקלוט עוד יכולות מגוונות ומתחדשים באמצעי לחימה שיתנו מענה לשדה הקרב המשתנה. במקביל אנחנו מנסים תמיד לצפות מה הצעד הבא שהאויב ינקוט ומחפשים את המענה הראוי, כך שנעשה הכול על־מנת למצוא את האויב".

רצועת עזה רוויה בבניינים גבוהים וצפופים ולכן כל יעד לתקיפה עובר תהליך ערכי הבוחן, בין היתר, האם עלולים להיפגע חפים מפשע. "במסגרת התהליך העמוק עד לתקיפת מטרה, אנו בוחנים, לצד נקודת הציון לתקיפה, גם את הנזק הסביבתי שהתקיפה עלולה לגרום", מוסיף סא"ל אלון. "ובהתאם בוחרים את החימוש המתאים".

בלי למצמץ
מטוס "צופית" (ביצ'קראפט קינג־אייר B-200) של טייסת "הראשונה" מפטרל על קו הגבול הצפוני ואוסף מידע רב על שטחים הנמצאים הרחק מעבר לגבול. בתוך המטוס ומאחורי המסכים המשדרים ממצלמת האיסוף המותקנת על גחונו, נמצאים שני סיירי אוויר שעיניהם על המסך עד לנחיתה חזרה בבסיס. בעזרת מערכת הצילום במטוס יש לסיירים יכולת תצפית לטווח של עשרות קילומטרים וכך הם ועמיתיהם בטייסות הכטב"ם שותפים עיקריים בבניית בנק המטרות.

"אנחנו לא מביאים מודיעין מאפס. לפני המראה לגיחת איסוף אנחנו מקבלים אינדיקציה היכן לחפש", מספר סגן צ', סייר אוויר מטייסת "הראשונה". "עלינו להיות ערניים". על־ידי מערכת החוזי המתעדת בזמן אמת את המתרחש בשטח, יש לסיירים יכולת להבחין בין אתרים תמימים למטרות אויב. "בזכות קורס הפענוח שעברנו יש לנו יכולת לזהות עצמים בשטח. למשל, כאשר נראה עצם מוארך וצר נחשוד שזה משגר או רקטה, לעומת אדם אחר שלא יבין על מה הוא מסתכל".

להביא מודיעין
האתגר הופך קשה בלב מרכזי אוכלוסין. תארו לכם שעליכם לחפש מכונית בתל־אביב. "אין מישהו שמדליק נורה אדומה מעל הרכב הזה", מסביר סגן צליל. "פיתחנו שיטות רבות ותפיסות הפעלה מתקדמות כדי לתת מענה. העיבוד המודיעיני שאנחנו מבצעים בזמן אמת הוא לב העניין: לדעת למצוא מטרה דרך תצלום של עיר או של כפר בתוך הרעש הסביבתי העצום".

בעת לחימה, כאשר מטוסי הקרב נדרשים לתקוף מאות מטרות ביום, מאתרים סיירי האוויר מוקדי פעילות טרור בזמן אמת והמידע מתורגם מיידית לתקיפות מדויקות. לאורך השנים פותחו בחיל תורות לחימה מתקדמות ואמצעי איסוף מודיעיניים המסייעים בסגירת מעגלי תקיפה תוך פרק זמן קצר.

סגן צ' מספר על טיסה זכורה שעזרה לו להבין את חשיבות עבודתו. "זו הייתה גיחת איסוף שגרתית, היינו באוויר למעלה מארבע שעות", הוא משחזר. "מסתכלים שעות על אותה מטרה ולכאורה זה נשמע כמו שעמום אחד גדול. אחרי חודש, הבית הזה הופלל כמטרת טרור לתקיפה. ליוויתי את כוח האש לתקיפת המטרה ואז התחדדה אצלי ההבנה שהטיסות הרבות שאנו מבצעים לאיסוף מודיעין משמעותיות להכרעה בשדה הקרב".

היכון, הכן, תקוף
בסוף התהליך מגיעה תקיפה. טרם היציאה לגיחה נשלחת תמונת מצב עדכנית של היעד והטייסים בוחנים ולומדים אותו ולאחר מכן נבחר החימוש המתאים הנשען, לא פעם, על המידע המודיעיני. "מגיע אלינו מודיעין מעובד לתקיפה", מתאר סא"ל גלעד, מפקד טייסת "העקרב", המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C/D). "איפה נמצאת המטרה? ממה היא מורכבת? ונתונים מדויקים נוספים עליה. לדוגמא כאשר אנחנו נדרשים לתקוף מפקדה שהופללה, אנחנו מעבדים תמונה עדכנית שלה, נ"צ מדויקת, מאיזה חומר היא בנויה, מספר הקומות ואיזו קומה נדרש להשמיד".

הטייס רואה מלמעלה בתים רבים וצפופים שנראים זהים, מתוכם צריך לדעת מה היעד והביצוע מחייב אותו למיומנות ודיוק מרביים, כמו גם הסתמכות על המודיעין שניתן לו, משום שהשלכות תקיפה שגויה הן קשות. "הלחימה במרחב אורבני מוכרת לנו כבר שנים", מספר סא"ל גלעד ונזכר במבצע "צוק איתן" במהלכו תקפה הטייסת יעדים רבים. הנושא נמצא בליבת העיסוק של הטייסת. אנחנו באוויר לא יכולים לראות שארגון טרור שם את המפקדה או מחסן הטילים סמוך לבית תמים ואנחנו סומכים על המודיעין. אי אפשר להילחם ללא מודיעין. כדי להצליח במשימה יש שרשרת קריטית שהמודיעין הוא חלק ממנה".

תפקידם של מטוסי "צופית" וכטב"ם אינו מסתיים באיסוף. הם נמצאים עם כוח האש התוקף גם בזמן אמת ועוזרים לו בהכוונה ליעד, הכוללת ניקוי המטרה והפללתה וכשמתפזרים ענני האבק, הם עדיין שם, בודקים ובוחנים ומבצעים הערכת נזק.

השילוב בין עליונות אווירית לעליונות מודיעינית הוא זה שיבטיח את הנצחון במערכה הבאה. הקביעה הזו מבוססת על לא מעט נסיון מבצעי שהוכיח כי למודיעין איכותי תרומה מובהקת להכרעה במלחמות ובמבצעים.
מבצע "משקל סגולי" שפתח את מלחמת לבנון השנייה הדגים שילוב של יכולת מבצעית גבוהה שנשענה על הישג מודיעיני איכותי יוצא דופן: בתוך כחצי שעה השמיד חיל־האוויר למעלה מ־40 משגרי רקטות וביניהן כל משגרי טילי "זלזאל" של החזבאללה, מה שהביא להורדה משמעותית ביכולתו של הארגון הלבנוני לפגוע בעורף הישראלי. איסוף המידע לקראת המבצע נשען על שנים רבות של עבודה מודיעינית של אנשי קהילות המודיעין האזרחיות והצבאיות בגזרת לבנון תוך בניית בנק המטרות למבצע שתוצאותיו נלמדות עד היום.

בנק המטרות של חיל־האוויר מתעדכן מדי יום במטרות חדשות ורלוונטיות שעוזרות לתכנן את צורת התקיפה המיטבית. "אין מועד תחילה ומועד סיום ברורים לאיסוף מודיעין, זה תהליך מתמשך", מסכם סא"ל אלון. "יש פה משחק בינינו לבין האויב. הוא מנסה לעשות פעולות אשר יקשו על היכולת שלנו לאסוף עליו מידע. לפעמים הוא מצליח ולפעמים לא ואנחנו תמיד נדאג שלא".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מעלים הילוך

צוות ההקמה של טייסת "אדיר" (F–35I) טס לארה"ב על–מנת להתאמן בסימולאטור המטוס וכדי לצבור ידע מקדים לקראת נחיתת המטוסים בישראל. אנשי הצוות מספרים על היכולות החדשות, על האתגר בבניית יש מאין וגם על הציפייה למטוס החמקן

צייר לי שושנה

הם טסים על הגבול שבין הדיוק לידיעה שחייהם בידי חבריהם למבנה ובין הסכנה לרצון להפגין ביצוע מושלם. הם מקפידים על כל תנועה ותנועה כאשר הם ממריאים אל–על בסרבל לבן ומשרטטים ציורים בשמיים. לרגל יום העצמאות נפגשנו עם שלושה טייסים שסיפרו על שלושה מטוסים ועל חוויה אחת: הצוות האווירובטי. יום העצמאות תשע"ו