יומן ארועים

Bookmark and Share
"תחושת הסיפוק בקרב הלוחמים היא עצומה" פורסם בתאריך 06.05.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , גזרת עזה , לוחם
מעל 600 שיגורים לעבר ישראל, וכ-86 אחוזי הצלחה ביירוטים: לוחמי ולוחמות סוללת "כיפת ברזל" עבדו מסביב לשעון בימים האחרונים על מנת לשמור על תושבי הדרום. מהי האווירה בקרב לוחמי הסוללה, וכיצד מתפקדים בעת לחימה אינטנסיבית?
שירה פיינסקי

במהלך היומיים האחרונים זוהו מעל ל-600 שיגורים מכיוון רצועת עזה אל עבר מדינת ישראל. לוחמי ולוחמות "כיפת ברזל" יירטו רבים מהם בהצלחה, ובעזרת עבודה קשה. מערכות "כיפת ברזל" אינן אוטומטיות - בכל רגע נתון נמצאים מספר מיירטים במנ"י (מרכז לניהול יירוטים), ויחד עם מפקד המרכז וקצין המערכות מחליטים אילו מטרות ליירט בהתאם למסלולן ולמיקום בו הן עתידות ליפול. הלוחמים מחלקים ביניהם את ניהול היירוטים, גם במטחים גדולים של עשרות מטרות.

במקביל, נמצאים לוחמים רבים באתרי המשגר של הסוללות על מנת להגן עליהם יחד עם כוחות מזרוע היבשה שמסייעים במשימה זו. "מבעד למסך במנ"י נמצאים לוחמים שמגנים על המשגר, ואותו המשגר צריך לתת מענה הגנתי ליישובים רבים שנמצאים בסמוך לו", פותח סרן דור עזאמי, מפקד סוללה בגדוד "כיפת ברזל".


תמונת ארכיון

הערכות מוקדמת
"לאחר תקיפות חיל-האוויר בצפון ובמרכז הרצועה, ידענו שהאויב עשוי להגיב, והתחלנו לאייש את המנ"י בקצינים בכירים", מתאר סרן עזאמי את תחילת ההתרחשויות. "בשעה עשר בבוקר של יום שבת החלו מטחים אל עבר אזור אשכול. לוחמי הסוללה לא יירטו מטרות שעמדו ליפול בשטח פתוח בהתאם להחלטה במנ"י, והמטרות שהיוו סכנה ועמדו ליפול במוצבים, בבסיסים או ביישובים - יורטו. במקביל, הרחבנו את ההערכות שלנו באזורי העוטף".

"עם התחממות המצב התחלנו להקפיץ אנשי מפתח על מנת להצליח לייצר רצף תפקודי במשמרות ובתחקורים", ממשיך סרן עזאמי. "במקביל להקפצת הלוחמים מביתם, ביצענו חלוקה מחודשת של המשימות בסוללה והמשכנו ליירט מטרות".


תמונת ארכיון

הדריכות במנ"י והקשב עבור כל מטרה שמאותרת הוא מירבי. "אנחנו מבינים שהמערכת היא לא הרמטית, ולכן בסבבי הסלמה עלולות להיות פגיעות בשטחים אזרחיים", מציין סרן עזאמי. "תושבי עוטף עזה מכירים את המציאות הזו, והם יודעים שצריך להתגונן בממ"ד. אך חשוב לזכור כי אנחנו עומדים על אחוז גבוה מאוד של יירוטים".

לוחמים עם ברק בעיניים
"לאחר המטחים המרוכזים בהם הייתי מפקד במנ"י יצאתי לאתרים לראות את הלוחמים בעיניים ולוודא שכולם מרגישים בסדר", מסביר סרן עזאמי. "תחושת הסיפוק בקרב הלוחמים היא עצומה. כל אחד מהחיילים חווה שיגור, פיצוץ רועש ועשן. הם גאים, מוכנים ודרוכים. לראות יירוטים ולדעת שרוב היירוטים הם של הסוללה שלנו, זה דבר שממלא את כולנו בגאווה רבה ובתחושת מוטיבציה".


לוחמי ולוחמות "כיפת ברזל" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

לוחמי ולוחמות "כיפת ברזל" עבדו ללא הפסקה עם מעט מאוד שעות שינה. "החיילים לא רוצים ללכת לישון אחרי סיום המשמרת, כי הם מבינים היטב את משמעות התפקיד שלהם", מסכם סרן עזאמי. "כשהלוחמים רואים את היירוט בשמיים הם חשים גאווה, כי הם יודעים שהמטרה הזאת הייתה מכוונת ליפול בתוך יישוב. אני גאה מאוד בסוללה שלי, בלוחמים עם הברק בעיניים שמלאים ברצון להמשיך ולבצע את המשימה".