יומן ארועים

Bookmark and Share
בתי הספר להגנה אווירית בשיתוף פעולה פורסם בתאריך 13.03.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בית הספר להגנה אווירית , כיפת ברזל
חודש לאחר שהכריזה ארה"ב על כוונתה לרכוש שתי סוללות "כיפת ברזל", הגיע מפקד בית הספר להגנה אווירית האמריקאי לביקור בישראל והתנסה ביירוט בסימולטור של המערכת הישראלית. "רב המשותף על השונה, במיוחד באתגרי ההדרכה שאנו חווים"
נועה רוקני

בשבוע שעבר, חודש לאחר שהודיעה ארצות הברית באופן רשמי כי בכוונתה לרכוש שתי סוללות "כיפת ברזל", ביקר בישראל מפקד בית הספר להגנה אווירית האמריקאי, תא"ל בריאן גיבסון. במהלך ביקורו הגיע לבית הספר להגנה אווירית (ביסל"א), פגש את מפקד בית הספר, אל"ם לירן כהן, ואף התנסה ביירוט בסימולטור של "כיפת ברזל". "האמריקאים נמצאים כעת בתהליכי בחינה של קליטת סוללות 'כיפת ברזל'", מגלה אל"ם כהן. "לכן, הם מעוניינים ללמוד מאתנו על אופן ההדרכה במערכות הנשק השונות ועל שילובן בכוחות ההגנה האווירית".

מערך ההגנה האווירית קלט את מערכת "כיפת ברזל" בשנת 2011 והיה חלק מתהליך הפיתוח שלה, שבוצע על-ידי "רפאל". המעורבות של אנשי המערך בפיתוח המערכת אפשרה להם לענות על שאלותיהם הרבות של האמריקאים. "בביקור הנוכחי האמריקאים הגיעו מכוונים להכיר את מערכת 'כיפת ברזל'. הם התרשמו מהצורה בה המערכת עונה על הצרכים של עולם ההגנה האווירית ועל צרכי הלוחם, וגם מממשק המשתמש של המערכת, שהוא מפותח מאוד", מספר אל"ם כהן.


צילום: מייק יודין

רב המשותף על השונה
בשנה שעברה ביקר אל"ם כהן בבית הספר האמריקאי, במהלך ביקורו החליטו שני הצדדים להעמיק את השיח בנושאי ההדרכה. זאת לצד שיתוף הפעולה העמוק הקיים כבר בין מערך ההגנה האווירית הישראלי למקבילו האמריקאי באימונים ובתרגילים. "אנו רואים שרב המשותף על השונה, במיוחד באתגרי ההדרכה שאנו חווים", מסביר אל"ם כהן. "בתי הספר פועלים בצורה דומה בהיבטי ההכשרה שעוסקת בדמות הלוחם אך בו בזמן גם במקצוע ובהפעלת טכנולוגיה".

"כלוחם הגנה אווירית בישראל או בכל מקום אחר בעולם - אתה נלחם מול אויב שלא תוקף אותך ישירות, אלא תוקף מרחב בו שוהים אזרחים. לוחם הגנה אווירית צריך לדעת לפעול במהירות בזמן אמת, ולהפעיל שיקול דעת בזמנים קצרים", מדגיש אל"ם כהן. 


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

להיות איש הגנ"א
יחד עם הדמיון בין שני בתי הספר, קיימים הבדלים בתהליך ההכשרה. כאשר לוחם יסיים את הכשרתו במערך ההגנה האווירית הישראלי, יגיע לסוללה ויעסוק בפעילות מבצעית ולאחר תקופה קצרה יחזור לבית הספר להכשרה מתקדמת. לעומת זאת, בארצות הברית הלוחם לא יחזור אל בית הספר שוב למעט הכשרות לקצונה.

"השוני נובע מכך שהאיומים עמם מתמודדת ארצות הברית הם בטווחים גדולים יותר, וההסתכלות אצלם היא בין יבשתית. זאת לעומת המערך הישראלי שנדרש לפעול בצורה מקומית יותר", מציין אל"ם כהן. "עם זאת, להיות איש הגנה אווירית, זה להיות איש הגנה אווירית. בין אם אתה בארצות הברית או בישראל, אתה עדיין מסתכל לשמיים ומחפש את האיום הבא".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

הלמידה ההדדית בין המערכים אינה נפסקת. "אנו רוצים לערוך בהמשך חילופי צוותים בקרב דרגים זוטרים יותר על מנת שילמדו אחד מהשני על שיטות ההדרכה ועל מערכות הנשק השונות", מגלה אל"ם כהן. "תמיד יש מה ללמוד מהאחר וכשיש הזדמנות לערוך שיתוף פעולה מסוג זה, אנו מנצלים זאת".