יומן ארועים

Bookmark and Share
מאחורי כל יירוט: הכירו את מפקדי הסוללות פורסם בתאריך 06.02.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית
ארבע מערכות נשק, ארבעה מפקדי סוללות: שוחחנו עם מפקדי סוללות מכל אחת ממערכות הנשק שמפעיל מערך ההגנה אווירית על תפקידם בשעת חירום, על רגעי ההווי שבין יירוט ליירוט ועל האחריות העצומה שנדרשת ממי שאחראים על הגנת שמי המדינה
נועה רוקני

בשבועות האחרונים נפגשו כל מפקדי הסוללות של מערך ההגנה האווירית עם תא"ל רן כוכב, מפקד המערך, לשיח אינטימי בו שיתפו בחוויותיהם מהתפקיד המאתגר והעשייה המשמעותית. עוד נפגשו מפקדי הסוללות עם כמה ממפקדי המערך בעבר וסיפרו להם כיצד השתנה אופי התפקיד בחלוף השנים. עם סיום המפגשים המרגשים, אתר חיל-האוויר חושף בפניכם את סיפוריהם של ארבעה מפקדי סוללות מכל אחת ממערכות הנשק של מערך ההגנה אווירית.

במעבר חד
"אני בן יחיד לאם חד הורית. כשהתגייסתי עשיתי לאמא שלי חיים קשים. בזמנו הייתי צריך לקבל את אישורה על מנת לשרת כלוחם במערך", מספר רס"ן תום סקוט, מפקד סוללת "כיפת ברזל". הסוללה עליה מפקד רס"ן סקוט הוקפצה למרחב אשכול לפני כשישה חודשים, בעת סבב הלחימה ברצועת עזה. "לבשנו שכפ"ץ וקסדה ופרסנו אתרי משגר תחת אש, בזמן שהיו נפילות סביבנו. באותם רגעים אתה מבין את חשיבות המשימה שאתה מבצע".


רס"ן תום סקוט, מפקד סוללת "כיפת ברזל" | צילום: סליה גריון

לא רק סוללות "כיפת ברזל" עברו בשנה האחרונה למצב כוננות גבוה. "בזמן סבבי הסלמה אנו נכנסים למצב שגרת לחימה", מסבירה רס"ן שלומית רודניצקי, מפקדת סוללת "קלע דוד". "צריך לעשות שינוי תפיסתי, לעבור מאפס למאה, ממצב בו הכל פסטורלי למצב בו אנו נמצאים בשגרת לחימה. עלינו להיות מוכנים לתרחישים המשתנים בהתאם לאיום".

מסתכל לתושבים בעיניים
החיים בסוללה לא מורכבים רק ממצבי כוננות והכנות לרגע האמת. לכל סוללה פעילויות הווי שמשולבות בשגרת היומיום. "לכל סוללה יש את הגוון והייחודיות שלה", מספרת רס"ן רודניצקי. "מה שבא לידי ביטוי אצלנו בסוללה זה החיבור והמשפחתיות בין כלל האנשים. זה מקום בו האנשים באמת אוהבים אחד את השני ונרתמים אחד לעזרת השני. הטכנאים פועלים מסביב לשעון לצד הלוחמים כדי לבצע את כלל משימותינו בהצלחה".


רס"ן שלומית רודינצקי, מפקדת סוללת "קלע דוד" | צילום: קורל דביר

"בסמוך לבסיס בו אנו נמצאים יש בית-ספר בו לומדים תלמידים שאינם יכולים לסיים בגרות בשום מסגרת אחרת. בכל שבוע מגיעים כמה חיילים או אנשי קבע מהסוללה לשבת עם התלמידים ולעזור להם בשיעורי הבית", מספר סרן רימון וייס, מפקד סוללת "חץ".

ההתנדבות לא ייחודית רק לסוללת ה"חץ" וסוללות נוספות מבצעות פעילויות התנדבות באזורים בהם הן ממוקמות. "חיזקנו את הקשר עם התושבים במועצה האזורית אשכול. התנדבנו בגני ילדים, בבתי-ספר ובבתי אבות במועצה. אנחנו מוזמנים לאירועי המועצה ומזמינים את התושבים לאירועים שלנו. בחג החנוכה אף הדלקנו נרות יחדיו", מספר רס"ן סקוט. "הקשר עם הקהילה חשוב לנו מאוד. כשאתה מסתכל לאנשים בעיניים ויודע שיירטת רקטה שיכולה הייתה ליפול ביישוב שלהם, אתה מבין על מי בדיוק הגנת ומה חשיבות התפקיד שלך".


סרן דניאל בובריצקי, מפקד סוללת "יהלום" (פטריוט) | התמונה באדיבות המרואיין

הרגע ששינה אותי
"לא תמיד רציתי להיות מפקד סוללה", מספר סרן וייס. "תכננתי לסיים את שירות הקבע הבסיסי של קצין ולהשתחרר, אך הכל השתנה אחרי אירוע שקרה בסוללה. באחד מימי חמישי, כאשר ביליתי עם חברים בתל-אביב, נשלחה בקבוצת הווטסאפ של הסוללה הודעה לפיה אחד החיילים לא עונה לטלפון כבר 24 שעות ויש לבדוק מה קורה איתו בבית החייל. נסעתי לשם ותוך כדי דיברתי עם המפקדת שלו שסיפרה לי שהוא חייל בודד שנזרק מהבית. בבית החייל אמרו לי שנסע לפגוש בחורה שהכיר בווטסאפ. דיווחתי על כך הלאה והחשש היה שמדובר באירוע חטיפה".

"לבסוף התברר שלא קרה לחייל דבר והוא התנצל בפני כל האנשים שהושפעו מהאירוע", מרגיע סרן וייס. "כשהחייל הגיע אליי, הוא סיפר לי שהסיבה שלא ענה ולא הגיע לסוללה היא שלא חשב שלמישהו יהיה אכפת מכך שנעלם. את המשפט הזה זכרתי ולא הרגשתי בנוח לסיים איתו את שירותי הצבאי. זו הייתה אחת הסיבות שהובילו לכך שבחרתי לא להשתחרר. כמה חודשים לאחר האירוע, החלטתי שאני רוצה להיות מפקד סוללה ומאז שנכנסתי לתפקיד אני מנסה לגרום לחיילים שלי להבין שיש אנשים בעולם שאכפת להם מהם".


סרן רימון וייס, מפקד סוללת "חץ" | צילום: נעם נחום

"מה שמאחד את כל מפקדי הסוללות זו האחריות הגדולה שיש לנו על כמות גדולה של אנשים", מציין סרן דניאל בובריצקי, מפקד סוללת "יהלום" (פטריוט). "כל מפקד סוללה מנהל מעין ארגון קטן. הוא אמנם לא לבד, אבל בסופו של דבר הוא משמש כאמא ואבא של הסוללה ודואג שהכל יקרה כמתוכנן".