יומן ארועים

Bookmark and Share
כ-300,000 מבקרים בבסיסי חיל-האוויר פורסם בתאריך 09.05.2019
תגיות: יום העצמאות , בסיסים פתוחים
כמו בכל שנה, גם ביום העצמאות ה-71 למדינת ישראל פתח חיל-האוויר את שעריו – והזמין את אזרחי ישראל לבקר בבסיסים רמת-דוד, הבסיס הטכני, תל-נוף ומוזיאון חיל-האוויר בחצרים. כ-300,000 אנשים ניצלו את ההזדמנות לבקר בבסיסים, נהנו מתערוכות מטוסי החיל, וצפו במטס המסורתי המרהיב
מערכת אתר חיל-האוויר

כמו בכל שנה, גם ביום העצמאות ה-71 למדינת ישראל, פתח חיל-האוויר את שעריו - והזמין את אזרחי ישראל לבקר בבסיסים רמת-דוד, הבסיס הטכני, תל-נוף ומוזיאון חיל-האוויר בחצרים. כ-300,000 אנשים ניצלו את ההזדמנות לבקר בבסיסים, נהנו מתערוכות מטוסי החיל, וצפו במטס המסורתי המרהיב שחלף בשמיים.


צילום: קורל דביר

מפעילות מבצעית לחגיגות עצמאות
בין ההרים והנוף הירוק, הגיעו היום לבסיס הצפוני של חיל-האוויר, רמת-דוד, כ-105,000 מבקרים מכל רחבי הארץ. בבסיס מצאו מיצגים שונים של כלי-טיס משלל מערכי החיל מלווים בהסברים מפי אנשי הטייסות, תערוכות ודוכנים של המערך הטכני, וכן הופעות של להקת חיל-האוויר והצגת אמצעי לחימה וחילוץ והצלה.

אחד מלוחמי צוות-האוויר שהסביר לעוברים ושבים על המיצגים, הוא סגן י׳ מטייסת 109 (״טייסת העמק״), המפעילה את מטוסי-הקרב "ברק" (F-16D). ״באנו להסביר על מטוס ה'ברק', לחייך ולהיות נחמדים לאזרחי המדינה שבאו לראות מקרוב את חיל-האוויר וכליו״, סיפר. עבור סגן י', השבוע האחרון היה עמוס בפעילות מבצעית. "יש שינוי גדול מאוד בין יום בטייסת לבין היום, שבו אנחנו עושים הפסקה מהכל כדי לראות את האנשים שביום-יום אנו פועלים כדי לשמור על ביטחונם. השבוע האחרון גרם לי לחשוב על התפקיד שלי, על מה אני שעושה בו ובשביל מי אני מבצע אותו״.


צילום: יח"צ רמת-דוד

מבין המשפחות הרבות שפקדו את הבסיס, הגיעו שני האחים צוראל (14) ונטע (12). ״אבא שלנו אוהב מטוסים וגם אנחנו. יש לנו קשר לחיל-האוויר כי אחותנו משרתת במערך הטכני״, סיפרו. ״זו כבר השנה השלישית שאנחנו מבקרים בבסיסים הפתוחים. נהנינו במיוחד מהמטוסים שעפים בשמיים ומהמופע האווירובטי״.

בסיס צבוע בכחול
מספר דקות לאחר פתיחת התערוכות התמלא בסיס תל-נוף שבמרכז הארץ באלפי ילדים, הורים ומשפחות, באנשי החיל ובכאלו ששירתו בו לפני שנים רבות, ועדיין שמור לו מקום חם בליבם. בין התערוכות ניתן היה למצוא ביתן של המערך הטכני, מערכות הגנה אווירית, תערוכת כיבוי אש ומגוון רחב של כלי-טיס.


צילום: קורל דביר

הבסיס, בו ביקרו כ-170,000 אנשים, התמלא בצבעי כחול, ולא רק משום שמדובר ביום העצמאות. עשרות ילדים המשתתפים בפרויקט "מועדון הטייסת" לבשו חולצה כחולה וסיירו ברחבי הבסיס כאשר הם כבר יודעים דבר או שניים על כלי-הטיס שסביבם. "מועדון הטייסת" הוא תכנית ארצית שהוקם על ידי קרן רמון. בסניף גדרה של מועדון הטייסת חברים 23 ילדים בשכבות ה' עד ו'. "מועדון הטייסת עוסק בהעצמה ובמנהיגות", הסבירה מאיה, אמא של נועה שמשתתפת בתכנית. "התכנית מתווכת בין הילדים ובין טייסת 114, 'מובילי הלילה' שמפעילה את מסוק ה'יסעור' (CH-53)".

התלמידים עוברים מגוון רחב של פרויקטים כאשר טייסת 114 מלווה אותם לאורך כל הדרך. "בתחילת השנה הביטחון העצמי שלי היה נמוך", ציינה נועה, בת ה-11. "ההשתתפות בתכנית העצימה אותי ועכשיו יש לי יותר ביטחון, אני מתגברת על הפחדים שלי".


צילום: אשל נאור

לפני ההגעה לתל-נוף למדו החניכים על הבסיס ועל כלי-הטיס שבו ובמיוחד על ה'יסעור', כלי-הטיס אותו מפעילה טייסת 114. "הכי נהניתי לראות את ה'יסעור' מכיוון שאני כבר מכירה אותו ויודעת עליו הרבה דברים", נימקה נועה והוסיפה: "אני רוצה להיות טייסת בחיל-האוויר כשאהיה גדולה".

מבקרים חדשים ווותיקים
במקביל, בבסיס הטכני בחיפה, בו ביקרו כ-15,000 אנשים, ניתן היה להתרשם משלל תערוכות מיוחדות - החל מתצוגת מטוסי החיל בעבר ובהווה, ועד להסברים על מערכות המטוסים. ״התערוכות וההסברים פה מצוינים״, אמרה סמל קסניה חוליאקוב. ״הגעתי לפה לפני ששירתי בחיל-האוויר, ואני מגיעה גם כחיילת ונהנית בכל שנה מחדש. מי שהכי נהנים מהבסיס הפתוח הם הילדים שמגיעים לראות ולחוות״.

 
צילום: יח"צ רמת דוד

גם ראש להק הציוד בחיל, תת-אלוף שמעון צנציפר, הגיע לבסיס לחגוג את יום העצמאות עם בני משפחתו. ״אני נהנה מאוד מהתערוכות, מהמיצגים ומהמטס האווירי שעובר מעל שמי הבסיס״, אמר. בין אנשי חיל-האוויר בהווה ובעבר, הגיעו לבסיס גם מבקרים בפעם הראשונה. ״האחיינית שלי משרתת כאן והמליצה לי להגיע״, סיפרה אתי צ׳נל. ״התרשמנו מאוד מהמטס האווירי ומהתערוכות הקרקעיות שהוקמו בבסיס במיוחד לרגל החג״.

כאשר עבר מסוק הסיור הימי ה״עטלף״ (פנתר) מעל שמי הבסיס, בירך הטייס את האורחים. ״לרגל חגיגות העצמאות, אנו טייסי חיל האוויר, מאחלים לכם חג שמח", הכריז. "צבא ההגנה לישראל ימשיך לפעול בכל הגזרות, באוויר ביבשה ובים ומאחלים לכם חג שמח מטייסת ׳מגיני המערב׳״.

 
אנשי הצוות האווירובטי בבסיס חצרים | צילום: נעם נחום

האנשים שמאחורי המטס
במוזיאון חיל-האוויר הדרומי ביקרו כ-12,000 אנשים, שנהנו מתצוגה של מערך האחזקה של חיל-האוויר, מתערוכת מטוסים מתקדמים לצד מטוסי חיל-האוויר ההיסטוריים הנמצאים במוזיאון, ומתצוגה של מערך ההגנה האווירית. כמו כן, התקיימו במוזיאון מגוון הדרכות תעופה לילדים כשבשמיים חלפו מטוסי החיל, ביניהם מטוס ה"הרווארד" הוותיק.

ממש בסמוך למוזיאון, מבסיס חצרים, המריאו אנשי צוות-האוויר למטס החגיגי בשמי המדינה. גם מטוסי ההדרכה המתקדמים מסוג ה"לביא" (M-346) השתתפו במטס. "להשתתף במטס יום העצמאות של חיל-האוויר, עבורי, זה להיות חלק ממשהו גדול יותר", הסביר סגן י', חניך בטייסת 102 ("הנמר המעופף") במגמת קרב, שעלה ארצה בגיל 19. "זה מה שרציתי לעשות כשהחלטתי לעלות לארץ מאוסטרליה, להשפיע ולהיות חלק".


תא"ל ת' עם חניך 102 במגמת נווטי-קרב, טרם ההמראה למטס | צילום: נעם נחום

"אני זוכרת שבתור ילדה תמיד הייתי מחכה ליום העצמאות בשביל המטס וחיפשתי את המטוסים בשמיים", הוסיפה סגן ש', חניכה בטייסת 102 במגמת נווטי-קרב. "פתאום לקחת בזה חלק ולעזור לתכנן את המטס – זה מרגש עבורי".

צוות ה"לביא" כלל גם את תא"ל (מיל') ת', המילואימניק הוותיק ביותר בחיל, ששימש במגוון תפקידים ביניהם מפקד בסיס נבטים. בחודשים הקרובים יפסיק לטוס, וזוהי הפעם אחרונה בה השתתף במטס. "כשאנחנו בקוקפיט, אנחנו קודם כל מרוכזים בביצוע המשימה. הטיסה היום היא אמנם סוג של מפגן ראווה, אבל ביצוע המשימה הוא בראש. אנחנו צריכים להיות בזמן הנכון, במקום הנכון, ולשמור על צורת המבנה הנכונה", אמר והוסיף בנימה אישית: "המטס הנוכחי עבורי הוא סגירת מעגל של 40 שנים בחיל-האוויר. אני מתרגש מאוד, זוהי גאווה לאומית".