יומן ארועים

Bookmark and Share
מה הקשר בין חיל-האוויר לתנועות הנוער? פורסם בתאריך 11.02.2019
תגיות: הדרכה , קורס-טיס
מה משותף לטייס מסוקי-קרב, נווטת קרב ומפעיל כלי-טיס מאוישים מרחוק? מלבד העבודה ששלושתם ממלאים תפקידים משמעותיים בחיל-האוויר, כל אחד מהם הוא גם בוגר תנועת נוער. ישבנו איתם לשיחה צפופה על הדרכה, פיקוד, ערכים ומה שביניהם
כרמל שטרן

מדי חצי שנה מסיימים עשרות טייסים צעירים את קורס-הטיס ומקבלים את סיכת הכנפיים הנכספת. בשנים האחרונות ניתן להבחין בנתון שחוזר על עצמו בכל קורס: אחוז המסיימים שהיו חברים בילדותם בתנועת נוער הוא גדול מאוד. כך למשל, בקורס שהסתיים בחציה הראשון של שנת 2017 העידו 58% מן המסיימים כי הם בוגרי תנועות נוער ובקורס שהסתיים בדצמבר של אותה השנה עמד הנתון על לא פחות מ-71%.

למה זה קורה? מה יש בתנועות הנוער השונות שרבים כל-כך מחבריהן מגיעים לשרת בתפקידים משמעותיים ומבוקשים? ומה הקשר בין הדרכה לפיקוד? שוחחנו עם שלושה קצינים בחיל-האוויר שעברו ממדי התנועה לסרבל הטיסה: סרן י', בעברו חניך, מדריך, ראשג"ד (ראש גדוד) ומרכז בתנועת "הצופים", וכיום מדריך טיסה על מסוקי-קרב בבית-הספר לטיסה; סרן נ', בעברו חניך ומדריך ב"בני המושבים" וכיום מפעיל כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק) וקצין ב"בור" המבצעים של חיל-האוויר; וסרן ר', בעברה חניכה ומדריכה בתנועת "בני עקיבא", וכיום נווטת קרב במערך ה"סופה" (F-16I) המשרתת גם היא כקצינה ב"בור".


צילום: נעם נחום

בין תכנון מבצע למחנה קיץ
כשהקצינים נשאלים מה זכור להם מהתקופה בה הדריכו בתנועת הנוער, הם משיבים בפה אחד כי בתנועה חשו בפעם הראשונה את כובד האחריות על כתפיהם - אותה אחריות שמלווה אותם מדי יום בשירות הצבאי, באוויר ועל הקרקע. "ב'צופים' הייתי צריך לארגן את מחנה הקיץ, פרויקט של מיליונים. לשם המחשה, רק האוכל במחנה הקיץ עולה בערך שני מיליון שקלים", מסביר סרן י'. "זו אופרציה ענקית שכוללת רישום חניכים, העברת תכנים, תשתיות ומבנים שצריך לקבל עליהם אישורים של מהנדס, ועוד אינספור תחומי אחריות".

סרן נ' מסכים ומדגיש כי אלמנט משמעותי נוסף הוא עבודת צוות. "עבודת צוות זה משהו שאתה גדל איתו בתנועה וממשיך איתך גם לשירות הצבאי. כל מה שאנחנו עושים כאן אנחנו עושים בצוות, בחיל-האוויר בכלל ובמטה החיל בפרט. במובן הזה תכנון מבצע מזכיר קצת תכנון של מחנה קיץ". למה הוא מתכוון? "יש עקרונות בעבודה עם אנשים שכחבר בתנועת נוער אתה חי אותם מילדות. לדעת להיות קשוב ופתוח לדעות ורעיונות אחרים, לנהל צוות, לקחת אחריות על משימה ולוודא שהיא קורית".


סרן ר'. מתנועת "בני עקיבא" לקוקפיט מטוס ה"סופה" (F-16I) | התמונה באדיבות המרואיינת

הקשב המדריכה
סרן י' חש כי רבות מהתכונות שהופכות מפקד למפקד טוב כלל לא מועברות בקורס-הטיס, אלא מתגבשות במסגרות אחרות בחייהם של החניכים. במקרה שלו, הייתה זו תנועת "הצופים" שלימדה אותו על הדרכה והובלת צוות. "אני מוצא את עצמי ביומיום מדבר הרבה מול קהל: בהרצאות לחיילים, בתדריכים לפני טיסה, בהעברת סיפורי מורשת קרב או בניהול מטווחים. עמידה מול קהל זה לא דבר שלומדים בקורס-הטיס ואני רכשתי אותו ב'צופים' - השימוש הנכון בקול, בתנועה, בידיים, במבט ועוד".

"כשהדרכתי בתנועה, סיגלתי לעצמי יכולות שלא ידעתי שקיימות בי כמו סבלנות, הכלה והקשבה. אלה כלים הכרחיים ששימשו אותי כמדריכה וגם עזרו לי בהמשך", מוסיפה סרן ר'. כחלק ממסלול שירותה, מילאה במשך שנה את תפקיד קצינת המבצעים של טייסת 201 ("האחת") ומצאה את הפיקוד בצה"ל מורכב יותר מאשר ההדרכה ב"בני עקיבא". "בראש ובראשונה היה לי פחות פנאי כי עסקתי הרבה בתחומים מבצעיים. חוץ מזה, נקודת הפתיחה היא שונה מאוד כי בסניף ב'בני עקיבא' החניכים מחליטים שהם מגיעים, וכפועל יוצא רובם משתפים פעולה ומראים שהם רוצים להיות בתנועה. חיילים, לעומת זאת, חייבים להיות כאן".


צילום: סליה גריון

למרות השוני הרב בין תנועת הנוער לשירות הצבאי, סרן ר' מציינת כי יש גם הרבה נקודות דמיון: "בסוף אנשים הם אנשים, וזה לא כל כך משנה אם הם בתנועת נוער או בצבא. באופן אישי אני מאמינה שרוח היא חלק בלתי נפרד מהעשייה שלנו וחשוב לי לשבת עם החיילים ביומיום ולהעביר להם תכנים משמעותיים. זה אמנם אידיאל שקשה ליישם, אבל פעמים רבות זה אפילו חשוב יותר מהתפקיד עצמו".

תמיד בתנועה
אז מה הקשר בין חיל-האוויר לבין התנועות בהן היינו כבני נוער? לסרן נ' יש תשובה ברורה. "הכל שונה, אלה ארגונים עם אופי אחר לגמרי", הוא גורס. "אבל הדבר המשותף לשניהם זה הדרייב לתרום והערכים שמלווים אותו".

"אני לחלוטין חושבת שלתנועה היה חלק בבחירה שלי להתגייס לשירות משמעותי. ספגתי את ערכי הציונות בבית, בתיכון ובתנועת הנוער", מחזקת סרן ר'. "ב'בני עקיבא' שמים דגש גדול מאוד על אהבת הארץ, ועם כמה שזו קלישאה אני חייבת להגיד שזו הסיבה שבגינה התגייסתי. להגיד לך שזה מפעם בי בכל רגע ורגע? ברור שלא אבל את הרגש הטהור שקיים בי אפשר לזקוף, בין היתר, לזכות התנועה".


צילום: קורל דביר

למרות שכל אחד מהם היה פעיל בתנועת נוער אחרת, תפיסתם בנוגע להחדרת ערכי אהבת הארץ, ציונות ותרומה לקהילה - זהה. "לתנועה היה חלק גדול בהחדרת הערכים הללו אך היא לא הייתה הגורם היחיד. רבים מהחברים שלי עשו שירות ארוך ומשמעותי בצה"ל ואני בטוח שזה קשור גם לעובדה שגדלתי בשכונה טובה. אני לא חושב שבכל השבטים בארץ אחוז הגיוס נשאר זהה", מדגיש סרן י'. סרן ר' מסכימה, ומוסיפה כי היא מאמינה ששירות לאומי של שנתיים יכול להיות משמעותי לא פחות משירות צבאי. "התנועה היא כוח חיובי שעוזר לדבר הזה. לא כי היא מעודדת גיוס באופן ישיר, אלא כי היא בונה סל ערכים שגורם לך לרצות לתרום עוד".

תקופתו בתנועת "הצופים" הכינה את סרן י' בצורה טובה לשירות הצבאי. "פיתחתי המון מיומנויות וכישורים שאחרת הייתי רוכש רק בשלב הרבה יותר מאוחר בחיים", מסכם סרן י'. "התנועה הכריחה אותי לקבל את הערכים דרך הרגליים, ערכים של עבודה קשה והתאמצות. למדתי איך מתנהל ארגון, קיבלתי מושג על היררכיה והבנתי פוליטיקה ארגונית מהי. לכן אני מעודד את כל מי שיכול להצטרף לתנועת נוער ולהשקיע שם כמה שיותר".